Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Ocena rewolucji francuskiej

Ostatnio komentowane
essa
knopers • 2020-01-20 18:18:59
wy janusze spod biedronki hahahaha
ema • 2020-01-20 15:59:52
ELUWINA
KISIELEK • 2020-01-20 14:56:57
Fajne takie
Jarek • 2020-01-20 13:56:14
masno ni
Papryk • 2020-01-20 07:15:50
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Rewolucja we Francji, jak również wiążące się z nią zmiany, wydarzenia i przemiany są jednym z punktów przełomowych w historii Starego Kontynentu, pierwszą próbą obalenia starego porządku. Stąd też często trudno o jednoznaczną ocenę takich wydarzeń. Wszystko zależy od punktu widzenia, równie często zaś narodowości czy przekonań historyka.

Rewolucja francuska jest symbolem zmiany starych porządków feudalnych, zniesienia podziału ludzi na "lepszych" i gorszych", a także walki o główne hasła rewolucji, które stały się potem hasłami humanistów - wolności, równości i braterstwa. Dziełem rewolucji było niewątpliwie stworzenie pięknych haseł i idei, które później wpływały na Europę. Dodatkowo rewolucja uświadomiła prostym ludziom ich znaczenie i dała szansę na wyrażenie własnej woli w sposób wcześniej niespotykany.

Z drugiej strony rewolucja przyniosła ze sobą całe morze okrucieństwa, rozlewu krwi i mordowania niepokornych, całkowicie kłócącego się ze szczytnymi hasłami. Niektórzy historycy nie wahali się nawet przezwać rewolucji francuskiej "rewolucją motłochu". Okazało się po raz kolejny, że szczytne idee nie raz maszerują wraz z typowym okrucieństwem i barbarzyństwem. Rewolucja "zjadała"

Polecamy również:

  • Rewolucja francuska - przebieg, etapy

    Rewolucja we Francji, zwana także Wielką lub też Burżuazyjną, jest jednym z najważniejszych wydarzeń nowożytnej Europy. Jest też często uważana za początek "długiego" wieku XIX-go. U podstaw rewolucji leżało niezadowolenie francuskiego społeczeństwa panującą w ich kraju sytuacją. Państwo to, mimo że zaliczano je... Więcej »

  • Rewolucja francuska - skutki, znaczenie dla Europy

    Rewolucja francuska zapoczątkowała serię jednych z największych zmian w Europie nowożytnej. Wydarzenia z lat 1789 -1799 można uznać za przełomowe nie tylko ze względu na obalenie we Francji monarchii. Po raz pierwszy od setek lat doszło bowiem do udanego przewrotu, w którym władzy nie zdobył kolejny... Więcej »

  • I koalicja antyfrancuska - przyczyny, ważniejsze bitwy, skutki

    W czasie pierwszych lat rewolucji francuskiej władcy europejscy byli zaniepokojeni rzeczami dziejącymi się we Francji. Obawiano się, że francuskie idee mogą przeniknąć także na terytoria ich państw i doprowadzić do kolejnych rewolucji. Z kolei we Francji istniała całkiem spora grupa zwolenników rewolucji,... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 4 =