Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Harry Truman - biografia, polityka. Doktryna Trumna - program, skutki

Ostatnio komentowane
Rodzina (na szczęście) nie jest przystankiem lecz pierwszą naturalną grupą społeczn...
Władysław • 2020-01-25 07:50:20
W ostatnich latach na naszym rynku prasowym pojawiło się wiele kolorowych, pięknie wyda...
Władysław • 2020-01-25 07:46:55
Zhańbiony Mężczyzna Autor: Władysław Pitak Młodzi mężczyźni nie spieszą się d...
Władysław • 2020-01-25 07:42:34
Jak mnie znajdą to mnie zabijom przyjadom na swoich rowerkach kradzionych ze złomu i aut...
Janusz korwin darwin • 2020-01-24 12:36:12
SĄD SĄDEM A ,,SPRAWIEDLIWOŚĆ" TO ZUPEŁNIE INNA SPRAWA CHOĆ WIELU POCZCIWOTOM ZALEŻY...
LESZEK • 2020-01-24 09:05:27
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Harry S. Truman urodził się 8.05.1884 roku w Lamar, jako syn farmera. Od wczesnego dzieciństwa był związany z miastem Independence, do którego krótko po jego narodzinach przeniosła się rodzina i które traktował jako rodzinne strony. W młodości imał się kilku różnych zawodów, od pracy do kolei do służby w Gwardii Narodowej.

Po przystąpieniu USA do I wojny światowej w 1917 roku zgłosił się do wojska i został wysłany na front zachodni, gdzie doczekał się awansu na pułkownika. W latach 20. pozostawał nadal mało znaną postacią. Karierę polityczną zaczął dopiero od roku 1934, startując z ramienia Demokratów na fotel senatora. Udało mu się objąć to stanowisko dwukrotnie, w roku 1934 i 1940. Truman jako polityk mocno krytykował politykę budżetową rządu, zbytnią rozrzutność i defraudację. W latach czterdziestych założył tzw. „Komisję Trumana” - kontrolująca z ramienia rządu finanse wojskowe. Wszystko to zbliżyło go do prezydenta Roosevelta, który mianował go wiceprezydentem.

Po śmierci Roosevelta w roku 1945 Truman został tymczasową, a później stałą głową państwa. Jako taka był przedstawicielem USA na konferencji Wielkiej Trójki w Poczdamie. W wyborach z 1948 udało mu się wygrać reelekcję. Okres

Polecamy również:

  • Dwight Eisenhower - biografia, polityka, Doktryna Eisenhowera

    Dwight David Eisenhower urodził się 14 października 1890 roku w Denison, na terenie Stanów Zjednoczonych. Pochodził z protestanckiej rodziny niemieckich emigrantów, wpajających mu w młodości ideały protestanckiego stylu życia – prostego i surowego. Zdobywał wykształcenie w lokalnych szkołach,... Więcej »

  • John Fitzgerald Kennedy - biografia, polityka, Doktryna Kennedy'ego

    John Fitzgerald Kennedy, w USA popularnie określany skrótem JFK, jest jedną z najsłynniejszych postaci Ameryki okresu powojennego. Do dzisiaj kontrowersje budzi zarówno jego prezydentura, jak i okoliczności tragicznej śmierci. Więcej »

  • Martin Luther King - biografia, działalność, zasługi

    Martin Luther King (początkowo noszący imię Michael) urodził się 15.01.1929 roku w  Atlancie, w rodzinie protestanckich duchownych. Od samego początku wychowywał się w duchu i atmosferze religijności protestanckiej, zabarwionej dodatkowo Afroamerykańskim kolorytem. Młody King posiadał bardzo szerokie... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 1 =