Claude Monet - biografia i obrazy

Claude Monet biografia
Claude Monet (1899)

Claude Monet urodził się 14 listopada 1840 r. w Paryżu. Był drugim dzieckiem Claude'a Adolphe'a Moneta (paryskiego sklepikarza) oraz Louise Justine Aubrée Monet – śpiewaczki. Kiedy przyszły malarz miał zaledwie 5 lat, cała rodzina przeprowadziła się do Hawru (le Havre).

Ojciec Moneta oczekiwał, iż młodzieniec zajmie się w przyszłości rodzinnym interesem. Jednakże Claude już w młodości przejawiał duże zainteresowanie sztuką, i to właśnie z nią wiązał swój rozwój. Dnia 1 kwietnia 1851 r. zaczął uczęszczać do szkoły artystycznej w Hawrze. W tym czasie był już doskonale znany w nowej okolicy, gdyż tworzył bardzo cenione karykatury (często udawało mu się je sprzedawać). W latach 1856 i 1857 jego przewodnikiem po świecie malarstwa został Eugene Boudin – wybitny francuski pejzażysta. To właśnie on pomagał dopracować Monetowi technikę malowania krajobrazów i przekonał go do malowania farbami olejowymi.

W 1859 r. (dwa lata po śmierci matki) Monet wyjechał do Paryża, by uczyć się w tamtejszej Académie Suisse (szkole artystycznej). W Paryżu poznał tam Camille'a Pisarro, a wkrótce zaczął obracać się wśród najważniejszych paryskich artystów. Jednak już dwa lata później Monet został wcielony do wojska. Służbę miał odbywać w Maroku, lecz wkrótce ciężko zachorował. Dzięki interwencji ciotki – Marie-Jeanne Lecadre – mógł powrócić do stolicy Francji. Jedynym warunkiem było ukończenie kursu malarstwa. Monet przybył do Paryża w 1862 r. i został uczniem szwajcarskiego malarza – Charlesa Glayre'a. W czasie pobierania od niego nauk poznał wielu ludzi, z którymi utrzymywał kontakty do końca życia, m.in. swego serdecznego przyjaciela, Renoira. Już trzy lata później artysta namalował obraz cieszący się uznaniem krytyków – „Kobietę w zielonej sukni”. Płótno przedstawiało Camille Doncieux, czyli jego przyszłą żonę (poślubił ją w czerwcu 1870 r., 3 lata wcześniej miał z nią syna).

Claude Monet Most w Argenteuil
Claude Monet „Most w Argenteuil” (1874)

 

Wielki wpływ na przyszłą twórczość Moneta miała podróż do Anglii, jaką odbył w 1870 r. wraz z Boudinem. Spowodowana była ona wybuchem wojny francusko-pruskiej. Po drugiej stronie kanału La Manche malarz studiował płótna tamtejszych twórców: Turnera oraz Constable'a. Rok później Monet odwiedził Holandię, a wkrótce powrócił do Francji, gdzie zamieszkał wraz z rodziną w Argenteuil, miasteczku leżącym na obrzeżach Paryża.

Początki kariery Moneta nie były zbyt łatwe. Jego pierwsze obrazy nie znajdowały  wielu nabywców, co ostatecznie skutkowało problemami finansowymi (pod koniec lat 60. cierpiał z tego powodu na ciężką depresję). Z pomocą przyszedł mu przyjaciel – Paul Durand-Ruel, jeden z pierwszych nowoczesnych francuskich marszandów, czyli handlarzy dziełami sztuki.

W 1872 r. Monet namalował swój bodaj najbardziej znany obraz, który zatytułował „Impresja, wschód słońca”. Dzieło zostało zaprezentowane na wystawie w Atelier Nadar (1874), będącej pierwszą prezentacją prac impresjonistów. Sam nurt wziął swą nazwę właśnie od dzieła Moneta. Niestety okres ten zbiegł się z poważnymi kłopotami finansowymi Moneta (nawet Durand-Ruel nie mógł kupić od niego żadnych dzieł). Pomocną dłoń do artysty wyciągnął wtedy Edouard Manet. W 1875 r. Monet i kilku innych impresjonistów pragnęło zorganizować aukcję swoich dzieł, lecz całe przedsięwzięcie zakończyło się skandalem i interwencją policji (doszło do antyimpresjonistycznych wystąpień).

Claude Monet Nenufary
Claude Monet „Nenufary” (1915)

 

We wrześniu 1879 r. zmarła żona Moneta. Artysta wydał na jej leczenie wiele pieniędzy został niemalże bankrutem. Cztery lata później twórca przeniósł się do Giverny, gdzie pragnął odizolować się od ludzi. Życie bywa jednak przewrotne – zła passa zaczęła się

Polecamy również:

Komentarze (1)
Wynik działania 1 + 4 =
itzhax
2018-06-05 08:34:58
Ładny obraz.
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
"Mianem libertarianizmu zwykło się nazywać najbardziej radykalny nurt liberalizmu." No...
• 2024-03-01 10:11:23
kys(keepurselfsafe)
• 2024-02-28 14:36:21
Super i MEGA pomocne!
• 2024-02-28 10:18:34
joł joł jowisz najwiekszy olbrzym gazowy 5 od słonca na pewno nie przeoczysz choć mooj...
• 2024-02-27 14:59:44
Ok
• 2024-02-27 09:29:45