I wojna punicka - przyczyny, przebieg, skutki

I wojna punicka – Przyczyny

Rosnące w siłę państwo kartagińskie, które z biegiem czasu stało się główną siłą morską w obszarze basenu Morza Śródziemnego oraz przejmowanie kontroli nad miastami greckimi przez Rzym, stało się tłem dla pierwszej wojny punickiej.

Bezpośrednią przyczyną był konflikt na Sycylii. Pojawienie się rzymian zaalarmowało ówczesnego króla syrakuzańskiego Hierona II, który połączył siły z Kartaginą przeciwko wojskom rzymskim. Jednak już po szybkim zwycięstwie rzymian, król nie tylko został podporządkowany ale wspierał Rzym w dalszych konfliktach zbrojnych z Kartaginą.

I Wojna Punicka – Przebieg

Rzymianie – po zajęciu Sycylii i podporządkowaniu sobie Syrakuzan, chcieli zaatakować bezpośrednio samą Kartaginę przenosząc wojnę na kontynent Afrykański. Ponadto rzymianie zdawali sobie sprawę z siły floty kartagińskiej oraz z możliwości odcięcia przez nią wojsk znajdujących się na Sycylii od Italii.

Pierwsza większa bitwa morska pod Mylae, w roku 260 p.n.e. zakończyła się pełnym zwycięstwem rzymian. Podczas bitwy rzymianie wykorzystali technikę ruchomych pomostów, które zarzucano z okrętów rzymskich na okręty kartagińskie.

Po zwycięstwie pod przylądkiem Eknomos w roku 256 p.n.e., rzymianie pod dowództwem konsula Regulusa wylądowali w Afryce. Początkowo wykorzystując element zaskoczenia – przewaga była po stronie Rzymu. Jednak po klęsce pod Tunes armia rzymska została rozbita, a sam konsul dostał się do niewoli.

Następne lata wojny przyniosły głównie straty na morzu po stronie rzymskiej. Nie wynikało to z działań Kartagińczyków, a z powodu burz i nieznajomości topografii terenu. W takiej sytuacji rzymianie przenieśli walkę na ląd ograniczając się do obszaru Sycylii.

Ostatecznie Rzym – zebrawszy nową flotę, uderzył ponownie bezpośrednio na Kartaginę. Zwycięstwo rzymian u wysp Egackich około roku 242 p.n.e., zakończyło działania zbroje. Wyczerpana wojnami Kartagina poprosiła o rozejm – obydwa państwa przystąpiły do pertraktacji pokojowych.

I Wojna Punicka - Skutki

Na mocy traktatu pokojowego Kartagina musiała zrezygnować z posiadłości sycylijskich, pomimo, że było one już we władaniu rzymskim w trakcie wojny. Całą sytuację wywoła długotrwały, zwłaszcza finansowy kryzy. Dodatkowo Kartagina była zmuszona do wypłacenia odszkodowania w wysokości 3200 talentów.

Dzięki wojnie z Kartaginą Sycylia stałą się pierwszą prowincją Rzymu. Polityka ekspansyjna Rzymu miała od tej pory mieć zasięg nie tylko w obrębie Italii. Rzym zrozumiał, że w ten sposób może zapewnić sobie poważne zyski terytorialne, a co za tym idzie również finansowe.

Polecamy również:

  • II wojna punicka - przyczyny

    W 221 roku p.n.e. zginął wódź Kartagińczyków – Hazdrubal. Po jego śmierci dowództwo objął – mający wówczas 25 lat, syn Hamilkara – Hannibal. Pomimo młodego wieku był on już doświadczonym dowódcą. Ojciec wychowywał go w tradycji nieprzejednanej nienawiści do... Więcej »

  • III wojna punicka - przyczyny, przebieg, najważniejsze bitwy

    Po dwóch przegnanych wojnach, które osłabiły znacząco Kartaginę, głównie za sprawą Hannibala, państwo zaczęło podnosić się z najgorszego kryzysu. W Rzymie od czasu zwycięstwa w II wojnie punickiej, istniały stronnictwa w Senacie opowiadające się za całkowitym i ostatecznym zniszczeniem Kartaginy. Więcej »

Komentarze (3)
Wynik działania 1 + 3 =
FewShow
2017-01-18 14:22:51
dostalem 5 polecam
da
2017-01-18 14:21:35
dobrze
alex
2015-12-10 19:52:10
dobrze zrobione, polecam.
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43