Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Wojna w Wietnamie - skutki

Ostatnio komentowane
essa
knopers • 2020-01-20 18:18:59
wy janusze spod biedronki hahahaha
ema • 2020-01-20 15:59:52
ELUWINA
KISIELEK • 2020-01-20 14:56:57
Fajne takie
Jarek • 2020-01-20 13:56:14
masno ni
Papryk • 2020-01-20 07:15:50
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Trwająca w latach 1957 - 1975 interwencja amerykańska w Wietnamie stała się jedną z największych klęsk militarnych i propagandowych w historii tego kraju. Władze amerykańskie włożyły w ów konflikt potężne sumy pieniężne, militarne i propagandowe. Wojska amerykańskie nie były jednak w stanie pokonać partyzantki komunistycznej, nawet mimo swojej gigantycznej przewagi technologicznej. Ostatecznie Amerykanie wycofali się z Wietnamu, pozostawiając swojego sojusznika na pastwie losu. Już niedługo po ich wycofaniu Wietnam stał się kolejnym państwem komunistycznym.

Wojna w Wietnamie była prawdziwym szokiem dla społeczeństwa USA. Wielkie straty, długość konfliktu, jak również drakońskie metody walki doprowadziły do wybuchu nastrojów antywojennych. Z jednej strony doprowadziły one do upadku rządu Nixona, z drugiej – do zwiększenia poparcia dla ruchów antywojennych, jak hippisi.  Lata 70. to okres dominacji „dzieci kwiatów” w USA, okres walki o pokój i generalnego przygnębienia społeczeństwa. Również powracający weterani przynosili zwykle ze sobą straszne opowieści o wojnie, tworząc żyjący do dziś mit „wietnamskiego piekła”.

Również na świecie działania USA były przyjmowane z mieszanymi uczuciami.

Polecamy również:

 • Kryzys kubański - przyczyny, przebieg, skutki

  Zimna Wojna obfitowała w różnorakie punkty zapalne i spory, które miały szansę przerodzić się w otwarte starcie supermocarstw, jednakże większość historyków zgadza się z opinią, że najbliższy spełnienia tej groźby był tzw. kryzys kubański z pierwszej połowy lat 60. XX wieku. W wyniku... Więcej »

 • Komunizm w Kambodży - rządy Czerwonych Khmerów

  W roku 1975 komunistyczna organizacja Czerwonych Khmerów przejęła w wyniku zamachu stanu władzę w Kambodży, obalając panująca dotąd monarchię. Z pozoru wydawało się, że Kambodża stanie się kolejnym krajem azjatyckim, który wpadł w orbitę wpływów ZSRR bądź Chin. Nikt nie przypuszczał jednak,... Więcej »

 • Pucz w Chile (1973) - przyczyny, przebieg, skutki

  Ameryka Południowa stała się w latach 60. i 70. XX wieku jedną z wielu aren zmagań pomiędzy zwolennikami komunizmu i systemów wolnorynkowych. Ów rejon świata nigdy nie należał do szczególnie stabilnych politycznie, zaś podział na zwolenników "prawej" i "lewej" opcji, często nakładany na... Więcej »

 • USA po II wojnie światowej - polityka zagraniczna, rola polityczna i militarna

  Niezaprzeczalne zwycięstwo USA w II wojnie światowej postawiło owo państwo w roli hegemona światowego, który zastąpił na tym „stanowisku” dawne potęgi europejskie pokroju Anglii i Francji. Stany Zjednoczone, jeszcze pół wieku wcześniej dążące do politycznej izolacji, niespodziewanie stały... Więcej »

 • Polityka, rządy Breżniewa w ZSRR i doktryna Breżniewa - historia, założenia, znaczenie

  W roku 1964 w ZSRR doszło do swoistego „zamachu stanu”,  w wyniku którego Partia odsunęła od władzy „miękkiego” Nikitę Chruszczowa, skompromitowanego porażkami prestiżowymi z USA. Na jego miejsce ster władzy uchwycił Leonid Breżniew, stary członek KPZR, tworzący podwaliny swojej... Więcej »

Komentarze (2)
2 + 3 =
Komentarze
xv600 • 2018-12-18 18:06:30
Amerykanie wygrali; zostawili Wietnam komunistom, i do dziś oni mają problemy z gospodarką w Wietnamie bida !!! Amerykanie przeszli chrzest bojowy z komunistami. Amerykanie dowiedzieli się dokładnie o zasobach gospodarczych Wietnamu (bida) i daleko. Zostawili Wietnam Rosji, a Rosja też wyszła stamtąd .
incognito • 2016-07-18 16:00:39
Trafnie ujęte, Wietnam był klęską USA na każdej płaszczyźnie, również od strony militarnej. Wojska amerykańskie ponosiły w dżungli porażki każdego dnia swego pobytu.