Olga Boznańska Dziewczynka z chryzantemami - opis, interpretacja i analiza obrazu

„Dziewczynka z chryzantemami” to jeden z najbardziej rozpoznawalnych obrazów Olgi Boznańskiej. Powstał on w 1894 r. w Monachium, gdzie artystka ksztalciła się w tamtejszych prywatnych szkołach, ponieważ wówczas kobiety nie mogły studiować na Akademii Sztuk Pięknych. Malarka później otworzyła własną pracownię. Dzieło to namalowane zostało techniką olejną na tekturze.

Olga Boznańska, Dziewczynka z chryzantemami opis obrazu
Olga Boznańska „Dziewczynka z chryzantemami”

 

„Dziewczynka z chryzantemami” - opis obrazu

Oglądany z daleka, obraz Olgi Boznańskiej może wyglądać niczym rozmyta i pozbawiona wyrazu plama szarości, delikatnie rozjaśniona lekką plamą bieli usytuowaną pośrodku dzieła. Jednak każdorazowe przyjrzenie się mu skutkuje odkryciem kolejnego detalu, aż do momentu, kiedy oczy widza spotykają się z oczami sportretowanej dziewczynki.

Kim ona była? Tego nie wiadomo. Poza dziewczynki wskazuje na lekkie denerwowanie. Założone przed siebie ręce (na wysokości brzucha) dodają jej pewności siebie (warto zauważyć, jak mocno są ściśnięte), a trzymane w nich chryzantemy chwieją się ku lewej stronie dzieła. Bohaterka ubrana jest w ciemnoszarą (niemal czarną) sukienkę pozbawioną jakichkolwiek kolorystycznych wstawek. Na jej głowie widnieją kasztanowe włosy, lecz centralnym punktem dzieła zdaje się twarz dziewczynki. Czerwone usta oraz czarne, przejmujące i świdrujące oczy przyciągają wzrok odbiorcy niczym magnes.

Dziewczynka znajduje się na tle szarej ściany rozjaśnianej przez nieliczne plamy brązu. Kolorystyka obrazu sprawia wrażenie posępnej, tajemniczej i niepokojącej (doskonale koresponduje to z oczami bohaterki). Jednak bliższe przyjrzenie się dziełu Boznańskiej pozwala dostrzec, iż artystka prowadzi na obrazie doskonałą grę kolorów – z daleka widzimy niby jedną plamę, z bliska delikatne opozycje, jakby podkreślające tajemnicę dzieła.

„Dziewczynka z chryzantemami” - interpretacja

Odbiorcy dzieła Boznańskiej bardzo szybko zaczęli wskazywać na tkwiące w nim tajemnice oraz atmosferę lęku i niejasności wokół obrazu. Prędko odnieśli go także do twórczości Maeterlincka – belgijskiego poety i dramaturga posługującego się niemal identyczną poetyką w swoich dziełach literackich. Polska artystka jako kobieta wychowana w domu francuskojęzycznym (jej matka była Francuzką) najprawdopodobniej dobrze znała twórczość autora „Ślepców”. Tajemnica dziewczynki budzi podobny niepokój jak twórczość belgijskiego pisarza.

Jaka może być więc symbolika dziewczynki trzymającej chryzantemy? Być może dzierżone przez nią kwiaty nawiązują do ich japońskiej symboliki (początki modernizmu to czas intensywnego zwrotu w stronę kultury wschodniej) długowieczności, radości i piękna (dlatego chryzantemy tak bardzo rozjaśniają mroczne barwy obrazu). Jednak bardziej wydaje się tutaj pasować europejska symbolika tych kwiatów – kojarzonych przede wszystkim z cmentarzami i śmiercią.

Ostateczne rozwiązanie zagadki dziewczynki przedstawionej przez Olgę Boznańską wydaje się rzeczą bardzo trudną – trzeba wziąć pod uwagę także wariant, iż niewiadoma ta nie ma większego znaczenia, a najważniejszy jest sam moment patrzenia na obraz i towarzyszące mu uczucia.

Polecamy również:

  • Paul Cezanne - biografia i obrazy

    Paul Cézanne uważany jest dzisiaj za jednego z najważniejszych twórców w historii malarstwa. Jego dokonania artystyczne postrzegane są jako połączenie między sztuką XIX stulecia (impresjonizm) a tą, którą przyniósł następny wiek (chodzi tutaj głównie o kubizm). Więcej »

  • Edgar Degas - biografia i obrazy

    Edgar Degas przyszedł na świat 19 lipca 1834 r. w Paryżu jako najstarsze dziecko z piątki potomstwa państwa De Gas (będąc już dorosłym człowiekiem, postanowił połączyć dwa człony nazwiska rodziców). Jego matka – Célestine Musson De Gas – pochodziła z Nowego Orleanu (była Kreolką), a ojciec... Więcej »

  • Wojciech Kossak - biografia i obrazy

    Wojciech Kossak przyszedł na świat 31 grudnia 1856 r. w Paryżu. Był synem jednego z najbardziej znanych polskich malarzy – Juliusza Kossaka oraz poślubionej przez niego Zofii Gałczeńskiej. Chociaż urodził się w stolicy Francji, gdzie jego ojciec bacznie studiował dzieła najważniejszych malarzy, naukę... Więcej »

  • Edouard Manet - biografia i obrazy

    Edouard Manet przyszedł na świat 23 stycznia 1832 r. jako pierwsze dziecko w bogatej i bardzo wpływowej rodzinie zamieszkującej Paryż. Jego ojciec – August Manet –  był prawnikiem i pełnił obowiązki szefa gabinetu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Matką była Eugenie Désirée Fournier,... Więcej »

  • Juliusz Kossak - biografia i obrazy

    Juliusz Kossak przyszedł na świat 29 października 1824r. w Nowym Wiśniczu. Był najstarszym dzieckiem w szlacheckiej rodzinie, która legitymowała się herbem Kos. Jego ojciec – Michał Kossak – był właścicielem wsi Knihinin oraz pełnił obowiązki sędziego w Nowym Wiśniczu, Stanisławowie oraz Lwowie.... Więcej »

Komentarze (8)
Wynik działania 5 + 1 =
ADMIN
2020-04-16 11:44:50
Nick - obraz powstał w 1894 r. na co wskazuje sygnatura umieszczona w prawym dolnym roku: Boznańska 94. Jednak rzeczywiście autorka nie studiowała na Akademii Sztuk Pięknych - zostało to poprawione - dziękujemy za zwrócenie uwagi.
Nick
2020-04-16 10:26:35
Obraz powstał w 1895 r i artystka nigdy nie studiowała na Akademii, bo wtedy kobiety nie miały wstępu na Akademię
kaktus2018r.
2018-09-25 16:03:37
fajne
kaktus123
2018-09-24 15:26:25
mi to nie pomogło
EmiKemi
2017-11-06 15:10:54
supre bardzo pomaga w pracy domowej
Oliwia TV MSP
2016-12-21 13:35:20
Super ;)
nela
2016-10-08 11:48:03
nastruj był smutny
nela
2016-10-08 11:48:02
nastruj był smutny
Ostatnio komentowane
AAAA
• 2025-04-06 10:59:03
,m
• 2025-04-06 09:43:25
gg
• 2025-04-04 16:49:00
Może być
• 2025-03-27 18:35:05
siema mega fajne
• 2025-03-22 08:47:31