Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Cesarz Dioklecjan - biografia, dokonania

Ostatnio komentowane
Całkiem przydatne! ...
Anna Maria-Wesołowska • 2020-01-25 16:25:01
Rodzina (na szczęście) nie jest przystankiem lecz pierwszą naturalną grupą społeczn...
Władysław • 2020-01-25 07:50:20
W ostatnich latach na naszym rynku prasowym pojawiło się wiele kolorowych, pięknie wyda...
Władysław • 2020-01-25 07:46:55
Zhańbiony Mężczyzna Autor: Władysław Pitak Młodzi mężczyźni nie spieszą się d...
Władysław • 2020-01-25 07:42:34
SĄD SĄDEM A ,,SPRAWIEDLIWOŚĆ" TO ZUPEŁNIE INNA SPRAWA CHOĆ WIELU POCZCIWOTOM ZALEŻY...
LESZEK • 2020-01-24 09:05:27
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Dioklecjan – Pochodzenie

Gajusz Aureliusz Diokles urodził się w roku 244 n.e. w ubogiej rodzinie – przez co całe swoje życie był związany z armią, która byłą dla niego jedyna drogą do awansu społecznego.

W czasach rządów Cesarza Karusa (230 – 283 n.e.) Diokles zostaje dowódcą jazdy w armii cesarskiej. Następnie awansuje na dowódcę protectores domestici w czasie uzurpacji Karusa. Po walkach jakie Rzym toczył z Persami, w czasie odwrotu umiera pierworodny syn Cesarza – Numerian. Sam władca Karus jest niesiony całą drogę powrotną do Rzymu w lektyce. W pewnym momencie aby sprawdzić stan cesarza, jego żołnierze uchylając zasłony lektyki, za którymi odnajdują ciało władcy w stanie rozkładu.

Po tym jak Diokles dowiedział się o śmierci Karusa zamordował prefekta pretorianów, następnie został obwołany przez armię nowym cesarzem – 20 listopada 284 roku.

Dioklecjan – Lata Panowania

Po objęciu władzy Gajusz Aureiusz Diokles przyjmuję imię Dioklecjana. Pierwszym celem nowego władcy było zabezpieczenie granic imperium, a następnie utrwalenie jego struktury. W tym celu do pomocy ustanowił współrządzącym Cezara Marka Aureliusza Maksymiliana. Nastąpił podział państwa, przy czym Dioklecjan zatrzymał

Polecamy również:

 • Cesarz Tyberiusz - biografia, dokonania

  Tyberiusz – adoptowany syn cesarza Augusta, nigdy nie aspirował do zostania jego następcą. Ta droga politycznej kariery, aż na sam szczyt została zaplanowana przez jego matkę Liwie. Podczas dwudziestu trzech lat rządów (14 – 37 r. n.e.), Tyberiusz stronił od zarządzania imperium rzymskim,... Więcej »

 • Cesarz Kaligula - biografia, dokonania

  Wśród wielkich cesarzy Imperium Rzymskiego wymienia się m.in. Oktawiana Augusta, czy też Marka Aureliusza. Na drugim końcu znajdują się takie postacie jak cesarz Kaligula, którego już starożytni historycy określali słowem – potwór. Więcej »

 • Cesarz Neron - biografia, dokonania

  Cesarz Neron reprezentował wszystko co najgorsze z okresu panowania swoich brutalnych, egocentrycznych i okrutnych poprzedników panujących w latach 54 p.n.e., aż do 68 r. n.e.. Jego czternaście lat panowania pogłębiło tylko chaos gospodarczy rozpoczęty przez cesarza Tyberiusza (42 p.n.e. – 37 n.e.).... Więcej »

 • Cesarz Marek Aureliusz - biografia, dokonania

  Marek Aureliusz (121 – 180 r. n.e.) znany był również jako ostatni sprawiedliwy, bądź też ostatni z dobrych cesarzy rzymskich. Panował w latach 161 – 169 n.e. wspólnie z Verusem Lucjuszem, w latach 169 – 177 n.e. sprawował rządy samodzielnie, a w latach 177 – 180 n.e. wraz ze... Więcej »

 • Cesarz Teodozjusz Wielki - biografia, dokonania

  Cesarz Julian Apostata był ostatnim przedstawicielem rodzinny Konstantyna Wielkiego. W tej sytuacji na tron został wyniesiony Walentynian I. Jako współrządcę wyznaczył na początku Walensa, który miał zarządzać wschodem, a następnie wyniósł również swojego syna Gracjana. Więcej »

Komentarze (0)
3 + 5 =