Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Cesarze rzymscy - opracowanie - poczet, poszczególne dynastie i ich krótki opis

W rzymskim państwiem w okresie cesarstwa rządziły cztery wielkie dynastie: Julijsko - Klaudyjska, Flawijska, Antoninów i Sewerów (syryjska) oraz trzy mniejsze: Walentyniańska, Konstantyńska i Teodozjańska.

Głównym celem dynastii było utrzymanie stabilnego i silnego państwa, po odejściu danego władcy. Po 235 roku n.e. nastał kryzys, kiedy władza prawie co roku przechodziła w inne ręce.

Cesarze Rzymscy i Dynastie Rzymskie – Dynastia Julijsko – Klaudyjska

Dynastia Julijsko – Klaudyjska panowała od roku 27 p.n.e. do 68 n.e.. Jej założycielem był Oktawian August. Swoją nazwę wzięła od rodów dwóch pierwszych cesarzy. Zachowywała pozory współpracy z senatem, władca tytułował się początkowo princepsem (pryncypat). Opierała się na wojsku i ekwitach, którzy często dochodzili do wielkiego znaczenia. Czasy panowania dynastii Julijsko - Klaudyjskiej były okresem kształtowania się aparatu państwowego i zawodowej administracji.

Przedstawiciele Dynastii:

Oktawian August, Gaius Iulius Caesar Octavianus (63 r. p.n.e. – 14 r. n.e.), panował od 30 roku p.n.e. do swojej śmierci w 14 n.e.. Był synem Gajusza Oktawiusza i Atii Starszej, wnuk siostry Juliusza Cezara i adoptowany testamentem synem Cezara.

Zobacz również

 • Cesarz Tyberiusz - biografia, dokonania

  Tyberiusz – adoptowany syn cesarza Augusta, nigdy nie aspirował do zostania jego następcą. Ta droga politycznej kariery, aż na sam szczyt została zaplanowana przez jego matkę Liwie. Podczas dwudziestu trzech lat rządów (14 – 37 r. n.e.), Tyberiusz stronił od zarządzania imperium rzymskim, starając się przy tym pozostaw...

  Więcej
 • Cesarz Kaligula - biografia, dokonania

  Wśród wielkich cesarzy Imperium Rzymskiego wymienia się m.in. Oktawiana Augusta, czy też Marka Aureliusza. Na drugim końcu znajdują się takie postacie jak cesarz Kaligula, którego już starożytni historycy określali słowem – potwór.

  Więcej
 • Cesarz Neron - biografia, dokonania

  Cesarz Neron reprezentował wszystko co najgorsze z okresu panowania swoich brutalnych, egocentrycznych i okrutnych poprzedników panujących w latach 54 p.n.e., aż do 68 r. n.e.. Jego czternaście lat panowania pogłębiło tylko chaos gospodarczy rozpoczęty przez cesarza Tyberiusza (42 p.n.e. – 37 n.e.). Według starożytnych histor...

  Więcej
 • Cesarz Marek Aureliusz - biografia, dokonania

  Marek Aureliusz (121 – 180 r. n.e.) znany był również jako ostatni sprawiedliwy, bądź też ostatni z dobrych cesarzy rzymskich. Panował w latach 161 – 169 n.e. wspólnie z Verusem Lucjuszem, w latach 169 – 177 n.e. sprawował rządy samodzielnie, a w latach 177 – 180 n.e. wraz ze swoim pierworodnym synem, p...

  Więcej
 • Cesarz Teodozjusz Wielki - biografia, dokonania

  Cesarz Julian Apostata był ostatnim przedstawicielem rodzinny Konstantyna Wielkiego. W tej sytuacji na tron został wyniesiony Walentynian I. Jako współrządcę wyznaczył na początku Walensa, który miał zarządzać wschodem, a następnie wyniósł również swojego syna Gracjana.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 2 =
Ostatnio komentowane
fajnie
ls • 2020-04-01 13:17:22
Nie dokładnie o to mi chodziło ale przydatne. Pozdrawiam autora.
Mangle UwU • 2020-04-01 10:30:26
Bardzo słabe opracowanie jak na tak istotną książkę.
Andy • 2020-04-01 08:39:26
:)
ivany • 2020-04-01 08:22:17
prosze
Nina • 2020-04-01 07:36:38