Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Marek Antoniusz - życiorys, dokonania

Ostatnio komentowane
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Świetne, że można nauczyć się pisać dobry felieton. Przydaje się ta wiedza także p...
Szymon Owedyk • 2019-08-01 04:28:01
Super wskazówki, jak pisać reportaż. Swoje rady o tym, jak reportaż i felieton piszę,...
Szymon Owedyk • 2019-07-31 20:10:19
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Marek Antoniusz – Pochodzenie

Marek Antoniusz był wodzem rzymskim, urodzony 14 stycznia 83 roku p.n.e. Był synem Kretyka oraz Julii, siostry konsula Lucjusza Cezara. Wcześniej został sierotą i wychowywał się u Korneliusza Lentulusa, straconego z rozkazu Cycerona za udział w spisku Katyliny w 63 roku p.n.e.

W wieku ok. 20 lat wyjechał do Grecji studiować retorykę. Tam w roku 58 p.n.e. przyłączył się do legionów zdążających – pod wodzą prokonsula Aulusa Gabiniusza, do Syrii. W czasie tej kampanii zademonstrował swoje talenty jako dowódca jazdy i zdobył sobie uznanie swoją odwagą i dzielnością. W latach 54 – 51 p.n.e. pełnił służbę wojskową u Gajusza Juliusza Cezara, gdzie w ostatnim roku służby, został jednym z dowódców armii podczas kampanii Cezara w Galii.

Marek Antoniusz – Dokonania

W roku 44 p.n.e. Marek Antoniusz zostaje mianowany konsulem – naczelnym urzędnikiem cywilnym oraz wojskowym. W tym samym roku, po zamordowaniu Cezara przez spiskowców podczas id marcowych, usiłował zdobyć władze dyktatorską. Przy tej okazji Antoniusz starał się również przejąć dla siebie gigantyczny majątek jaki zgromadził Gajusz Juliusz Cezar. Jednak na drodze do osiągnięcia celu, stanął mu przybrany

Polecamy również:

  • Oktawian August - życiorys, dokonania

    Oktawian August (Gaius Octavius Thurinus) urodził się w Rzymie 23 września w roku 63 p.n.e.. Był pierwszym cesarzem rzymskim, synem Attii (siostrzenicy Juliusza Cezara) oraz Gajusza Oktawiusza. Został adoptowany przez Gajusza Juliusza Cesara i wyznaczony na spadkobiercę. Po adopcji jego imię brzmiało Gajusz Juliusz... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 1 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');