Honore Daumier - biografia i obrazy

Honore Daumier
Gaspard-Félix Tournachon, Portret Honore'a Daumiera

Honore Daumier przyszedł na świat 26 lutego 1808r. w Marsylii. Był trzecim dzieckiem Jeana Baptisty Daumiera i Cecile Catherine Philip. Jego ojciec był z zawodu szklarzem, który w 1814r. udał się do Paryża (żona i dzieci dołączyli do niego 2 lata później), gdzie zawiodły go jego literackie aspiracje (był poetą). Debiutancki tomik Jeana Baptisty Daumiera spotkał się z ciepłym przyjęciem krytyki, lecz mężczyzna musiał wkrótce podjąć pracę w banku, by utrzymać liczną rodzinę.

Honore Daumier już we wczesnej młodości wykazywał szczególne zainteresowanie sztuką. Niestety szybko musiał on przerwać edukację i zacząć zarabiać pieniądze, gdyż sytuacja finansowa państwa Daumierów była naprawdę trudna. Pełnił obowiązki kuriera oraz sprzedawcy książek. W 1822r. opiekę nad rozwojem młodzieńca roztoczył przyjaciel jego ojca – Alexandre Lenoir (ceniony archeolog). Honore Daumier rozpoczął pracę litografa (wykonywał rysunki na kamieniu litograficznym) oraz wstąpił do Académie Suisse (paryskiej szkoły artystycznej). Szybko osiągnął bardzo wysoki poziom w wykonywanym przezeń rzemiośle, a jego prace cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem wydawców.

Honore Daumier, Rue Transnonain
Rue Transnonain (1834)Bardzo ważnym momentem w życiu Daumiera była rewolucja z roku 1830. Po jej zakończeniu powstał tygodnik „La Caricature” – pismo o humorystycznym charakterze, w którym prezentowano, jak nie trudno się domyślić, karykatury. W redakcji twórca współpracował z uznanymi artystami – m. in. Denisem Raffetem oraz Achille Deverią. Kolejnym pismem, w którym Daumier miał okazję wykazać się swoim kunsztem było założone w 1832 (i działające do 1937r.) „Le Charivari”. W 1840 twórca „Don Kichota i Sancho Pansy” zaczął publikować swój cykl karykatur („Les Gens de Justice”) ukazujący w satyryczny sposób prawdę o ówczesnym wymiarze sprawiedliwości.

Dnia 16 kwietnia 1846r. Daumier poślubił Marie Alexandrine Dassy. Zaczął także rozwijać swoje zainteresowania artystyczne – zwrócił się w stronę malarstwa i rzeźby. Jego pozycja w ówczesnej sztuce wciąż była mocna, czego dowodzą zamówienia państwowe, jakie składano na jego dzieła. W 1863r. Daumier powrócił do pracy w „Le Charivari”, gdzie ponownie zajmował się litografią. Wraz z upływem czasu znacznemu pogorszeniu ulegał jego wzrok (niedługo przed śmiercią był on niemal zupełnie niewidomy), toteż w 1872r. wykonał swoje ostatnie prace i skończył z trudnym zajęciem. Wówczas dały o sobie znać problemy finansowe. Francuski rząd udzielił mu niewielkiego wsparcia, przyznając rentę w 1877r. Dwa lata później – 11 lutego 1879r. Daumier zmarł. Artysta zostawił po sobie naprawdę imponującą spuściznę – ok. 4000 tysięcy grafik, ponad 500 obrazów, niemal 1000 rycin oraz 100 rzeźb. Tak olbrzymi dorobek potwierdza fakt, iż był on nie tylko szczególnie pracowitym człowiekiem, lecz również niesamowicie wszechstronnym twórcą.

Honore Daumier, Ecce homo
Ecce homo (1850)

 

Twórczość   

 
 

W swoim życiu Honore Daumier zajmował się wieloma odmianami sztuki plastycznej. Najwcześniej doceniono go w dziedzinie litografii, którą tworzył dla różnych czasopism. Olbrzymie znaczenie zyskały jego karykatury. Wykonując je, Daumier wykorzystywał przystępną i czytelną symbolikę, co przysporzyło mu wielu odbiorców. Dorobek malarski twórcy „Don Kichota i Sancho Pansy” większe znaczenie zyskał dopiero w XX wieku, gdyż odbiegał on od trendów panujących we wcześniejszym stuleciu. Francuski artysta starał się nawiązywać do tradycji malarstwa (np. stosując tematykę zaczerpniętą z literatury). W swoich dziełach stosował bardzo charakterystyczną kolorystykę – ciemną oraz nastrojową, a obrazy cechowały się zwięzłą kompozycją. Dzisiaj Daumier cieszy się uznaniem także w dziedzinie rzeźby. Uważa się nawet, iż był on prekursorem rzeźby nowoczesnej, ponieważ jego dzieła odznaczały się typowymi dla późniejszych nurtów odkształceniami dodającymi im ekspresji.

Najważniejsze dzieła:

Ilustracje: „Gargantua”, „Kapitulacja Sedanu”, „Rue Transonian”, „Prawo i sprawiedliwość”

Obrazy: „Don Kichot i Sancho Pansa” (1865 – 1870), „Żebracy”, „Lunatycy”, „Ecce homo”

Rzeźby: „Ratapoil”, „Emigranci”

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 5 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43
ok
• 2024-05-20 16:01:25