Katastrofa w Czarnobylu - przyczyny, opis, ofiary, skutki

Katastrofa w Czarnobylu jest dziś uważana za jedno z najważniejszych wydarzeń lat 80. XX wieku, nie tylko ze względu na rozmiary jakie przybrała, ale i jej długofalowe efekty i zmiany w myśleniu, które daleko wykraczały poza zasięg skażenia. Czarnobyl był początkiem nowej epoki myślenia  o energii atomowej.

Gwałtowny rozwój nauki nad atomem, związany głównie z przemysłem zbrojeniowym i potrzebami Zimnej Wojny miał jednak również przełożenie w  wynalazkach na rynek cywilny. Jednym z nich było powstanie tzw. elektrowni atomowych, gdzie główną siłą pozwalającą na uzyskiwanie energii były procesy rozbijania atomu. Elektrownie atomowe mają wiele zalet nad konwencjonalnymi środkami uzyskiwania prądu – są o wiele potężniejsze, produkują więcej mocy, a przy tym nie zanieczyszczają środowiska produktami spalania i potrzebują niedużych ilości spalania. Stąd tez były one budowane zarówno przez stronę radziecką, jak i amerykańską.

26.04.1986 roku w elektrowni atomowej w Czarnobylu doszło do awarii i wycieku z reaktora atomowego. Winę za tragedię ponosi prawdopodobnie czynnik ludzki – przemęczony pracownik elektrowni nie zauważył w porę sygnałów ostrzegawczych i dopuścił do stopienia się rdzenia. W krótkim czasie cała okolica została napromieniowana, a w powietrze wzbiła się radioaktywna chmura.

Początkowo władze ZSRR chciały zachować awarię w tajemnicy, jednakże stało się to niemożliwe, gdy radioaktywną chmurę wykryły skandynawskie stacje badawcze. Oficjalnie ZSRR przyznał się do awarii dopiero  po około dwóch tygodniach od wybuchu.

Na świecie, zwłaszcza zaś w Europie doszło do paniki. W krajach bloku wschodniego rozpoczęto masowe akcje „szczepienia” dzieci środkami łagodzącymi efekty napromieniowania, zaś całą ludność Czarnobyla i okolic ewakuowano. Dokładna liczba zabitych przez promieniowanie nie jest znana, jako że informacje te objęte są do dzisiaj tajemnicą. Nieoficjalnie mówi się o kilkunastu-kilkudziesięciu ofiarach. Znacznie więcej osób ucierpiało jednak w dłuższej perspektywie, w wyniku promieniowania - tysiące mieszkańców Czarnobyla zmarło w czasie kolejnych lat z powodu wyjątkowo groźnych odmian raka, ich potomkowie do dzisiaj wykazują skłonność do rodzenia okaleczonych fizycznie dzieci - jest to efekt mutacji wywołanych przez uszkodzenie DNA promieniowaniem reaktora. Również wiele osób na terenie Europy Wschodniej zostało napromieniowanych z powodu opadu radioaktywnego pyłu po katastrofie, rozprowadzanego przez pogodę, ponownie jednak brak tu ścisłych danych.

Do dziś tereny te są objęte kwarantanną, mimo że poziom promieniowania wrócił już do akceptowalnych norm. Czarnobyl stał się mimo wszystko legendą, zwłaszcza dla przeciwników energii atomowej. Proces przechodzenia na energię atomową w wielu krajach został zastopowany, pojawił się powszechny lęk przed tym źródłem energii. Jednocześnie zaś ZSRR poniosło ogromną klęskę prestiżową, zazębiającą się z przegraną wojną w Afganistanie. Był to kolejny gwóźdź do trumny dla chwiejącego się kolosa.

Polecamy również:

 • Portugalska rewolucja czerwonych goździków – geneza, przebieg, skutki

  Po upadku w Portugalii monarchii a potem rządów republikańskich, wprowadzono dyktaturę. Przewodził jej Antonio de Oliveira Salazar a potem Marcelo Caetano. System tych rządów charakteryzował się brakiem demokracji i trójpodziału władzy oraz zacofaniem w każdej dziedzinie życia społecznego i... Więcej »

 • Wojna rodezyjska – przyczyny, przebieg, skutki

  Rodezja w XX wieku była państwem nieuznawanym przez społeczność międzynarodową. Toczyła się w niej wojna domowa między mniejszościowym rządem białych osadników w Europy a czarnoskórymi rdzennymi mieszkańcami. Wydarzenia określane jako wojna rodezyjska miały miejsce w latach 1964-1979. Konflikt... Więcej »

 • Europejskie organizacje terrorystyczne

  W Europie, na przestrzeni lat, szczególnie XX wieku, działało wiele organizacji, które walcząc w obronie „sprawy“ stosowały działania oparte na terrorze i zastraszaniu. Przeprowadzały one wymierzone w cywili akty terroru z użyciem bomb i ładunków wybuchowych. Były to organizacje... Więcej »

 • Sytuacja i podział Niemiec po II wojnie światowej

  Przegrana Niemiec w czasie II wojny światowej oznaczała dla tego kraju koniec marzeń o panowaniu nad Europą, cel, jaki przywódcy państwa stawiali sobie od początku XX wieku. Więcej »

 • Zimna wojna - przyczyny, geneza, definicja

  Zakończenie II wojny światowej przyniosło całkowitą zmianę układu sił na świecie, w wyniku załamania się starych imperiów europejskich (Francja, Wielka Brytania, Niemcy), na rzecz dwóch nowych supermocarstw. Zarówno USA, jak i ZSRR są uznawane głównymi zwycięzcami II wojny światowej. W... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 5 =
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
"Treść wiersza bezpośrednio nawiązuje też do istniejących wówczas, tajnych układó...
• 2024-07-02 05:43:44
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42