W roku 1940 Niemcy rozpoczęli tworzenie w Warszawie zbiorczego miejsca, w którym przebywać mieli wszyscy Żydzi z Warszawy i okolic. Getto żydowskie miało być etapem przejściowym, służącym do zatrzymania Żydów, kiedy przygotowywano się do ich eksterminacji. Nie znaczy to jednak, że wszyscy Żydzi biernie oczekiwali na swój los. W getcie zostało zamkniętych wielu działaczy politycznych i aktywistów, którzy myśleli o stawieniu czynnego oporu wobec nieuchronnej śmierci.
Żydowska Organizacja Bojowa powstała z połączenia wielu luźnych grup politycznych i wojskowych, które dla dobra sprawy postanowiły zwiększyć swe siły pod skoordynowanym kierownictwem. Wśród nich wymienić należy Blok Antyfaszystowski, bojówki Bundu i Żydowski Związek Wojskowy. Szefem organizacji został Mordechaj Anielewicz. Za początek związku uznaje się 28 lipca 1942 roku.
ŻOB od początku prowadził intensywne działania w celu nawiązania kontaktów z innymi grupami ruchu oporu. Uzyskał prędko pomoc AK, później zaś także organizacji lewicowych - Gwardii Ludowej i Armii Ludowej. Na początku 1943 roku stawało się coraz bardziej jasne, że Niemcy likwidują getto i wkrótce wszyscy mieszkańcy zostaną w ten czy inny sposób zamordowani. Aby zginąć z bronią w ręku i zadać nieprzyjacielowi straty 19 kwietnia 1943 roku Żydzi rozpoczęli w getcie powstanie. Główne walki trwały około miesiąca, w czasie którego dzielnica została zniszczona, a mieszkańcy wywiezieni do obozów zagłady lub wymordowani na miejscu. Mordechaj Anielewicz popełnił samobójstwo. Resztki sił ŻOB-u wydostały się poza mury getta, pod dowództwem Marka Edelmana. Owe pozostałości podporządkowały się siłom AL. W 1944 roku ponownie weszły do boju w Warszwawie, w czasie sierpniowego powstania.
Żydowska Organizacja Bojowa - powstanie, historia
Polecamy również:
-
Powstanie w getcie warszawskim - przyczyny, przebieg, skutki (znaczenie)
Istniejące od 1940 roku getto w Warszawie było miejscem, gdzie zgrupowano Żydów z całego miasta i jego okolic. Oddzielenie Żydów od reszty społeczeństwa było pierwszym krokiem w niemieckim planie „oczyszczenia” tych ziem z przedstawicieli tego narodu. Początkowo getto służyło jako... Więcej »
-
Rada Pomocy Żydom - organizacja, czym była, cele, działalność
Prowadzona od 1939 mniej lub bardziej planowana eksterminacja Żydów przez niemieckich okupantów znacząco podzieliła Polaków. Więcej »
-
Oskar Schindler - biografia, informacje. Fabryka Schindlera - historia
Oskar Schindler jest jednym z najsłynniejszych symboli pomocy Żydom podczas II wojny światowej. Ów niemiecki przemysłowiec uratował swoimi działaniami życie setek ludzi. Jednocześnie jednak, co ciekawe, jego życie nie przypomina żywotu bohatera. Interesujące jest to, że sam Schindler przed wojną był osobą o... Więcej »