Richard Nixon - biografia, polityka, doktryna Nixona

Przyszły 37. prezydent Stanów Zjednocznych urodził się w rodzinie religijnych, ubogich farmerów z Yorba Linda, 9.01.1913 roku. Niskie pochodzenie społeczne nie przeszkodziło mu w odebraniu dosyć gruntownej edukacji. Studiował prawo na kilku uniwersytetach, m.in. Duke University. Po zakończeniu studiów otworzył własną, skromną praktykę.

Podczas II wojny światowej odbył kurs oficerski i rozpoczął służbę na krążowniku „Iowa”. Już wkrótce rozpoczęła się seria jego awansów. Wojnę ukończył w stopniu komandora podporucznika, ciesząc się sławą bohatera wojennego. Ów sukces pozwolił mu na rozpoczęcie kariery politycznej. Od 1947 roku był kongresmanem  z ramienia Republikanów. Stanowisko to pełnił aż do 1951 roku. W roku 1950 został wybrany senatorem, a wkrótce potem wiceprezydentem. Już wtedy słynął z dosyć nieczystych zagrań politycznych, polegających na dyskredytowaniu rywali przez pomówienia. W czasie wyborów prezydenckich w roku 1960 poniósł porażkę w walce przeciwko Kennedy'emu, wkrótce potem zaś równie dotkliwą klęskę w wyborach na gubernatora Kalifornii. Doprowadziło to do jego przejściowego wycofania się z polityki.

Postanowił wrócić do walki o władzę dopiero w roku 1968, prowadząc śmiałą i agresywną kampanię wyborczą, która pozwoliła mu zostać prezydentem USA. Okres jego rządów charakteryzował się dwoma ważnymi wydarzeniami. Jednym z nich było zwiększenie się napięcia międzynarodowego pomiędzy ZSRR i USA. Nixon był uważany za nieprzejednanego wroga komunizmu i przyjął ostry kurs polityki zagranicznej, co dało mu jednak niemałe sukcesy. To za jego prezydentury USA ostatecznie przyznało się, że zostało pokonane w Wietnamie i wycofało swoje siły. Nixon musiał też zmagać się z poważnym kryzysem energetycznym, spowodowanym trudną sytuacją na rynku paliw kopalnych. Mimo wszystko jednak udawało mu się wybrnąć ze wszystkich tych kłopotów, głównie dzięki umiejętnym prowadzeniu polityki, bez podziału na reformy „republikańskie” i „demokratyczne”.

W roku 1972 Nixon wygrał drugą kampanię prezydencką i ponownie został wybrany na prezydenta. Już w kilka miesięcy po tym doszło jednak do wielkiego skandalu politycznego. Dziennikarze ujawnili tzw. „taśmy Watergate”, z których wynikało, że Nixon zbierał nielegalnymi metodami informacje kompromitujące jego rywali politycznych. Atmosfera oburzenia i niechęci wobec prezydenta zmusiła go do dymisji w roku 1974. Od tego czasu przestał liczyć się w polityce USA. Spędzał czas na podróżach dyplomatycznych i publicystyce, od czasu do czasu zabierając publicznie głos. Zmarł w New Jersey 18.04.1994 roku.

Polecamy również:

  • Afera Watergate - historia

    Afera Watergate i związane z nią kolejne, rozchodzące się „kręgi” podejrzeń, śledztw i skandalów były jednym z najważniejszych wydarzeń politycznych w USA w drugiej połowie XX wieku. Nigdy wcześniej pozycja i prestiż prezydenta USA nie zostały tak zachwiane w oczach samych wyborców. Stąd... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 5 =
Ostatnio komentowane
Dziękuję ????
• 2024-05-27 05:14:55
y
• 2024-05-26 09:41:20
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16