Już tuż po rozpoczęciu Zimnej Wojny, w latach 50. XX wieku coraz większego znaczenia strategicznego nabierał obszar południowej Azji. Postępująca dekolonizacja i osłabienie wpływów wielkich mocarstw europejskich spowodowały powstanie nowych, silnych organizmów politycznych z Wietnamem na czele, które to mogłyby być cennymi sojusznikami w walce o dominację na tym obszarze, zwłaszcza wobec rosnącej roli Chin. Po zwycięskiej wojnie wyzwoleńczej prowadzonej przeciwko Francji (1946-1954) Wietnam podzielił się niejako naturalnie na dwa obozy, bardzo przypominające sytuację znaną z Korei – skupionych głównie na północy zwolenników komunizmu i rządu demokratycznego z siedzibą w Sajgonie. Wydawało się, że Wietnam czeka los Korei, podzielonej pomiędzy zwolenników obydwu ustrojów.
W roku 1956 w Wietnamie miało dojść do wyborów, w czasie których ludność obydwu części kraju miała opowiedzieć się za dalszym kontynuowaniem podziału, bądź też poparciem dla jednego z dwóch obszarów. Niespodziewanie wybory zostały odwołane przez stronę „demokratyczną”, jako niemożliwe do realizacji przy panowaniu komunistów na północy kraju. W odpowiedzi partyzantka komunistyczna, pod przewodnictwem bohatera wojny z Francuzami – Hồ Chí Minha – rozpoczęła działania zbrojne przeciwko południowym regionom kraju. Sytuacja w Wietnamie coraz bardziej zaogniała się.
USA od początku wspierały stanowisko Południa, nie angażowały się jednak w konflikt oficjalnie. Ich obecność, podobnie zresztą jak pomoc Chin i ZSRR, wyrażana była w dostarczaniu sprzętu i „specjalistów”. Stopniowo jednak coraz częstsze były głosy o konieczności interwencji wojsk amerykańskich. Ostatecznie stało się to w roku 1964. Pretekstem do oficjalnego zaangażowania się w wojnę był atak wietnamskich kutrów torpedowych na amerykańskie okręty w Zatoce Tonkijskiej.
Amerykanie zaczęli wysyłać na półwysep wietnamski coraz większe siły, już nie tylko sprzęt, ale i regularne oddziały. Wojna w dżungli okazała się być jednak daleko trudniejsza, niż się spodziewano. Wietnamska partyzantka doskonale znała teren walk i nie angażowała się w bezpośrednie walki, zamiast tego szarpiąc amerykańskie siły tam, gdzie były najsłabsze. Komuniści mogli też liczyć na przynajmniej częściowe wsparcie ludności miejscowej, które znacznie wzrosło, gdy w kilku wypadkach siły amerykańskie dokonały omyłkowych ataków na wioski cywilne, brane za bazy partyzantów. Wojna, która miała być z założenia szybką akcją, stała się ciągiem niespokojnych ataków, krótkotrwałych rozejmów, niespodziewanego ich łamania i wojny propagandowej.
Stopniowo nawet społeczeństwo amerykańskie przestało wierzyć w możliwość wygranej. W roku 1968 komuniści przeprowadzili tzw. „Ofensywę Tet”, która przyniosła im wiele prestiżowych sukcesów i dodatkowo skompromitowała armię USA. Krytykę budził również styl walki USA, chętnie eksponowany przez media radzieckie – m.in. wypalanie całych hektarów dżungli napalmem.
W roku 1973 Amerykanie zostali zmuszeni do uznania swojej porażki i opuszczenia sojusznika. Podpisany w roku 1973 pokój w Paryżu teoretycznie gwarantował Południu niezależność, jednakże już dwa lata później, w roku 1975, Wietnam Południowy został zaatakowany i zajęty przez komunistów. Klęska wietnamska położyła się cieniem na armii USA i była szokiem dla ówczesnego społeczeństwa. Zarówno moralna klęska, podkopanie wiary w USA u sojuszników, jak i niepowodzenie militarne postawiły Stany Zjednoczone w kłopotliwym położeniu i sytuacji, z której to państwo zaczęło wychodzić dopiero w latach 80.
Wojna w Wietnamie - przyczyny, przebieg, najważniejsze wydarzenia
Polecamy również:
-
Wojna w Wietnamie - skutki
Trwająca w latach 1957 - 1975 interwencja amerykańska w Wietnamie stała się jedną z największych klęsk militarnych i propagandowych w historii tego kraju. Władze amerykańskie włożyły w ów konflikt potężne sumy pieniężne, militarne i propagandowe. Więcej »
Zobacz również
Losowe zadania
Komentarze (9)
dingo8
2022-09-05 14:04:42
Stonowana ale jedna propaganda. Świat stał pod groźbą komunistycznej ekspansji nie amerykańskiej obsesji panowania nad światem. Wietnam mógłby być drugą Japonią tudzież Koreą Południową, gdyby nie to, że USA jako państwo kierowane przez opinię publiczną ówcześnie przesiąknietą sowiecką dywersją propagandową musiały wycofać swoje wojska. To lewicowe media wygrały nad armią, która nie przegrała kluczowych starć. Nędzę sowiecką Wietnamczycy wciąż odczuwają.
Tomasz
2022-03-27 12:32:36
Pretekst o którym piszecie to jak dziś wiadomo nigdy nie miał miejsca. Amerykanie sfałszowali to zdarzenie.
Bsbrv
2022-01-03 16:20:33
Dziękuje za pomoc
ADMIN
2020-03-20 10:30:04
ms - dziękujemy za zwrócenie uwagi, poprawka została naniesiona.
ms
2020-03-20 09:17:57
Ho Chi Minh, a nie Ho Szi Minh.
anon
2019-02-18 16:22:04
@Cesarea Prawda
Cesarea
2017-11-06 13:22:11
Sama kwintesencja, dobry tekst i bardzo przystępnie napisany, bez rozwlekłości. Szybko się zapamiętuje.
Duke
2017-02-05 14:42:06
Otóż to. Można by rzec, że II wojna indochińska była kompromitującą porażką zarówno dla wojskowych oraz polityków. Ich zatrważająca klęska w każdym względzie, będzie się jeszcze długie lata kładła cieniem nad Stanami Zjednoczonymi.
Debiecpl
2017-01-30 11:28:55
Prpaganda USA. Przeciez udowodniono ze atak kutrow na okrety USA bycl przebrowadzony przez USA zeby przekonac opinie publiczna do slusznosci wysylania ich synow na smierc, zeby miec strefe wplywow w Azji