Afera Watergate - historia

Afera Watergate i związane z nią kolejne, rozchodzące się „kręgi” podejrzeń, śledztw i skandalów były jednym z najważniejszych wydarzeń politycznych w USA w drugiej połowie XX wieku. Nigdy wcześniej pozycja i prestiż prezydenta USA nie zostały tak zachwiane w oczach samych wyborców. Stąd też wielkie emocje, które wydarzenia te budzą jeszcze dziś, zwłaszcza zaś pewne niewyjaśnione szczegóły.

Richard Nixon był od 1969 roku prezydentem Stanów Zjednoczonych Ameryki. Ów polityk, zaczynający swoją karierę od gry aktorskiej, wygrał wybory z dosyć dużym poparciem, podczas jego kadencji jednak doszło do pewnych spadków popularności. Wiązało się to zwłaszcza z nierozwiązaną sprawą interwencji w Wietnamie, która podkopywała autorytet Białego Domu. W celu zapewnienia sobie reelekcji, sztab wyborczy Nixona uciekł się (za wiedzą i zgodą prezydenta) do działań, które uchodzą za powszechnie niemoralne. Na początku lat 70. w całym Białym Domu  i siedzibach partii zainstalowano podsłuchy, mające nagrywać rozmowy członków opozycji. Oprócz tego stworzono specjalne zespoły propagandowe, których jedynym zadaniem było pozyskiwanie – za wszelką cenę, także w sposób nielegalny – informacji kompromitujących potencjalnych przeciwników Nixona. Dochodziło do takich radykalnych posunięć, jak włamania do baz danych i kradzieże dokumentów dotyczących wrogów.

Nixonowi udało się wygrać wybory prezydenckie w roku 1972, jednakże tuż po wyborach na jaw zaczęły wychodzić różne, na razie jeszcze słabo potwierdzone informacje na temat „brudnych sztuczek” sztabu wyborczego Nixona. Rok 1973 stanowił przełom, kiedy do akcji szukania powiązań włączyły się największe amerykańskie gazety. Nazwa afery – Watergate – wzięła się od budynku, w którym znajdowała się siedziba sztabu wyborczego przeciwników Nixona i w którym doszło do zdemaskowanej próby instalowania podsłuchów. Już wkrótce cała Ameryka wrzała z powodu coraz częściej ujawnianych czynów ekipy Nixona.

Początkowo prezydent starał się odciąć od całej sprawy, jednakże kolejne dowody wskazywały na to, że musiał on wiedzieć o działaniach swojego sztabu. W roku 1973 powołano również komisję w Kongresie, badającą całą sprawę.

Ostatecznie w roku 1974 Nixon był zmuszony opuścić fotel prezydenta w atmosferze skandalu. Oficjalnie musiał również udostępnić wszystkie taśmy z nagranymi rozmowami, jednakże do dzisiaj istnieją kontrowersje, czy nie zostały one wcześniej zmodyfikowane. Skandal ten stanowił jedną z największych porażek amerykańskiej polityki w XX wieku. Po raz pierwszy też społeczeństwo amerykańskie znajdowało się w aż takiej opozycji do własnego rządu.

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 4 =
Ostatnio komentowane
Gosha, a nie beatrycze odebrała ho z lotniska
• 2023-03-30 20:41:26
mało pomocne
• 2023-03-30 17:27:11
super
• 2023-03-30 14:44:16
Jk
• 2023-03-30 13:45:02