Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Powstanie dekabrystów w Rosji (1825) - czym było, przyczyny, przebieg, skutki

Aleksander I, panujący w latach 1801-1825, w początkowym okresie rządów wydawał się być carem o liberalnych poglądach, zdolnym do zreformowania państwa w duchu swobód obywatelskich. Okazało się jednak, że car z biegiem lat coraz bardziej odchodził od idei przyświecających pierwszym latom jego panowania. Szczególnie odczuwalne było to po roku 1815, kiedy to Europa uznała cara rosyjskiego za zbawcę od „korsykańskiego potwora” (Napoleona), to zaś przekonało władcę rosyjskiego o swojej nieomylności. W rezultacie druga połowa rządów cara doprowadziła jedynie do zaostrzenia polityki wewnętrznej  i ograniczania swobód obywatelskich.

Taka forma rządów powodowała opór w szerokich kręgach  oświeconej części społeczeństwa, zwłaszcza zaś wśród wykształconej i liberalnej części szlacheckiej kadry oficerskiej. W odpowiedzi na despotyczne rządy Aleksandra, w wojsku zaczęły powstawać coraz to nowe spiski, mające na celu przejęcie władzy po śmierci cara i wprowadzenie szeregu reform w duchu liberalnym i oświeceniowym. Największe znaczenie miały dwie organizacje powstałe w roku 1821 – Związek Północny i Związek Południowy.

1.12.1825 roku zmarł car Aleksander I. Wedle prawa sukcesyjnego jego następcą powinien

Zobacz również

 • Wojna o niepodległość Grecji - przyczyny, najważniejsze wydarzenia, skutki

  Od upadku Cesarstwa Bizantyjskiego Grecja wchodziła w skład Imperium Osmańskiego, będąc jedną z jego głównych części składowych. Mimo wielu wieków Grecy nie zlali się jednak z żywiołem tureckim i zachowali swoją odrębność kulturową i narodową, jak również marzenia o niepodległości.

  Więcej
 • Rewolucja lipcowa we Francji (1830) - przyczyny, przebieg, skutki

  Restauracja monarchii we Francji dzięki ustaleniom Kongresu Wiedeńskiego ponownie przyznała koronę władcom z dynastii Burbonów, najpierw Ludwikowi XVIII, później zaś, po jego śmierci, Karolowi X (od 1824). Nowy władca, brat poprzedniego monarchy, był w przeciwieństwie do niego znacznie mniej elastyczny i daleko bardziej kon...

  Więcej
 • Rewolucja belgijska (1830) - przyczyny, przebieg, skutki

  Jednym z postanowień Kongresu Wiedeńskiego w sprawie nowego podziału terytorialnego Europy było utworzenie Królestwa (Zjednoczonych) Niderlandów, w skład którego wchodziły tereny obecnej Belgii i Holandii. Nowe  państwo było jednak rządzone dosyć nieudolnie przez słabego władcę, jakim był Wilhelm I.

  Więcej

Losowe zadania

 • Określ wpływ pH na barwę kwiatów

  U pewnego gatunku rośliny kwiaty zmieniają barwę w zależności od odczynu gleby na której rośnie – w zasadowej glebie mają kolor różowy, zaś gdy ma ona odczyn kwasowy kwiaty przyjmują niebieską barwę. Pierwotnie gleba na której rosła roślina miała odczyn obojętny, jednak w celu jej użyźnienia zastosowano ...

  0 Odpowiedz Więcej
 • W którym roztworze ulegnie zmianie pH?

  Zapoznaj się ze poniższym schematem doświadczenia, a następnie wykorzystując swoją wiedzę na temat układów buforowych odpowiedz na pytanie: w której probówce stężenie jonów H+ praktycznie nie ulegnie zmianie?

  0 Odpowiedz Więcej
 • Inhibicja kompetycyjna a niekompetycyjna

  Inhibicja enzymów jest bardzo ważnym mechanizmem w wielu procesach metabolicznych. Wyjaśnij różnicę pomiędzy inhibicją kompetycyjną a niekompetycyjną.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Podaj typ zdania współrzędnie złożonego

  Podaj typ zdania współrzędnie złożonego i narysuj jego wykres. 1. Ania chciała odwiedzić Radka, ale nie było go w domu. 2. Karolina posprzątała pokój i ugotowała obiad. 3. Agnieszka wyniosła śmierci, więc jej tata nie musiał tego robić. 4. Grzegorz pójdzie piechotą albo pojedzie rowerem. 5. Magda założył...

  0 Odpowiedz Więcej
 • Przyporządkuj miejscowości według branż oraz podaj ich lokalizację na mapie

  Przyporządkuj podanym w tabeli branżom nazwy miejscowości, w których są one wyspecjalizowane. Obok nazwy miejscowości dopisz odpowiednią literę (od A do H), którą oznaczono lokalizację danej miejscowości na mapie. Nazwy miejscowości: Ćmielów, Jastrzębie-Zdrój, Mogilno, Bydgoszcz, Łowicz, Płock, Kołobrzeg...

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (4)
Wynik działania 2 + 5 =
Lodomir
2017-10-17 16:59:20
Lodomir dziękuje
paulina
2017-10-03 18:30:58
Dziekuje
hh
2017-10-03 18:30:25
thx
H.
2016-10-09 12:24:41
dziękuję!
Ostatnio komentowane
Spoczko :) ku**a [email protected]#&!
A co cię to obchodzi?! • 2020-04-02 17:33:47
l
k • 2020-04-02 14:25:43
XD
ktoś napewno • 2020-04-02 14:17:54
ok
adfghjk • 2020-04-02 12:00:50
Lubicie mnie chociaż tutaj?
Dis • 2020-04-01 18:53:24