Harry Truman - biografia, polityka. Doktryna Trumna - program, skutki

Harry S. Truman urodził się 8.05.1884 roku w Lamar, jako syn farmera. Od wczesnego dzieciństwa był związany z miastem Independence, do którego krótko po jego narodzinach przeniosła się rodzina i które traktował jako rodzinne strony. W młodości imał się kilku różnych zawodów, od pracy do kolei do służby w Gwardii Narodowej.

Po przystąpieniu USA do I wojny światowej w 1917 roku zgłosił się do wojska i został wysłany na front zachodni, gdzie doczekał się awansu na pułkownika. W latach 20. pozostawał nadal mało znaną postacią. Karierę polityczną zaczął dopiero od roku 1934, startując z ramienia Demokratów na fotel senatora. Udało mu się objąć to stanowisko dwukrotnie, w roku 1934 i 1940. Truman jako polityk mocno krytykował politykę budżetową rządu, zbytnią rozrzutność i defraudację. W latach czterdziestych założył tzw. „Komisję Trumana” - kontrolująca z ramienia rządu finanse wojskowe. Wszystko to zbliżyło go do prezydenta Roosevelta, który mianował go wiceprezydentem.

Po śmierci Roosevelta w roku 1945 Truman został tymczasową, a później stałą głową państwa. Jako taka był przedstawicielem USA na konferencji Wielkiej Trójki w Poczdamie. W wyborach z 1948 udało mu się wygrać reelekcję. Okres jego rządów to skrupulatna przebudowa i kontrola finansów publicznych, kontynuowanie linii zaczętej jeszcze na stanowisku senatora.

W polityce zagranicznej Truman stworzył nową doktrynę, która stawiała ZSRR jako głównego wroga stabilizacji światowej. W celu możliwie skutecznej walki z przeciwnikiem należało wspierać wszystkie kraje albo walczące z ruchem komunistycznym, albo próbujące się go pozbyć i wyjść z radzieckiej strefy wpływów. Działanie na ich rzecz miało odbywać się niejako niezależnie od rządzących nimi sił czy rządów, ważne było jedynie antykomunistyczne nastawienie. Truman był też jednym z ważniejszych twórców kształtu NATO i ONZ.

Po zakończeniu swojej kadencji wycofał się z życia publicznego. Zmarł w swoim ukochanym Independence 5.12.1972 roku.

Polecamy również:

  • Dwight Eisenhower - biografia, polityka, Doktryna Eisenhowera

    Dwight David Eisenhower urodził się 14 października 1890 roku w Denison, na terenie Stanów Zjednoczonych. Pochodził z protestanckiej rodziny niemieckich emigrantów, wpajających mu w młodości ideały protestanckiego stylu życia – prostego i surowego. Zdobywał wykształcenie w lokalnych szkołach,... Więcej »

  • John Fitzgerald Kennedy - biografia, polityka, Doktryna Kennedy'ego

    John Fitzgerald Kennedy, w USA popularnie określany skrótem JFK, jest jedną z najsłynniejszych postaci Ameryki okresu powojennego. Do dzisiaj kontrowersje budzi zarówno jego prezydentura, jak i okoliczności tragicznej śmierci. Więcej »

  • Martin Luther King - biografia, działalność, zasługi

    Martin Luther King (początkowo noszący imię Michael) urodził się 15.01.1929 roku w  Atlancie, w rodzinie protestanckich duchownych. Od samego początku wychowywał się w duchu i atmosferze religijności protestanckiej, zabarwionej dodatkowo Afroamerykańskim kolorytem. Młody King posiadał bardzo szerokie... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 4 =
Ostatnio komentowane
w
ldwjnd • 2021-07-27 09:06:46
żoną Jaroslawa Iwaszkiewicza była pisarka i tłumaczka Anna Iwaszkiewiczowa z domu Lilp...
Iwona • 2021-07-19 18:40:47
"Oda do radości" to utwór Beethovena. Schiller napisał "Do Radości".
Germanista • 2021-07-10 02:59:47
Zgromadzenie Narodowe (Konwent) nie było "rządem rewolucyjnym", a parlamentem.
Andrzej • 2021-07-06 08:15:34
Czy naprawdę nie dało się tego bardziej spłycić? Gdzie jest drugi syn? Ten który p...
Andrzej Koraben • 2021-06-30 11:34:39