Pluralizm (z łac. pluralis - liczba mnoga) – istniejąca w państwach demokratycznych zasada pluralizmu oznacza poszanowanie różnorodnych postaw, obyczajów, poglądów, idei, kultur na wielu płaszczyznach (politycznej, społecznej, ekonomicznej i ideologicznej). Mogą one się tworzyć, realizować i konkurować ze sobą, a każdy obywatel ma w sposób swobodny, niezależny dokonać wyboru. Możemy mówić o pluralizmie społecznym, ekonomicznym, ideologicznym i politycznym.
Pluralizm społeczny
Pluralizm społeczny – odnosić się do życia społecznego, które oparte jest na zróżnicowanej strukturze społecznej (różne warstwy, grupy i klasy społeczne), zapewnia poszanowanie odmienności oraz docenia wiele grup ze sobą konkurujących.
Pluralizm ekonomiczny
Pluralizm ekonomiczny – zasada ta zapewnia swobodę działania różnym podmiotom gospodarczym, m.in. przedsiębiorstwom państwowym, prywatnym, spółdzielniom. Państwo zapewnia istnienie mechanizmów rynkowych, warunki swobody i wolnej konkurencji. To od konsumenta zależy, który producent, usługodawca odniesie sukces.
Pluralizm ideologiczny
Pluralizm ideologiczny – działanie poszczególnych partii, które mają odmienne programy oparte na różnych ideologiach. Zapewnia różnorodność przekonań religijnych, kulturowych, politycznych oraz postaw i obyczajów. Wszystkie te przywileje zagwarantowane są w konstytucji.