Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

II wojna punicka - przyczyny

W 221 roku p.n.e. zginął wódź Kartagińczyków – Hazdrubal. Po jego śmierci dowództwo objął – mający wówczas 25 lat, syn Hamilkara – Hannibal. Pomimo młodego wieku był on już doświadczonym dowódcą. Ojciec wychowywał go w tradycji nieprzejednanej nienawiści do Rzymu. Hannibal rozpoczął systematyczne przygotowania do wojny z Rzymem, która miała zrekompensować straty poniesione przez Kartaginę.

Dążenia Hannibala do wybuchu wojny, potrzebowały jednak punktu zapalnego, który stałby się bezpośrednią przyczyną konfliktu. W roku 219 p.n.e. zaatakował, a następnie zdobył miasto Sagunt. Rzymianie uznali, że jest to pogwałcenie traktatu pokojowego z roku 226 p.n.e., wypowiadając tym samym wojnę Kartaginie.

Jedyną możliwością działania dla Hannibala było przeniesienie działań wojennych na tereny Italii, zdawał sobie sprawę, że po pierwszej wojnie punickiej, flota kartagińska nie dorównuje w żadnym stopniu flocie rzymskiej. Dodatkowo liczył na przyłączenie się do wojny przeciwko Rzymowi Galów oraz niektórych miast greckich.

Plany Hannibala, przeddzień wojny, miały tylko jeden zasadniczy słaby punkt – atakując bezpośrednio Italię lądem, był w dużej mierze uzależniony od Hiszpanii, która miała stać się jego główną bazą zaopatrzeniową. W przypadku odcięcia Hiszpanii, wojna byłaby praktycznie przesądzona.

Zobacz również

 • II wojna punicka - przebieg. Hannibal i przemarsz przez Alpy

  Wojska rzymskie mobilizowały się w celu uderzania na Hiszpanię, w tym samym czasie Hannibal na czele około 60 tyś. żołnierzy oraz kilkunastu słoni bojowych wyruszył w stronę Alp. Na wiadomość o opuszczeniu przez Hannibala nowej Kartaginy (obszar Hiszpanii), część wojska pod dowództwem Korneliusza Scypiona pozostała w Italii, ...

  Więcej

Losowe zadania

 • Zdania podmiotowe i bezpodmiotowe

  Określ czy masz do czynienia ze zdaniem podmiotowym czy bezpodmiotowym.   Agnieszka ma dwoje dzieci. Jest zadowolona. Zamknięto wszystkie urzędy. Zrobił dobre kanapki. Trzeba będzie zabrać więcej jedzenia. Marek lubi pierogi. Można zwiedzać.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Pierwsi filozofowie

  Które z nazwisk w poniższym zbiorze nie pasuje do pozostałych? Wyjaśnij dlaczego.   Demokryt; Heraklit z Efezu; Tales z Miletu, Sokrates

  0 Odpowiedz Więcej
 • Przeciwdziałanie samozapyleniu

  Kwiaty roślin okrytonasiennych są często obupłciowe, co stwarza niebezpieczeństwo samozapylenia. Wymień dwa sposoby zapobiegania temu problemowi.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Układanie wydarzeń z dziejów antycznego Rzymu w porządku chronologicznym

  Ułóż wydarzenia z dziejów starożytnego Rzymu w porządku chronologicznym (zacznij od najdawniejszego). Do każdego z wydarzeń dopisz datę. a) Bitwa pod Kannami b) Ukończenie budowy Koloseum c) Wydanie edyktu mediolańskiego przez Konstantyna Wielkiego d) Nadanie Oktawianowi przez senat tytułu Augusta - początki pryncypatu ...

  0 Odpowiedz Więcej
 • Zakażenia bakteryjne żywności

  Przechowywanie produktów spożywczych w warunkach chłodniczych chroni je przed rozwojem niebezpiecznej mikroflory i przedłuża ich termin przydatności do spożycia. Nie jest to jednak idealny sposób utrwalania. Wyjaśnij, dlaczego nie można zamrozić już raz rozmrożonej żywności?

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 1 =
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11