List oficjalny

Napisz list oficjalny do dyrektora swojej szkoły z prośbą o możliwość zorganizowania akcji sprzątania przez uczniów terenów zielonych otaczających szkołę.

Szkoła Podstawowa Język polski

Odpowiedź eSzkola.pl

Joanna Ekspert eSzkola.pl
16.03.2020 12:26

W liście oficjalnym po prawej stronie na górze powinno zapisać się miejscowość i datę, nieco niżej po lewej dane nadawcy, a jeszcze niżej po prawej dane adresata. List powinien zaczynać się i kończyć formułami grzecznościowymi. W jego treści zaczniemy od przedstawienia siebie i napisania w jakim celu piszemy list, następnie opisujemy problem i piszemy czego oczekujemy w związku z tym od odbiorcy. Na końcu podsumowujemy swój list, czasem informujemy np. o załącznikach do listu, czasem o prosimy o odpowiedź itp. Pod listem podpisujemy się ręcznie. W treści listu zwroty do adresata piszemy wielką literą tak, jak w liście nieoficjalnym, ale nie używamy potocznego języka.

LIST OFICJALNY

Warszawa, 13.03.2019

Adam Nowak
Uczeń klasy 5d
ul. Fiołkowa 4/5
00-202 Warszawa

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 504
w Warszawie
ul. Zamojska 30
00-208 Warszawa

Szanowny Panie Dyrektorze,

jestem uczniem klasy 5d i interesuję się przyrodą, a w szczególności ekologią i ochroną środowiska. Piszę do Pana, ponieważ chciałbym uzyskać Pańską zgodę na zorganizowanie w naszej szkole akcji sprzątania doliny rzeczki płynącej koło naszej szkoły.
W ostatnich dniach, chodząc do szkoły, zauważyłem, że dolina rzeczki Młynówki jest bardzo zaśmiecona. Wcześniej nie było to widoczne, ponieważ wszystko zasłaniał śnieg, lecz teraz, gdy nastała wiosna, wygląda to bardzo nieładnie, a przede wszystkim jest szkodliwe dla środowiska. Dlatego chciałbym zorganizować w naszej szkole akcję sprzątania tego miejsca, byśmy mogli wspólnie z wszystkimi uczniami nie tylko sprawić, że otoczenie naszej szkoły będzie wyglądało lepiej, ale również zadbać o środowisko.
Jeśli Pan Dyrektor wyrazi zgodę na wymyśloną przeze mnie akcję, obiecuję, że zajmę się organizacją wszystkiego – zadbam o worki na śmieci i rękawiczki dla sprzątających, a przed całą akcją wywieszę w szkole plakaty informujące o wydarzeniu i zachęcające do udziału w nim. Pani Kowalska od przyrody obiecała pomóc mi w ogranizacji i w opiece nad uczniami podczas całej akcji.
Wierzę, że Dyrektor rozpatrzy moją prośbę pozytywnie.

Z poważaniem
Adam Nowak

Dzięki! 2
Znasz odpowiedź na to pytanie?
Wynik działania 3 + 2 =
Wszystkie odpowiedzi (0)

Rozwiąż również: