Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Życie codzienne w starożytnym Rzymie - warunki życia, wykonywane zawody

Życie codzienne w Starożytnym Rzymie – Mężczyźni

Rzymianie na co dzień wstawali bardzo wcześnie, było to głównie spowodowane słabym oświetleniem w Rzymie, nawet wśród najbogatszych obywateli. Pierwszą czynnością rzymianina było ubranie togi. Czynność ta na ogół zabierała najwięcej czasu, ze względu na jej skomplikowaną budowę.

Rano rzymianie w swoich domach nie przykładali wielkiej uwagi do porannej toalety, dopiero wieczorem korzystano z publicznych łaźni, a co bogatsi posiadali ich odpowiedniki w prywatnych domach. Mężczyźni większość czasu spędzali poza domem. Zbierali się do pracy, która bez różnicy czy miała miejsce na głównym forum, czy też w senacie, zaczynała się dla wszystkich o godzinie pierwszej.

Życie codzienne w Starożytnym Rzymie – Kobiety

Rzymskie kobiety pozostawały przez większą część dnia w domu. Bogatsze z nich nie zajmowały się praktycznie niczym użytecznym, czy też męczącym mając na służbie licznych niewolników, którzy zajmowali się wszystkimi pracami. Cały dzień był ustawiany według ich zachcianek, mogły np. spacerować po mieście, spotykać się w gronie innych bogatych koleżanek, bądź też udawać się na różnego rodzaju widowiska.

Kobiety nie posiadające większego

Zobacz również

 • Gladiatorzy i igrzyska w starożytnym Rzymie

  Walki gladiatorów na śmierć i życie, kojarzą się przed wszystkim z igrzyskami odbywającymi się w Koloseum. Jednak zanim doszło w ogóle do zbudowania pierwszych teatrów śmierci, walki gladiatorów miały już swoje wcześniejsze tradycje.

  Więcej
 • Filozofowie i filozofia starożytnego Rzymu - charakterystyka, przedstawiciele

  W imperium rzymskich przez większość okresu jego trwania silnie zaznaczyły się wpływy szkól hellenistycznych, w tym głównie stoicyzmu oraz epikureizmu. Oprócz tego rozwiał się również eklektyzm, którego głównym przedstawicielem był mówca i polityk rzymski Cyceron. Jego pisma filozoficzne ...

  Więcej
 • Katon Starszy, Katon Młodszy - życiorys, dzieła, dokonania

  Swoją karierę w starożytnym Rzymie rozpoczął jako szeregowiec walczący podczas II wojny punickiej. Niedługo po tym został prawdopodobnie trybunem wojskowym. Już jako oficer wojskowy brał udział w zwycięskiej dla Rzymu bitwie nad rzeką Metaurus w roku 207 p.n.e. przeciwko bratu Hannibala – Hazdrubalowi.

  Więcej
 • Pliniusz Starszy, Pliniusz Młodszy - życiorys, dzieła, dokonania

  Gaius Pilinus Secundus zwany również starszym (Maior), urodzony w roku 23 n.e. w Comun Novum w Południowej Italii (dzisiejsze Como we Włoszech). Należał do średnio zamożnego stanu ekwitów, który w ówczesnym czasie związany był głównie z wojskiem. W czasach panowania Cesarza Wespazjan (69 – 79 n.e.)...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (2)
Wynik działania 4 + 2 =
Night
2020-01-15 20:07:17
Dobra praca.
licy
2017-02-15 18:37:47
Bardzo fajna praca
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11