Twórca jednego z najbardziej krwawych reżimów w historii świata, Pol Pot, urodził się jako Saloth Sar 19.05.1925 roku w Prek Sbauv, na terytorium kontrolowanej wtedy przez Francuzów Kambodży. Pochodził z rodziny bogatych i dobrze prosperujących chłopów, co umożliwiło mu podjęcie edukacji. Na początku studiował na francuskojęzycznej uczelni w Phnom Penh, później zaś udało mu się uzyskać stypendium na wyjazd do Paryża, gdzie kontynuował naukę na kierunkach technicznych. We Francji zetknął się z ruchem komunistycznym, bardzo prężnie działającym w omawianym okresie, a w czasie różnorakich dyskusji i wieców zaczął powoli krystalizować się jego radykalny pogląd na politykę. W stosunkowo krótkim czasie Pol Pot stał się zagorzałym zwolennikiem komunizmu.
W roku 1953 wrócił do Indochin i rozpoczął działalność wywrotową, początkowo ukrywając się pod przykrywką pracownika szkoły. Na początku znajdował się w opozycji do Francji, a po jej wycofaniu z Indochin – do nowo powstałego rządu Kambodży. W wyniku wywołanej przez Czerwonych Khmerów (radykalne oddziały zwolenników komunizmu) po trzyletniej wojnie domowej w roku 1975 doszło do obalenia legalnych rządów i wprowadzenia w Kambodży komunizmu. Pol Pot stał się wtedy dyktatorem, przywódcą państwowym w rodzaju Stalina lub Mao Zedonga. Za jego czasów reżim Czerwonych Khmerów doprowadził do katastrofy ekonomicznej, a czystki i ślepe trzymanie się doktryny partyjnej spowodowały śmierć prawie połowy ludności Kambodży. Państwo zostało praktycznie zrujnowane.
W roku 1977 napięcie międzynarodowe, prowokacje kambodżańskie i różnice w celach strategicznych Kambodży i Wietnamu doprowadziły do wybuchu wojny między tymi komunistycznymi krajami. W roku 1979 szala zwycięstwa przeważyła zdecydowanie na korzyść Wietnamu, którzy obalili Czerwonych Khmerów i wprowadzili nowy, kontrolowany przez nich rząd. Ocalałe oddziały Khmerów przeszły do działań partyzanckich, w czasie których były wspierane przez Chiny, ale także i USA. Wojna z partyzantką komunistyczną trwała praktycznie 20 lat, także po restauracji monarchii w Kambodży. Stopniowo Khmerzy zostali zepchnięci do ukrytych w dżungli i górach baz, gdzie utrzymywali jeszcze swoją władzę. Pol Pot pozostawał niekwestionowanym przywódcą ruchu aż do roku 1997. Wtedy też jego próba przeprowadzenia czystek w partii spotkała się z gwałtownym sprzeciwem najbliższych dowódców. Zorganizowali oni „zamach stanu”, w wyniku którego dawny dyktator został uwięziony w areszcie „domowym”. Wedle oficjalnych relacji zmarł on 15.04.1998 roku, podczas przenosin z jednej bazy do drugiej. W ten sposób jeden z największych zbrodniarzy XX wieku zmarł z przyczyn naturalnych, nie będąc nigdy sądzonym za swoje zbrodnie.
Pol Pot - biografia, działalność, polityka
Polecamy również:
-
Czerwoni Khmerzy - kim byli, ideologia, historia
Czerwoni Khmerzy to radykalne ugrupowanie komunistyczne, które 17 kwietnia 1975 r. zdobyło władzę polityczną w Kambodży. Rządy Czerwonych Khmerów doprowadziły do śmierci od 25 do 30% populacji Kambodży, a także całkowitego zniszczenia gospodarki i kultury kraju. Rządy Czerwonych Khmerów zostały... Więcej »
-
Wojna domowa w Kambodży - przyczyny, przebieg, znaczenie
Kambodża była jednym z wielu krajów południowej Azji, które po II wojnie światowej odzyskały swoją niepodległość po długim okresie bycia zależnym od mocarstw europejskich. Władzę w państwie silnie uchwyciła wtedy rodzima dynastia, starając się kształtować nowe państwo wedle lokalnych wzorców. Więcej »
Zobacz również
Losowe zadania
Komentarze (0)