Cesarz Neron - biografia, dokonania

Cesarz Neron reprezentował wszystko co najgorsze z okresu panowania swoich brutalnych, egocentrycznych i okrutnych poprzedników panujących w latach 54 p.n.e. - 68 r. n.e. Jego czternaście lat panowania pogłębiło tylko chaos gospodarczy rozpoczęty przez cesarza Tyberiusza (42 p.n.e. – 37 n.e.). Według starożytnych historyków na wieść o jego śmierci obywatele ubrali czapki wolności (czapka frygijska – dostawał ją niewolnik w momencie wyzwolenia) i przeszli ulicami miasta, jak gdyby byli uwolnionymi niewolnikami.

Neron – pochodzenie

Neron był synem Domitiusa Ahenobarba i Agrypiny Młodszej, córki Germanika (ojciec cesarza Kaliguli). Ojciec Nerona zmarł, kiedy ten miał trzy lata. Podobno on również odznaczał się skrajnym okrucieństwem. Według jednej z historii, po narodzinach Nerona w roku 37 n.e., przyjaciele jego ojca pogratulowali mu syna, na co on miał odpowiedzieć, że wszystko, co zrodziło się z jego związku z Agrypiną, będzie na pewno katastrofą.

Neron otrzymał staranne wykształcenie, jednym z jego nauczycieli był Seneka Młodszy, pod którego wpływem pozostawał aż do jego śmierci w roku 62 n.e. Po małżeństwie swojej matki (młodszej siostry Kaliguli) z cesarzem Klaudiuszem został przez niego adoptowany w roku 50 n.e. Ówczesny władca oddał mu również za żonę swoją córkę z poprzedniego małżeństwa.

Lata panowania Nerona - charakterystyka

W roku 54 n.e., po śmierci ojczyma, objął władzę cesarską, z pominięciem syna zmarłego cesarza z pierwszego małżeństwa. W pierwszych latach panowania Neron zapewnił senatowi oraz arystokracji rzymskiej dotychczasowe przywileje i uprawnienia.

Po wycofaniu się z życia publicznego swojego mentora, filozofa Seneki, oraz po śmierci swojego zaufanego doradcy prefekta pretorianów, Sekstusa Afraniusza Burrusa, nie miał szczęścia do mądrych doradców - od tej pory otaczał się tylko pochlebcami.

Okrucieństwo Nerona

Każda osoba w imperium rzymskim, która w jakikolwiek sposób naraziła się cesarzowi, musiała liczyć się z okrutnymi konsekwencjami. Senatorom, którzy mu się sprzeciwiali, wytaczał procesy za obrazę majestatu, karał ich konfiskatą majątku bądź też skazywał na karę śmierci.

Śmierć z rąk cesarza nie ponieśli jedynie wysoko postawieni politycy. Jego przyrodni brat, prawowity pretendent do tronu - Brytanik, został otruty. Ponadto Neron zamordował własną matkę oraz żonę, ponieważ chciał ożenić się z inną kobietą. Mimo że doszło między nimi do zawarcia ślubu, ją również kazał zamordować.

Miłośnik igrzysk sportowych

Neron był wielkim miłośnikiem igrzysk sportowych oraz przedstawień, co w początkowym okresie panowania przysporzyło mu przychylność ludu. Sam często występował jako śpiewak lub recytator. Wprowadził ku swojej czci igrzyska o charakterze sportowo–muzycznym, obchodzone co pięć lat.

Rządy Nerona - pożar Rzymu i prześladowanie chrześcijan

Rządy Nerona zaznaczyły się w historii m.in. krwawo stłumionym powstaniem w Brytanii w roku 61 n.e. oraz wielkim pożarem Rzymu w roku 64 n.e.. Po pożarze kazał zbudować dla siebie pałac, zwany też „złotym domem”. Przede wszystkim zasłynął jednak jako wielki prześladowca chrześcijan.

Koniec życia - wyrzutek i samotnik

Poprzez swoje poczynania Neron ostatecznie został uznany przez senat wrogiem ojczyzny.

Opuszczony i zagrożony przez wszystkich popełnił samobójstwo. Jego ostatnie słowa miały brzmieć: „Qualis artifex pereo” – „Cóż za artysta ginie wraz ze mną”.

Polecamy również:

  • Cesarz Tyberiusz - biografia, dokonania

    Tyberiusz – adoptowany syn cesarza Augusta, nigdy nie aspirował do zostania jego następcą. Ta droga politycznej kariery, aż na sam szczyt została zaplanowana przez jego matkę Liwie. Podczas dwudziestu trzech lat rządów (14 – 37 r. n.e.), Tyberiusz stronił od zarządzania imperium rzymskim,... Więcej »

  • Cesarz Kaligula - biografia, dokonania

    Wśród wielkich cesarzy Imperium Rzymskiego wymienia się m.in. Oktawiana Augusta, czy też Marka Aureliusza. Na drugim końcu znajdują się takie postacie jak cesarz Kaligula, którego już starożytni historycy określali słowem – potwór. Więcej »

  • Cesarz Marek Aureliusz - biografia, dokonania

    Marek Aureliusz (121 – 180 r. n.e.) znany był również jako ostatni sprawiedliwy, bądź też ostatni z dobrych cesarzy rzymskich. Panował w latach 161 – 169 n.e. wspólnie z Verusem Lucjuszem, w latach 169 – 177 n.e. sprawował rządy samodzielnie, a w latach 177 – 180 n.e. wraz ze... Więcej »

  • Cesarz Teodozjusz Wielki - biografia, dokonania

    Cesarz Julian Apostata był ostatnim przedstawicielem rodzinny Konstantyna Wielkiego. W tej sytuacji na tron został wyniesiony Walentynian I. Jako współrządcę wyznaczył na początku Walensa, który miał zarządzać wschodem, a następnie wyniósł również swojego syna Gracjana. Więcej »

  • Cesarz Aurelian - biografia, dokonania

    Od momentu panowania Cesarza Klaudiusza II (268 – 270 r. n.e.) władza w cesarstwie znalazła się w rękach władców pochodzenia illryjskiego. Cesarze ci dźwignęli, dzięki swoim zdolnościom organizacyjnym oraz wojskowym, cesarstwo z upadku. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 5 =
Ostatnio komentowane
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie j...
• 2024-11-28 16:29:46
ciekawe, oczekiwałem tylko kraj-stolica. miłe zaskoczenie ;)
• 2024-11-20 18:11:07
A jeśli trójkąt równoramienny jest jednocześnie prostokątny to który bok jest domy�...
• 2024-11-17 07:46:27
przegralem nnn do tego artykulu
• 2024-11-16 13:50:26