Sufrażystki – definicja, założenia, sufrażystki w Polsce

Sufrażystkami (ang. suffrage – głosowanie, prawo głodu) nazywa się działaczki ruchu kobiecego w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku, którego celem było uzyskanie praw wyborczych dla kobiet. Ruch ten początkowo rozwijał się w krajach anglosaskich. Ruch sufrażystek był częścią pierwszej fali feminizmu.

Założenia

Sufrażystki były kobietami, które walczyły o prawa wyborcze takie, jakie posiadali wszyscy mężczyźni. Uważały, że kobieta nadal powinna rodzic dzieci, dbać o rodzinę, zajmować się domem, ale równocześnie ma mieć prawo do decydowania o polityce własnego kraju i możliwość prowadzenia godnego życia. W swoich działaniach dla osiągnięcia zamierzonego celu często stosowały przemoc i przejawiały postawy buntownicze, np. demonstrując na ulicach czy przypinając się łańcuchami do ogrodzeń.

Jako pierwsze prawa wyborcze uzyskały w 1863 roku Nowozelandki, a w Europie najwcześniej w 1906 roku do udziału w wyborach dopuściła kobiety Finlandia. Polska zaś wprowadziła powszechne prawa wyborcze w 1918 roku.

Sufrażystki w Polsce

W 1908 roku w wyborach do Sejmu Galicji wystartowała Maria Dulębianka, bliska przyjaciółka Marii Konopnickiej. Uzyskała ponad 400 głosów, co było imponującym wynikiem, jednak jej kandydatura została odrzucona z powodów formalnych. Natomiast Róża Luksemburg uważała, że emancypacja kobiet musi iść w parze z rewolucją społeczną. Paulina Kuczalska-Reinschmit, założycielka Związku Równouprawnienia Kobiet Polskich (1907), stworzyła czasopismo dla polskiego ruchu kobiecego – „Ster”. Stało się ono platformą wymian informacji między emancypantkami w trzech zaborach.

Choć drwiono i naśmiewano się z haseł polskich sufrażystek, należy pamiętać, że nie spotkały się one z przemocą, tak jak ich brytyjskie koleżanki. Krytykowano je za to, że zajmują się sprawami błahymi, gdy cały naród jest zniewolony.

Polecamy również:

  • Antyglobaliści - Antyglobalizm - definicja, geneza, postulaty - WOS

    Antyglobalizm jest to ruch społeczno-polityczny (posiadający wiele odcieni i rozpowszechniony niemal na całym świecie) będący połączeniem wielu światopoglądów (np. pacyfizmu, anarchizmy, ekologizmu, feminizmu czy demokratycznego socjalizmu), który jawnie krytykuje problemy świata... Więcej »

  • Ruch ekologiczny - definicja, geneza, znaczenie - Greenpeace

    Podobnie jak większość nowych ruchów społecznych, ruch ekologiczny powstał (na początku lat 70. XX wieku) na bazie ruchów kontestacyjnych lat 60. i był odpowiedzią na krytykę szerzącego się na świecie konsumpcjonizmu. W kolejnym dziesięcioleciu okrzepł i wystąpił oficjalnie jako ekologizm. Wartością... Więcej »

  • Rewolucja seksualna Michaliny Wisłockiej

    Michalina Wisłocka była autorką największej rewolucji obyczajowej w Polsce w XX wieku. Z wykształcenia była doktorem nauk medycznych, ginekologiem, seksuologiem, endokrynologiem. Jej książka pt. „Sztuka kochania“ do dziś inspiruje młodych kochanków. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 1 =
Ostatnio komentowane
Dziękuję za krótką acz treściwą syntezę :)
• 2024-09-24 21:14:03
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33