Anarchia i brak poszanowania prawa i władzy - jako zagrożenie dla demokracji - WOS

Podstawowym konstytucyjnym obowiązkiem każdego obywatela jest przestrzeganie prawa, dotyczy to także wszystkich organów władzy państwowej, które zobowiązane są do działania zgodnie z literą prawa.

Nagminne łamanie, nieprzestrzeganie prawa prowadzi w konsekwencji do anarchii (wprowadza zamęt, chaos i dezorganizuje prawidłowe funkcjonowanie państwa, szczególnie, kiedy przybiera bardzo gwałtowną postać). Dlatego tak istotne jest zachowanie stabilności porządku prawnego w państwie.

Z kolei łamanie zasad, praw zawartych w konstytucji przez polityków, urzędników, ludzi na odpowiedzialnych stanowiskach prowadzi do korupcji, a co za tym idzie braku zaufania społeczeństwa do władzy. Dodatkowym problemem są nadmiernie częste zmiany w przepisach prawnych, wprowadzają bowiem zamieszanie i brak orientacji, świadomości prawnej wśród obywateli oraz zniechęcają do istniejących przepisów.

Polecamy również:

  • Korupcja - definicja, przykłady - WOS

    Korupcja (łac. corruptio – zepsucie) nie stanowi zjawiska charakterystycznego wyłącznie dla ustroju demokratycznego, jest jednak szczególnie niebezpiecznym zagrożeniem właśnie dla demokracji, bowiem przekreśla większość zasad demokratycznych, na których tego typu państwo się opiera. Więcej »

  • Totalitaryzm i autorytaryzm jako zagrożenie dla demokracji

    Jednym z poważniejszych zagrożeń dla demokracji są dwa ustroje, którą są jej zaprzeczeniem, czyli autorytaryzm i totalitaryzm. Więcej »

  • Nietolerancja jako zagrożenie dla demokracji - WOS

    Postawa nietolerancji podważa wiele zasad, które winno respektować państwo demokratyczne, m.in. ideę równości i sprawiedliwości, a czasem również zasadę poszanowania i zapewnienia praw mniejszości. Nietolerancja wytwarza w społeczeństwie rodzaj niezdrowego napięcia między obywatelami, prowadzi... Więcej »

  • Dyktatura większości - definicja - WOS

    Podstawową zasadą demokracji są rządy większości, która powinna respektować prawa mniejszości. Jednak może dojść do zachwiania takiej sytuacji, kiedy to większość przestaje się liczyć z mniejszością, która posiada swoje prawa zapisane w konstytucji. Więcej »

  • Demokracja fasadowa - definicja

    Demokracja fasadowa jest to forma wadliwie funkcjonującej demokracji, zwana także pozorną. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy instytucje demokratyczne pozornie sprawują władzę, bowiem w rzeczywistości to nieformalne, zakulisowe czynniki wpływają, naciskają na demokratycznie wybrane organy, kontrolując je przy... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 2 =
Ostatnio komentowane
supa
• 2024-12-05 14:20:12
ess
• 2024-12-04 18:43:47
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
nie jaja nie
• 2024-11-30 20:37:38
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie j...
• 2024-11-28 16:29:46