Insurekcja kościuszkowska - skutki

Trwający 9 miesięcy zryw patriotyczny, zwany popularnie insurekcją kosciuszkowską, był ostatnią próbą powstrzymania upadku państwa i ostatnim zbrojnym czynem I Rzeczpospolitej. Konflikt rozpoczęty przez grupę patriotów i zwolenników reform starał się porwać za sobą zarówno przedstawicieli szlachty, jak i chłopstwo, jedank ostatecznie zakończył się klęską i ostatnim rozbiorem Rzeczpospolitej.

Należy pamiętać o dwojakiej naturze insurekcji. Była to bowiem jednocześnie ostatnia wojna starej Rzeczpospolitej i pierwsze powstanie narodowe, posiadające wszystkie cechy charakterystyczne dla kolejnych naszych zrywów. Z jednej strony insurekcja pokazała ogromną siłę polskiego patriotyzmu, gotowość do walki i poświęceń za kraj, ducha walki wbrew przeciwnościom. Z drugiej jednak nie udało się, wbrew zamierzeniom, porwać do walki chłopów, najliczniejszej grupy społecznej, część szlachty była nastawiona sceptycznie do walki. Poza tym powstańcy wykazali się kompletnym brakiem wyczucia politycznego. Pod pewnymi względami insurekcja, paradoksalnie, nie tylko nie pozwoliła ocalić państwa, ale doprowadziła do jego upadku, jako że ostatni rozbiór nie był jeszcze przesądzony. Możliwe byłoby, że "Polska kadłubowa" mogła dotrwać do epoki napoleońskiej, gdyby nie to, że groźba powstania spowodowała decyzję państw ościennych o likwidacji państwowości polskiej.

Wreszcie zarówno insurekcja, jak i postać Tadeusza Kościuszki zajęły stałe miejsce w polskim panteonie narodowym. To na nich wzorowały się kolejne pokolenia patriotów i powstańców, to na ich czynach budowano wychowanie patriotyczne, to ich przykład przyświecał kolejnym pokoleniom zniewolonych Polaków. W tym sensie powstanie nie poszło na marne.

Polecamy również:

 • Tadeusz Kościuszko - biografia, dokonania, najważniejsze informacje

  Andrzej Tadeusz Bonawentura Kościuszko urodził się 4.02.1746 roku w Mereczowszczyznie na terytorium współczesnej Białorusi. Był potomkiem starej, choć niezbyt zamożnej rodziny szlacheckiej. Początkowo uczył się w szkole pijarskiej w Lubieszowie, później zaś, po utworzeniu w roku 1765 Szkoły... Więcej »

 • Insurekcja kościuszkowska - streszczenie przebiegu, dowódcy

  24 marca 1794 roku Tadeusz Kościuszko ogłosił na rynku w Krakowie ostatniego w historii I Rzeczpospolitej powstania, znanego jako insurekcja kościuszkowska. Jako przywódca powstania Kościuszko zaczął ogłaszać różnorakie odezwy i akty prawne, mające przyciągnąć do walki nie tylko szlachtę, ale i... Więcej »

 • Jan Kiliński - biografia, zasługi - historia

  Jan Kiliński urodził się w 1760 roku w Trzemesznie.  Pochodził z rodziny mieszczańskiej, nie wyróżniającej się jednak specjalnie na tle innych. W 1780 przybył do Warszawy, w 1788 został tam mistrzem szewskim. W 1791 roku, w wyniku swojej popularności, został radnym Starego Miasta Warszawy. Od roku 1793... Więcej »

 • Bitwa pod Racławicami (1794) - przyczyny, przebieg, skutki

  Po ogłoszeniu przez Tadeusza Kościuszkę rozpoczęcia powstania na ziemiach polskich (Kraków, 24.03.1794) było tylko kwestią czasu, kiedy siły rosyjskie interweniują w celu stłumienia powstania, zanim rozpali się ono na dobre i zagrozi interesom rosyjskim. W tym celu w stronę terenów zajętych przez... Więcej »

 • Uniwersał połaniecki - czym był? Postanowienia, znaczenie, skutki

  Pierwsze miesiące insurekcji kościuszkowskiej przyniosły znaczące sukcesy strony polskiej. Oprócz udanego wywołania powstania i opanowania najważniejszych miast Rzeczpospolitej, udało się również rozbić część wojsk rosyjskich w bitwie pod Racławicami (4.04.1794). W bitwie tej wykazali się... Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 3 + 2 =
Bilbo Baggins
2020-04-15 16:18:20
Nie o to chodziło, ale spoko
Karol
2017-06-11 14:58:56
Przydało się.Dzięki
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
"Treść wiersza bezpośrednio nawiązuje też do istniejących wówczas, tajnych układó...
• 2024-07-02 05:43:44
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42