Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

I wojna punicka - przyczyny, przebieg, skutki

Ostatnio komentowane
Niesamowite hostingserwery.com
Linux • 2019-06-16 16:47:25
przydalo sie
jjoojo • 2019-06-13 14:46:18
Nie tyle rozwód co uznanie małżeństwa za nieważne dr Arletta Bolesta adwokat kości...
Arletta Bolesta • 2019-06-12 13:59:29
Abstrakcjonizm operuje abstrakcją! Zrezygnował, jak sam autor pisze, z wszelkiej figurat...
Anna • 2019-06-11 17:31:16
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

I wojna punicka – Przyczyny

Rosnące w siłę państwo kartagińskie, które z biegiem czasu stało się główną siłą morską w obszarze basenu Morza Śródziemnego oraz przejmowanie kontroli nad miastami greckimi przez Rzym, stało się tłem dla pierwszej wojny punickiej.

Bezpośrednią przyczyną był konflikt na Sycylii. Pojawienie się rzymian zaalarmowało ówczesnego króla syrakuzańskiego Hierona II, który połączył siły z Kartaginą przeciwko wojskom rzymskim. Jednak już po szybkim zwycięstwie rzymian, król nie tylko został podporządkowany ale wspierał Rzym w dalszych konfliktach zbrojnych z Kartaginą.

I Wojna Punicka – Przebieg

Rzymianie – po zajęciu Sycylii i podporządkowaniu sobie Syrakuzan, chcieli zaatakować bezpośrednio samą Kartaginę przenosząc wojnę na kontynent Afrykański. Ponadto rzymianie zdawali sobie sprawę z siły floty kartagińskiej oraz z możliwości odcięcia przez nią wojsk znajdujących się na Sycylii od Italii.

Pierwsza większa bitwa morska pod Mylae, w roku 260 p.n.e. zakończyła się pełnym zwycięstwem rzymian. Podczas bitwy rzymianie wykorzystali technikę ruchomych pomostów, które zarzucano z okrętów rzymskich na okręty kartagińskie.

Po zwycięstwie pod przylądkiem Eknomos w roku

Polecamy również:

  • II wojna punicka - przyczyny

    W 221 roku p.n.e. zginął wódź Kartagińczyków – Hazdrubal. Po jego śmierci dowództwo objął – mający wówczas 25 lat, syn Hamilkara – Hannibal. Pomimo młodego wieku był on już doświadczonym dowódcą. Ojciec wychowywał go w tradycji nieprzejednanej nienawiści do... Więcej »

  • III wojna punicka - przyczyny, przebieg, najważniejsze bitwy

    Po dwóch przegnanych wojnach, które osłabiły znacząco Kartaginę, głównie za sprawą Hannibala, państwo zaczęło podnosić się z najgorszego kryzysu. W Rzymie od czasu zwycięstwa w II wojnie punickiej, istniały stronnictwa w Senacie opowiadające się za całkowitym i ostatecznym zniszczeniem Kartaginy. Więcej »

Komentarze (3)
4 + 1 =
Komentarze
FewShow • 2017-01-18 14:22:51
dostalem 5 polecam
da • 2017-01-18 14:21:35
dobrze
alex • 2015-12-10 19:52:10
dobrze zrobione, polecam.
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');