Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Wojny Rzymu z Kartaginą - przyczyny

Ostatnio komentowane
Piszczałka "zamknięta" to piszczałka zamknięta obustronnie (jej długość fali to 2L...
Doktor • 2020-01-22 13:02:15
Artykuł należy uzupełnić o wykres funkcji P(t)=u(t)*i(t), ponieważ wartości skuteczn...
elfw • 2020-01-22 11:15:25
essa
knopers • 2020-01-20 18:18:59
no właśnie
co cie to 2 • 2020-01-20 15:57:36
ELUWINA
KISIELEK • 2020-01-20 14:56:57
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Kartagina „Nowe Miasto” (łac. Karthago, późn. Carthago, gr. Кαρχηδών = Karchedon, fen Qrt - ḥdšt = Kart Chadaszt, arab. قرطاج = Kartadż lub hebr. קרתגו = Kartago) była starą kolonią fenicką założoną w IX w. p.n.e. przez Tyr na północnym wybrzeżu Afryki na terenach dzisiejszej Tunezji.

Z biegiem czasu Kartagina opanowała praktycznie cały handel morski w obrębie basenu Morza Śródziemnego, stając się jednocześnie pierwszą potęga morską ówczesnego czasu. Z Hiszpanii Kartagińczycy importowali srebro, miedź oraz ołów. Z Brytanii przywożono cynę, którą następnie zamieniano na wysoko cenione towary.

Utrzymywano też stałe kontakty handlowe z Rzymem, zawierając traktaty handlowe kolejno w latach 508, 348 oraz 308 p.n.e.. Jednak status quo miał ulec niebawem zmianie po zajęciu przez Rzymian Tarentu w roku 272 p.n.e., w sprawie którego Kartagina bez większych sukcesów interweniowała.

Dodatkowo cały konflikt zaogniała kwestia zajętych przez Kartagińczyków Sycylii oraz Sardyni, a także ich nieustające walki z Syrakuzami.

Do rozpoczęcia konfliktu doszło właśnie na Sycylii. Połączone wojska Kartaginy oraz ówczesnego króla syrakuzańskiego zostały rozbite przez siły rzymian. Od tej pory Syrakuzy

Polecamy również:

  • I wojna punicka - przyczyny, przebieg, skutki

    Rosnące w siłę państwo kartagińskie, które z biegiem czasu stało się główną siłą morską w obszarze basenu Morza Śródziemnego oraz przejmowanie kontroli nad miastami greckimi przez Rzym, stało się tłem dla pierwszej wojny punickiej. Więcej »

  • II wojna punicka - przyczyny

    W 221 roku p.n.e. zginął wódź Kartagińczyków – Hazdrubal. Po jego śmierci dowództwo objął – mający wówczas 25 lat, syn Hamilkara – Hannibal. Pomimo młodego wieku był on już doświadczonym dowódcą. Ojciec wychowywał go w tradycji nieprzejednanej nienawiści do... Więcej »

  • III wojna punicka - przyczyny, przebieg, najważniejsze bitwy

    Po dwóch przegnanych wojnach, które osłabiły znacząco Kartaginę, głównie za sprawą Hannibala, państwo zaczęło podnosić się z najgorszego kryzysu. W Rzymie od czasu zwycięstwa w II wojnie punickiej, istniały stronnictwa w Senacie opowiadające się za całkowitym i ostatecznym zniszczeniem Kartaginy. Więcej »

Komentarze (0)
1 + 5 =