Wojny Rzymu z Kartaginą - przyczyny

Kartagina „Nowe Miasto” (łac. Karthago, późn. Carthago, gr. Кαρχηδών = Karchedon, fen Qrt - ḥdšt = Kart Chadaszt, arab. قرطاج = Kartadż lub hebr. קרתגו = Kartago) była starą kolonią fenicką założoną w IX w. p.n.e. przez Tyr na północnym wybrzeżu Afryki na terenach dzisiejszej Tunezji.

Z biegiem czasu Kartagina opanowała praktycznie cały handel morski w obrębie basenu Morza Śródziemnego, stając się jednocześnie pierwszą potęga morską ówczesnego czasu. Z Hiszpanii Kartagińczycy importowali srebro, miedź oraz ołów. Z Brytanii przywożono cynę, którą następnie zamieniano na wysoko cenione towary.

Utrzymywano też stałe kontakty handlowe z Rzymem, zawierając traktaty handlowe kolejno w latach 508, 348 oraz 308 p.n.e.. Jednak status quo miał ulec niebawem zmianie po zajęciu przez Rzymian Tarentu w roku 272 p.n.e., w sprawie którego Kartagina bez większych sukcesów interweniowała.

Dodatkowo cały konflikt zaogniała kwestia zajętych przez Kartagińczyków Sycylii oraz Sardyni, a także ich nieustające walki z Syrakuzami.

Do rozpoczęcia konfliktu doszło właśnie na Sycylii. Połączone wojska Kartaginy oraz ówczesnego króla syrakuzańskiego zostały rozbite przez siły rzymian. Od tej pory Syrakuzy nie tylko w pełni poddały się Rzymowi, ale wspierały go w czasie wszystkich wojen punickich.

Układ sił w przededniu wojny wskazywał zdecydowanie na przewagę Rzymu. Kartagińczycy posiadali wprawioną w bojach flotę, ale rzymianie posiadali nie tylko większe siły ludzkie ale również mogli liczyć na dostarczenie okrętów od swoich sprzymierzeńców (mieli de facto obowiązek – jako podbite kraje, dostarczenie ich rzymianom).

Ponadto już od roku 310 p.n.e., Rzym rozpoczął budowę swojej floty morskiej na wypadek sytuacji, która miała za chwilę zaistnieć. Dodatkowo Rzym był dużo bardziej stabilny gospodarczo dzięki rolnictwu, którym Kartagińczycy się nie zajmowali oraz był też nieporównywalnie bogatszym krajem niż Kartagina.

Polecamy również:

  • I wojna punicka - przyczyny, przebieg, skutki

    Rosnące w siłę państwo kartagińskie, które z biegiem czasu stało się główną siłą morską w obszarze basenu Morza Śródziemnego oraz przejmowanie kontroli nad miastami greckimi przez Rzym, stało się tłem dla pierwszej wojny punickiej. Więcej »

  • II wojna punicka - przyczyny

    W 221 roku p.n.e. zginął wódź Kartagińczyków – Hazdrubal. Po jego śmierci dowództwo objął – mający wówczas 25 lat, syn Hamilkara – Hannibal. Pomimo młodego wieku był on już doświadczonym dowódcą. Ojciec wychowywał go w tradycji nieprzejednanej nienawiści do... Więcej »

  • III wojna punicka - przyczyny, przebieg, najważniejsze bitwy

    Po dwóch przegnanych wojnach, które osłabiły znacząco Kartaginę, głównie za sprawą Hannibala, państwo zaczęło podnosić się z najgorszego kryzysu. W Rzymie od czasu zwycięstwa w II wojnie punickiej, istniały stronnictwa w Senacie opowiadające się za całkowitym i ostatecznym zniszczeniem Kartaginy. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 3 =
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53
Witam, nie wiem czy jeszcze strona jest obsługiwana, ale chciałbym poinformować, iż ni...
• 2024-05-14 16:29:23