Nelson Mandela - biografia, działalność, zasługi

W latach 40. i 50. XX wieku na terytorium Afryki, gdzie powoli dokonywał się proces dekolonizacji, pojawił się poważny problem stosunków pomiędzy ludnością białą i czarną. Konflikt pomiędzy białymi kolonistami i czarną ludnością przyjął szczególnie ostry charakter w Republice Południowej Afryki, gdzie od 1948 roku oficjalnie doszło do wprowadzenia apartheidu, czyli rozdzielenia społecznego i prawnego ludności czarnej i białej. Ludność czarna była w tym wypadku na gorszej, dyskryminowanej pozycji. Zmiany w tej kwestii miał przynieść dopiero wieloletni opór czarnych aktywistów, dla których symbolem walki stał się Nelson Mandela.

Nelson Rolihlahla Mandela urodził się 18 lipca 1918 roku w Mvezo, w rodzinie lokalnego wodza plemiennego. Pierwsze lata życia upływały mu w otoczeniu ciągle żywych kultów animistycznych, w wieku 7 lat został jednak ochrzczony i wysłany do szkoły metodystów. Młody Mandela postanowił zostać prawnikiem i w latach 30. ukończył szereg prestiżowych szkół dla czarnej ludności, m.in. Clarkebury i Fort Hare. Od 1941 mieszkał w Johannesburgu, na początku jedynie przejściowo, później już na stale.

Kariera polityczna Mandeli rozpoczęła się w latach 40., kiedy to zaczął aktywnie angażować się w ruchy polityczne czarnoskórej ludności. Od 1942 roku był członkiem Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANC), później zaś, w 1950, przejął nad nim kierownictwo. Początkowo polityka Kongresu miała na celu pokojowe zniesienie podziału, w latach 50. jednak Mandela podjął decyzję o przejściu na „wojenną ścieżkę”. ANC próbował m.in. pozyskać duże ilości broni od Chin, pojawiła się również kwestia ataków na białych, prowadzonych przez różne bojówki. Z tego też powodu władze uznały Mandelę za groźnego przestępcę. W roku 1962 został aresztowany i postawiony przed sądem. Kolejne 30 lat życia Mandela spędził w więzieniu, oskarżany o zdradę stanu i znajdując się jedynie o włos od wyroku śmierci.

W wyniku nacisków międzynarodowych i ogólnego zmęczenia ludności RPA apartheidem Mandela został zwolniony z więzienia w roku 1990. Szybko wrócił na stanowisko przywódcy zreformowanego ANC. W 1992 roku oficjalnie zniesiono apartheid, a w 1994 roku Mandela został wybrany prezydentem. Jako czarnoskóry przywódca RPA Mandela starał się ujednolicić kraj i znieść przykłady segregacji rasowej. Próbował też poprawić byt najuboższych klas społecznych, ułatwić dostęp do edukacji, walczyć z plagą AIDS i stabilizować sytuację wewnętrzną. Z drugiej strony rządy Mandeli mają też mroczną stronę – za jego kadencji pojawiło się zjawisko „odwróconego apartheidu”, czyli prześladowania ludności białej przez czarnych tubylców. W latach 90. rozpoczęła się trwająca do dziś seria napadów na białe farmy i brutalnych morderstw białych mieszkańców.

W roku 1999 Mandela złożył urząd prezydenta, a jego zdrowie zaczęło znacznie się pogarszać. Dalej działał na rzecz czarnej ludności, coraz częściej były to jednak działania tylko prestiżowe i wizerunkowe. Ostatecznie zmarł z powodu zapalenia płuc 5 grudnia 2013 roku w Johannesburgu. Jego pogrzeb stał się narodową manifestacją dla ludności RPA. Niezależnie od kontrowersji związanych z jego działalnością stał się on niewątpliwie trwałym symbolem dla większości czarnych elit politycznych Afryki.

Polecamy również:

 • NATO - Organizacja Paktu Północnego Atlantyku

  NATO (ang. North Atlantic Treaty Organization), czyli Organizacja Paktu Północnego Atlantyku jest organizacją międzynarodową powstałą w wyniku idei współdziałania w zakresie polityczno-wojskowym, jaka zrodziła się po doświadczeniach II wojny światowej. Bezpośrednim impulsem do powstania NATO była... Więcej »

 • Układ Warszawski - informacje

  Układ Warszawski był sojuszem polityczno-wojskowym państw europejskich, które po zakończeniu II wojny światowej znajdowały się w radzieckiej strefie wpływów. Wiodącą i decydującą rolę w owym sojuszu pełnił Związek Radziecki. W jego skład wchodziły Polska, Bułgaria, Czechosłowacja, NRD, Rumunia i... Więcej »

 • Korea po II wojnie światowej

  Od początków XX wieku terytorium Półwyspu Koreańskiego było areną zmagań pomiędzy wielkimi mocarstwami świata. Początkowo kontrolowany przez Chiny, półwysep ten stał się terytorium spornym pomiędzy Imperium Rosyjskim a Cesarstwem Japońskim. Górą okazało się to ostatnie państwo i... Więcej »

 • Zimna wojna - przyczyny, geneza, definicja

  Zakończenie II wojny światowej przyniosło całkowitą zmianę układu sił na świecie, w wyniku załamania się starych imperiów europejskich (Francja, Wielka Brytania, Niemcy), na rzecz dwóch nowych supermocarstw. Zarówno USA, jak i ZSRR są uznawane głównymi zwycięzcami II wojny światowej. W... Więcej »

 • Rewolucja kubańska - przyczyny, przebieg, skutki

  Kuba jest byłą hiszpańską kolonią, której udało się uzyskać niepodległość od metropolii  w  1902 roku. Podobnie jak wiele innych państw Ameryki Centralnej i Południowej Kuba była na przełomie XIX i XX wieku państwem niestabilnym, z dużymi różnicami i napięciami społecznymi, jak... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 5 =
Ostatnio komentowane
s
s • 2021-06-15 19:13:42
lkasDJFNLA;SKDFJ;LAKsdfj
Nie jestem maszyną • 2021-06-15 17:45:13
.
Gggg • 2021-06-15 10:56:10
x - wpis został poprawiony, pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-06-15 06:34:20
Mudnok - poprawione, pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-06-15 06:37:39