Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Honore Daumier Don Kichot i Sancho Pansa - opis, interpretacja i analiza obrazu

Ostatnio komentowane
Chcesz się bezpłatnie nauczyć języka angielskiego? Zgłoś się na kurs języka angiel...
Bezpłatne szkolenia • 2018-07-13 09:15:31
@Hasher To zależy już od tłumacza przekładu(Pisma zostały napisane w kilku językach ...
Hgfhfg • 2018-07-09 11:34:37
ok
andrzej duda • 2018-06-14 10:31:18
Super na spr.
Evogy • 2018-06-07 17:45:08
mega
Zuza • 2018-06-06 17:25:41
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA
Honore Daumier, Don Kichot i Sancho Pansa
Don Kichot i Sancho Pansa (1870)

 

W 1605r. ukazała się książka Miguela Cervantesa zatytułowana „Don Kichot  z Manchy”. Główny bohater był błędnym rycerzem – postacią stworzoną na podstawie średniowiecznych romansów rycerskich, których sam był wiernym czytelnikiem. To właśnie pod ich wpływem mężczyzna ten wyruszył w świat, by bronić szlachetnych wartości. Honore Daumier – francuski malarz i karykaturzysta – wielokrotnie przedstawiał Don Kichota na swoich płótnach, dokonując reinterpretacji dzieła Cervantesa. Jednym z najbardziej znanych obrazów jest „Don Kichot i Sancho Pansa” – płótno powstałe w 1870r.
    

Opis   

Dzieło Daumiera uderza już przy pierwszym kontakcie. Nie trudno dostrzec, iż całe płótno jest jakby rozmyte, w dużej mierze pozbawione detali. Wiąże się to  z innowacyjną techniką, jaką zastosował artysta, polegającą na kładzeniu grubych warstw farby. Tytułowy bohater znajduje się gdzieś na pustkowiu, wśród pagórkowatego krajobrazu. Siedzi na wychudzonym koniu, trzymając w lewej ręce tarczę a w prawej wzniesioną do góry lancę. „Wierzchowiec” błędnego rycerza wygląda na stworzenie niezwykle zmęczone, wręcz chwiejące się na nogach. Jego kanciaste kształty podkreślają mało atletyczną budowę stworzenia.

Polecamy również:

 • Gustaw Courbet - biografia i obrazy

  Gustaw Courbet przyszedł na świat 10 czerwca 1819r. w Ornans. Pochodził z zamożnej, chociaż wielodzietnej rodziny, która utrzymywała się głównie dzięki dużym połaciom ziemi znajdującym się w jej posiadaniu. Wśród jego opiekunów dominowały nastroje antykrólewskie (dziadek Courbeta... Więcej »

 • Józef Chełmoński - biografia i obrazy

  Józef Chełmoński przyszedł na świat 7 listopada 1849r. w Boczkach (dzisiejsze województwo łódzkie). Wywodził się ze zubożałej szlachty, a jego ojciec - Józef Adam Chełmoński – był dzierżawcą majątku w Boczkach, natomiast matkę – Izabelę Łoskowską – uważano za kobietę... Więcej »

 • Jean-Francois Millet - biografia i obrazy

  Jean-Francois Millet przyszedł na świat 4 października 1814r. w Grouchy. Pochodził z wiejskiej rodziny, w której był najstarszym dzieckiem. Podstawy swej wiedzy zdobywał pod opieką dwóch księży z Grouchy. Dzięki nim poznał łacinę i literaturę. W wieku 19 lat zaczął praktyczną naukę malarstwa, w czym... Więcej »

 • Symbolizm - cechy, przedstawiciele, opis

  Symbolizm jako kierunek w sztukach plastycznych i literaturze zapoczątkowany został w II połowie XIX stulecia. U jego podstaw legło przeświadczenie, iż świat poznawany przez człowieka jest tylko pozorny, a w jego głębi (pod tym, co dostępne ludzkiemu poznaniu) kryją się prawdziwe wartości, których nie da się... Więcej »

 • Malarstwo historyczne - cechy, przedstawiciele, opis

  Malarstwo historyczne narodziło się już w starożytności (Egipt, Mezopotamia). Obrazy przedstawiające ważne wydarzenia z dziejów ludzkości tworzony były także w innych epokach, lecz szczególną popularność zyskały dopiero w klasycyzmie, kiedy zgodnie z teoriami akademickimi malarstwo uważane było za... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 4 =