Rewolucja seksualna Michaliny Wisłockiej

 

Michalina Wisłocka była autorką największej rewolucji obyczajowej w Polsce w XX wieku. Z wykształcenia była doktorem nauk medycznych, ginekologiem, seksuologiem, endokrynologiem. Jej książka pt. „Sztuka kochania“ do dziś inspiruje młodych kochanków.

Urodziła się w Łodzi 1 lipca 1921 roku a zmarła w 2005 roku w Warszawie.

Michalina Wisłocka była współzałożycielką Towarzystwa Świadomego Macierzyństwa, w którym zajmowała się leczeniem niepłodności oraz antykoncepcją. W latach 70-tych kierowała Pracownią Cytodiagnostyczną Towarzystwa Planowania Rodziny. Wydała wiele książek i poradników: Sukces w miłości, Kalejdoskop seksu, Kultura miłości, Miłość na całe życie, Wspomnienia z czasów beztroski. Jej najsłynniejszym tytułem jest jednak „Sztuka kochania“. Wydany w 1978 roku poradnik zapoczątkował dyskusję o roli seksu w ówczesnej polskiej kulturze, prawie kobiety do równego z mężczyzną przeżywania rozkoszy oraz otwarcia na sprawy związane z kobiecym zdrowiem ginekologicznym. Michalina Wisłocka uczyła polskie kobiety dbania o higienę miejsc intymnych, uświadamiała je na to, jak ważne dla ich zdrowia i życia jest wykonywanie systematycznych badań cytologicznych oraz oswajała trudny jak na tamte czasy temat antykoncepcji powszechnej dla wszystkich, tak by przestał być tematem tabu. Lekarka podróżowała przez całą Polskę, docierając do najmniejszych miejscowości z wiedzą na temat sposobów antykoncepcji. Spotykała się z wieloma szykanami ze strony katolickiej, wiejskiej społeczności, dla której stosowanie prezerwatyw było grzechem śmiertelnym.

Dzięki jej pracy wiele par zostało szczęśliwymi rodzicami a inne zaczęły odczuwać radość ze swego pożycia. Rozpowszechnianie wiedzy na temat antykoncepcji z kolei przyczyniło się do spadku liczebności zachorowań na choroby przenoszone drogą płciową oraz niechcianych czy też nieplanowanych ciąż.

Rewolucja seksualna Michaliny Wisłockiej

Polecamy również:

  • Ruchy feministyczne - geneza, cele, założenia

    Ruch feministyczny pojawił się najpierw w Stanach Zjednoczonych w latach 60. XX wieku na fali różnych działań kontestacyjnych. Feminizm początkowo za wzór uznał ruch emancypacyjny powstały w Europie w XIX wieku. Sufrażystki stały się przykładem kobiet walczących o swoje prawa. Więcej »

  • Antyglobaliści - Antyglobalizm - definicja, geneza, postulaty - WOS

    Antyglobalizm jest to ruch społeczno-polityczny (posiadający wiele odcieni i rozpowszechniony niemal na całym świecie) będący połączeniem wielu światopoglądów (np. pacyfizmu, anarchizmy, ekologizmu, feminizmu czy demokratycznego socjalizmu), który jawnie krytykuje problemy świata... Więcej »

  • Ruch ekologiczny - definicja, geneza, znaczenie - Greenpeace

    Podobnie jak większość nowych ruchów społecznych, ruch ekologiczny powstał (na początku lat 70. XX wieku) na bazie ruchów kontestacyjnych lat 60. i był odpowiedzią na krytykę szerzącego się na świecie konsumpcjonizmu. W kolejnym dziesięcioleciu okrzepł i wystąpił oficjalnie jako ekologizm. Wartością... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 2 =
Ostatnio komentowane
bazinga
• 2024-09-12 14:55:28
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33