Interwencja rzymska w Egipcie - powody, skutki. Kleopatra i Cezar

Marek Antoniusz po bitwie pod Farsalos (9 sierpnia 48 r. p.n.e.), razem z częścią legionów udał się do Italii, gdzie w następnym roku otrzymał roczną dyktaturę dla Cezara. Cezar 2 października 48 r. p.n.e. przybył z dwoma legionami do Aleksandrii, gdy otrzymał wiadomość o śmierci Pompejusza. Tam nawiązał romans z Kleopatrą VII, która zasiadła na tronie w roku 51 p.n.e. razem ze swoim bratem. Zgodnie z tradycją poślubiła go, a w roku 47 p.n.e. została przez niego pozbawiona władzy i musiała uciekać do Syrii.

Zauroczony kochanką Cezar zapewnił jej władzę w Egipcie równą jej bratu Ptolemeuszowi XIV. Doradca Ptolemeusza – Potejnos, nie wyrażał przyzwolenia na taki podział sił, który de facto zmniejszał jego wpływy w państwie Egipskim. Jego kolejnym krokiem było rozkazanie Achillasowi, dowódcy egipskiej armii, usunięcie za wszelką cenne Juliusza Cezara z Aleksandrii.

Całość wydarzeń dała początek wojnie domowej zwanej aleksandryjską, w której Cezar miał odegrać decydującą rolę. Cezar został okrążony w jednej z dzielnic miasta nieopodal portu, który Achillas chciał przejąć szybkim natarciem. Cezar jednak zorientowawszy się w sytuacji, w porę kazał spalić całą flotę (pożar ogarnął również Bibliotekę Aleksandryjską). Mając przeciwko sobie całe miasto Gajusz Juliusz Cezar wysłał rozkaz do Domicjusza o przysłanie mu pomocy, a także o pomoc poprosił Mitrydatesa z Pergamonu oraz prawą rękę władcy Judei – Antypatra.

Cezar nakazał zabić przebywającego w pałacu Potejnosa za to, że namawiał Aleksandryjczyków do walki. Z pałacu zbiegła również młodsza siostra Klepopatry – Arsinoe, wraz ze swoim doradcą – Ganimedes. Arsinoe została obwołana nową królową, a Ganimedes nowym dowódcą armii. Zaraz po przejęciu wojska Ganimedes nakazł odcięcie wody do pałacu cesarskiego, w którym przebywał Juliusz Cezar wraz z Kleopatrą.

W momencie przybycia jednostek zbrojnych do portu, doszło do walki z legionistami wysłanymi przez Domicjusza. Ważnym punktem strategicznym, podczas walki na morzu, stała się kontrolowana przez nieprzyjacielskie jednostki egipskie wyspa Faros. Pomimo próby przejęcia wyspy przez siły Cezara, oprócz sporych strat w żołnierzach, wyspa pozostałą niezdobyta.

Cały walka zakończyła się głównie dzięki konfliktowi w obozie nieprzyjaciela, dotyczącego władzy nad armią. Cezar w tym czasie wypuścił na wolność Ptolemeusza XIV i to zakończyło rządy Ganimedesa. Po paru miesiącach do Egiptu przybyli Mitrydates i Antypatr. Połączone wojska z Pergamonu i Judei pokonały Egipcjan w bitwie pod Castra Ludaeorum. Gdy o tym zwycięstwie dowiedział się Cezar, wraz z wojskiem opuścił pałac przyłączając się do swoich sojuszników nad Nilem. Niedługo potem armia egipska poniosła kolejną klęskę, a Król Ptolemeusz XIV utonął podczas ucieczki. Nową królową została Kleopatra i urodziła Cezarowi jedynego potomka męskiego – Cezariona.

Polecamy również:

  • Kleopatra - życiorys, dokonania

    Kleopatra VII Filopator, Kleopatra Wielka, gr. Κλεοπάτρα Φιλοπάτωρ, egip. Qlwpdrt – Kliupadrat. Ostatnia królowa Egiptu, urodzona w Aleksandrii w roku 69 p.n.e.. Pochodziła z dynastii Ptolemeuszy, panująca w latach... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 5 =
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43