Jan Kiliński - biografia, zasługi - historia

Jan Kiliński urodził się w 1760 roku w Trzemesznie.  Pochodził z rodziny mieszczańskiej, nie wyróżniającej się jednak specjalnie na tle innych. W 1780 przybył do Warszawy, w 1788 został tam mistrzem szewskim. W 1791 roku, w wyniku swojej popularności, został radnym Starego Miasta Warszawy. Od roku 1793 uczestniczył aktywnie w przygotowaniach do zrywu patriotycznego, nazwanego później insurekcją kościuszkowską.

W roku 1794, na wieść o wybuchu powstania w Krakowie, 17.04. doszło w Warszawie do zamieszek i walk z siłami rosyjskimi. W czasie owej insurekcji warszawskiej Kiliński wyróżnił się jako sprawny organizator i przywódca, organizując działania powstańców. 18.04. Warszawa była ponownie w rękach polskich.

Władzę w mieście zaczęła sprawować Zastępcza Rada Tymczasowa, w skład której wchodził i Kiliński. 2.07. został mianowany przez Kościuszkę pułkownikiem i zaczął organizować oddziały, mające wesprzeć powstanie. W czasie sierpniowych rozruchów w mieście był zwolennikiem ostrych i zdecydowanych działań, mimo że początkowo sam skłaniał się ku ideałom jakobińskim. W październiku wysłany do Poznania, gdzie miał za zadanie zorganizować nowe oddziały i podsycić zapał do powstania, został jednak przez Prusaków rozpoznany i aresztowany, po czym przekazany Rosjanom. Z więzienia wypuszczono go dopiero w roku 1796.

W czasie istnienia Księstwa Warszawskiego ponownie znalazł się w radzie miasta. Poza tym wycofał się z życia publicznego, zajmując się pamiętnikarstwem. Zmarł w roku 1819 w Warszawie.

Polecamy również:

  • Tadeusz Kościuszko - biografia, dokonania, najważniejsze informacje

    Andrzej Tadeusz Bonawentura Kościuszko urodził się 4.02.1746 roku w Mereczowszczyznie na terytorium współczesnej Białorusi. Był potomkiem starej, choć niezbyt zamożnej rodziny szlacheckiej. Początkowo uczył się w szkole pijarskiej w Lubieszowie, później zaś, po utworzeniu w roku 1765 Szkoły... Więcej »

  • Insurekcja kościuszkowska - streszczenie przebiegu, dowódcy

    24 marca 1794 roku Tadeusz Kościuszko ogłosił na rynku w Krakowie ostatniego w historii I Rzeczpospolitej powstania, znanego jako insurekcja kościuszkowska. Jako przywódca powstania Kościuszko zaczął ogłaszać różnorakie odezwy i akty prawne, mające przyciągnąć do walki nie tylko szlachtę, ale i... Więcej »

  • Bitwa pod Racławicami (1794) - przyczyny, przebieg, skutki

    Po ogłoszeniu przez Tadeusza Kościuszkę rozpoczęcia powstania na ziemiach polskich (Kraków, 24.03.1794) było tylko kwestią czasu, kiedy siły rosyjskie interweniują w celu stłumienia powstania, zanim rozpali się ono na dobre i zagrozi interesom rosyjskim. W tym celu w stronę terenów zajętych przez... Więcej »

  • Uniwersał połaniecki - czym był? Postanowienia, znaczenie, skutki

    Pierwsze miesiące insurekcji kościuszkowskiej przyniosły znaczące sukcesy strony polskiej. Oprócz udanego wywołania powstania i opanowania najważniejszych miast Rzeczpospolitej, udało się również rozbić część wojsk rosyjskich w bitwie pod Racławicami (4.04.1794). W bitwie tej wykazali się... Więcej »

  • Bitwa pod Maciejowicami - przebieg, opis, skutki

    W pierwszych miesiącach insurekcji kościuszkowskiej wojska polskie pod dowództwem Tadeusza Kościuszki odniosły sporo sukcesów, zajmując najważniejsze w kraju miasta i mobilizując naród do walki. Później jednak karta zaczęła się odwracać. Do wojny dołączyło oficjalnie państwo pruskie,... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 3 =
Ostatnio komentowane
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie j...
• 2024-11-28 16:29:46
ciekawe, oczekiwałem tylko kraj-stolica. miłe zaskoczenie ;)
• 2024-11-20 18:11:07
A jeśli trójkąt równoramienny jest jednocześnie prostokątny to który bok jest domy�...
• 2024-11-17 07:46:27
przegralem nnn do tego artykulu
• 2024-11-16 13:50:26