Demokracja fasadowa jest to forma wadliwie funkcjonującej demokracj, zwana także pozorną. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy instytucje demokratyczne pozornie sprawują władzę, bowiem w rzeczywistości to nieformalne, zakulisowe czynniki wpływają, naciskają na demokratycznie wybrane organy, kontrolując je przy pomocy nie zawsze zgodnych z prawem metod.
System taki sprawia wrażenie państwa demokratycznego – nadal naród jest suwerenem, istnieje pluralizm polityczny, przeprowadzane są wybory, jednak faktyczna władza należy do wąskiej grupy wpływów, która decyduje o najistotniejszych dla kraju sprawach w sposób mało demokratyczny.
Bardzo często przyczyną zaistnienia pozornej demokracji jest niedojrzałość państwa, brak odpowiednich struktur i ekonomiki koniecznych do przyjęcie demokracji w pełnym tego słowa znaczeniu. Dzieje się tak w państwach, które nie posiadają demokratycznych korzeni, a naród był zawsze przedmiotem nie suwerenem lub w skutek potężnego kryzysu politycznego i gospodarczego, co sprzyja anarchii. Ten rodzaj demokracji występuje w państwach, w których przez długi czas panował system totalitarny lub autorytarny, m.in. w państwach postradzieckich (Uzbekistan, Kazachstan). Występuje także w niektórych państwach Afryki i Azji.