Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Wielki Skok Naprzód w Chinach - charakterystyka polityki

Pod koniec lat 40. XX wieku Mao Zedong i chińscy komuniści pokonali ostatecznie, po wielu latach wojny domowej, zwolenników rządów demokratycznych. Kiedy ostatni przedstawiciele „prozachodniego” rządu opuścili kontynent i założyli własną enklawę na wyspie Tajwan, Mao Zedong przejął faktycznie całą władzę nad terytorium Chin, tworząc z nich republikę ludową. Od razu też rozpoczął wdrażanie w życie ideałów komunizmu, twórczo przez siebie zmodyfikowanych i „dostosowanych” do warunków chińskich. Stąd też komunizm w Chinach jest zwykle okreslany mianem maoizmu.

Jednym z podstawowych planów Mao Zedonga miało być błyskawicznie dorównanie poziomem technologicznym i przemysłowym bogatym krajom Zachodu. Nie miało to zostać przeprowadzone etapami, ale w ciągu jednego, gigantycznego przeobrażenia, obejmującego caly kraj - „Wielkiego Skoku”. Mao Zedong był jednak o wiele gorszym organizatorem, niż chociażby bolszewicy w sowieckiej Rosji, którzy na początku przynajmniej próbowali przeciągnąć na swoją stronę chociaż część dawnych elit technicznych i inżynierów. Chiński „Wielki Skok” miał opierać się wyłącznie na pomysłach Mao i nierealnych założeniach doktrynalnych.

Na efekty tych decyzji nie trzeba

Zobacz również

 • Mao Tse-Tung - biografia, ideologia

  Mao Tse-Tung był jednym z najkrwawszych i najbardziej zbrodniczych dyktatorów w dziejach ludzkości, w ciągu swojego trzydziestoletniego panownaia przyczyniając się do śmierci milionów Chińczyków.

  Więcej
 • Rewolucja kulturalna w Chinach - przyczyny, na czym polegała, skutki

  W połowie lat 60. wydawało się, że władza Mao Zedonga w Chinach zaczyna wyraźnie słabnąć. Ów azjatycki dyktator wprowadzał od połowy lat 40. ustrój komunistyczny w Chinach, lansując zwłaszcza ideę „Wielkiego Skoku”. W praktyce okazało się jednak, że dogonienie europejskich potęg w ciągu kilku lat jest je...

  Więcej
 • Stosunki chińsko-radzieckie od lat 60. XX wieku

  Aż do roku 1953 Chiny były powszechnie uważane za kolejny kraj zdominowany przez wpływy ZSRR i znajdujący się całkowicie w jego strefie wpływów. Sytuacja ta zmieniła się jednak wraz ze śmiercią Józefa Stalina. Mao Zedong i chińscy komuniści opierali większą część „swojej” wersji komunizmu na sposobie rz...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 2 =
Ostatnio komentowane
o
z • 2020-04-01 20:13:23
Lubicie mnie chociaż tutaj?
Dis • 2020-04-01 18:53:24
Nawet nawet
OlisiaSyb • 2020-04-01 17:33:11
fajnie
ls • 2020-04-01 13:17:22