Opis obrazu

Opisz wybrany przez siebie obraz obraz.

Szkoła Podstawowa Język polski

Odpowiedź eSzkola.pl

Avatar
Joanna Ekspert eSzkola.pl
17.03.2020 10:55

W opisie obrazu na początku muszą znaleźć się ogólne informacje na temat dzieła (tytuł, autor, jaką techniką został wykonany, kiedy powstał, jakiej jest wielkości, kogo przedstawia (jeśli wiemy), gdzie się znajduje itp.), następnie dokładny opis tego, co jest na nim namalowane (możemy używać zwrotów np. na pierwszym planie, na drugim planie, po lewej, w centralnej części, w prawym górnym rogu, rozmyte lub ostre kontury itp.), a na końcu własne zdanie na temat dzieła.

OPIS OBRAZU

Dziewczynka z chryzantemami” to namalowany techniką olejną w 1894 roku obraz Olgi Boznańskiej. Mierzy 88,5 na 69 cm i znajduje się w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Na obrazie widnieje postać stojącej przodem dziewczynki w szaro-niebieskiej sukience, trzymającej w splecionych dłoniach bukiet białych chryzantem. Postać ma rudo-brązowe włosy do ramion i ciemne, duże oczy, którymi jakby wpatruje się w odbiorcę dzieła. Dziewczynka znajduje sie w centralnej części obrazu, a jej sylwetka rzuca z prawej strony cień na szaro-niebieskie tło, jaśniejsze od jej sukienki i przełamane plamami w kolorze zbliżonym do jej włosów – w lewym dolnym rogu i z prawej strony na środku. Cały obraz ma niewyraźne, rozmyte kontury, a w niektórych miejscach widać nawet wyraźne pociągnięcia pędzla.
Obraz Olgi Boznańskiej według mnie jest nie tylko piękny, ale i bardzo ciekawy, ponieważ namalowana na nim dziewczynka wydaje się niemal żywa, przez to, że wpatruje się w odbiorcę w taki sposób, jakby chciała wywołać u niego jakąś reakcję.

Dzięki! 5
Znasz odpowiedź na to pytanie?
Wynik działania 5 + 5 =
Wszystkie odpowiedzi (1)
Nwm
2022-12-05 08:02:46
Dzieki bardzo
Dzięki! 1
Odpowiedz

Rozwiąż również:

  • Wiedza