Honore Daumier Don Kichot i Sancho Pansa - opis, interpretacja i analiza obrazu

 

W 1605r. ukazała się książka Miguela Cervantesa zatytułowana „Don Kichot  z Manchy”. Główny bohater był błędnym rycerzem – postacią stworzoną na podstawie średniowiecznych romansów rycerskich, których sam był wiernym czytelnikiem. To właśnie pod ich wpływem mężczyzna ten wyruszył w świat, by bronić szlachetnych wartości. Honore Daumier – francuski malarz i karykaturzysta – wielokrotnie przedstawiał Don Kichota na swoich płótnach, dokonując reinterpretacji dzieła Cervantesa. Jednym z najbardziej znanych obrazów jest „Don Kichot i Sancho Pansa” – płótno powstałe w 1870r.
    

Opis   

Dzieło Daumiera uderza już przy pierwszym kontakcie. Nie trudno dostrzec, iż całe płótno jest jakby rozmyte, w dużej mierze pozbawione detali. Wiąże się to  z innowacyjną techniką, jaką zastosował artysta, polegającą na kładzeniu grubych warstw farby. Tytułowy bohater znajduje się gdzieś na pustkowiu, wśród pagórkowatego krajobrazu. Siedzi na wychudzonym koniu, trzymając w lewej ręce tarczę a w prawej wzniesioną do góry lancę. „Wierzchowiec” błędnego rycerza wygląda na stworzenie niezwykle zmęczone, wręcz chwiejące się na nogach. Jego kanciaste kształty podkreślają mało atletyczną budowę stworzenia. W tle obrazu, za jeźdźcem, malują się niewielkie wzniesienia przedzielone drogą. Gdzieś daleko, daleko, majaczy sylwetka podążającego za swym panem giermka – Sancho Pansy. Nad wszystkim góruje niebo o niezwykle intensywnej barwie.
    
Najbardziej przykuwającym uwagę punktem na obrazie Daumiera jest głowa tytułowego bohatera. Została ona przedstawiona w sposób pozbawiony jakichkolwiek cech indywidualnych. Widzimy tylko jej zarys – brakuje nosa, włosów, oczu i innych elementów anatomicznych.
    

Interpretacja   

Dzieło Daumiera stanowi reinterpretację opowieści o losach dzielnego rycerza z Manchy. Artysta ukazuje go w sposób bardzo schematyczny, w bliżej niezidentyfikowanym miejscu, które pozbawione jest jakichkolwiek wyróżniających elementów krajobrazu. Także sama postać ukazana została z uwzględnieniem ograniczenia jej indywidualnych cech. Jest to everyman – rodzaj bohatera, który może być każdym. Nie ma w nim nic wyjątkowego, by wszyscy mogli dopasować go do samych siebie.
    
Co jest tak uderzającego w postawie Don Kichota z Manchy? Był to człowiek nieustępliwy i zaciekle walczący w obronie wyznawanych przez siebie wartości. Daumier przez długi czas zajmował się tworzeniem karykatur. Szczególnie często piętnował upadek zasad wśród kręgów ludzi odpowiedzialnych za ich tworzenie i przestrzeganie. Zupełnym przeciwieństwem takiego działania był właśnie błędny rycerz wykreowany przez Cervantesa. Może nie grzeszył rozumem i rozwagą, ale zawsze gotów był bronić słabszych i dokonywać szlachetnych czynów. Sam Don Kichot stojący w pustym krajobrazie sprawia wrażenie słabowitego i niezdatnego do walki, jednak gdyby takich rycerzy było więcej, może Daumier nie musiałby wykonywać tak wielu karykatur zwracających uwagę na coraz mniejsze poszanowanie dla zasad wśród ludzi.

Honore Daumier, Don Kichot i Sancho Pansa
Don Kichot i Sancho Pansa (1870)

Polecamy również:

 • Gustaw Courbet - biografia i obrazy

  Gustaw Courbet przyszedł na świat 10 czerwca 1819r. w Ornans. Pochodził z zamożnej, chociaż wielodzietnej rodziny, która utrzymywała się głównie dzięki dużym połaciom ziemi znajdującym się w jej posiadaniu. Wśród jego opiekunów dominowały nastroje antykrólewskie (dziadek Courbeta... Więcej »

 • Józef Chełmoński - biografia i obrazy

  Józef Chełmoński przyszedł na świat 7 listopada 1849r. w Boczkach (dzisiejsze województwo łódzkie). Wywodził się ze zubożałej szlachty, a jego ojciec - Józef Adam Chełmoński – był dzierżawcą majątku w Boczkach, natomiast matkę – Izabelę Łoskowską – uważano za kobietę... Więcej »

 • Jean-Francois Millet - biografia i obrazy

  Jean-Francois Millet przyszedł na świat 4 października 1814r. w Grouchy. Pochodził z wiejskiej rodziny, w której był najstarszym dzieckiem. Podstawy swej wiedzy zdobywał pod opieką dwóch księży z Grouchy. Dzięki nim poznał łacinę i literaturę. W wieku 19 lat zaczął praktyczną naukę malarstwa, w czym... Więcej »

 • Symbolizm - cechy, przedstawiciele, opis

  Symbolizm jako kierunek w sztukach plastycznych i literaturze zapoczątkowany został w II połowie XIX stulecia. U jego podstaw legło przeświadczenie, iż świat poznawany przez człowieka jest tylko pozorny, a w jego głębi (pod tym, co dostępne ludzkiemu poznaniu) kryją się prawdziwe wartości, których nie da się... Więcej »

 • Malarstwo historyczne - cechy, przedstawiciele, opis

  Malarstwo historyczne narodziło się już w starożytności (Egipt, Mezopotamia). Obrazy przedstawiające ważne wydarzenia z dziejów ludzkości tworzony były także w innych epokach, lecz szczególną popularność zyskały dopiero w klasycyzmie, kiedy zgodnie z teoriami akademickimi malarstwo uważane było za... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 5 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
Fajne
• 2024-04-17 15:24:05
xdxd jestem taka sigma ze to szok pyr jala
• 2024-04-17 09:06:00
xd
• 2024-04-16 17:58:56
@Mariola - dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony. Pozdrawiamy :)
• 2024-04-16 07:36:55