Edgar Degas - biografia i obrazy

Edgar Degas biografia
Edgar Degas - autoportret (ok. 1863)

Edgar Degas przyszedł na świat 19 lipca 1834 r. w Paryżu jako najstarsze dziecko z piątki potomstwa państwa De Gas (będąc już dorosłym człowiekiem, postanowił połączyć dwa człony nazwiska rodziców). Jego matka – Célestine Musson De Gas – pochodziła z Nowego Orleanu (była Kreolką), a ojciec – Augustin De Gas – pracował jako bankier. Już wieku 13 lat młody malarz został osierocony przez matkę. Od tego czasu jego wychowaniem zajmowali się głównie ojciec i dziadek.

Pierwszą szkołą, do jakiej uczęszczał Edgar Degas, było paryskie Lycée Louis-le-Grand, jedna z najbardziej znanych szkół średnich w stolicy Francji. W wieku 18 lat zaczął tworzyć pierwsze dzieła, a czynił to w swoim pokoju, który przerobił na pracownię. W tym samym czasie zarejestrował się w Luwrze jako kopista, co dowodzi, że był niezwykle utalentowanym młodzieńcem. Jednakże, pomimo niezaprzeczalnych zdolności, ojciec oczekiwał od syna, iż ten rozpocznie studia na kierunku prawniczym. Degas tak też postąpił i w 1853 r. zaczął naukę na uniwersytecie w Paryżu.

Zawiły świat kodeksów nie był tym, co fascynowało go najbardziej, więc nieustannie podejmował kolejne kroki, by rozwijać swoje zdolności artystyczne. Wielki wpływ miało na niego spotkanie z Jeanem Augustem Ingresem – francuskim klasykiem – który przepowiadał Degasowi wielką przyszłość. Tak więc w kwietniu 1855 r. młody twórca rozpoczął studia na École des Beaux-Arts (elitarny paryski odpowiednik Akademii Sztuk Pięknych). Tam jego nauczycielem został Louis Lamothe.

Edgar Degas Rodzina Bellelli
Edgar Degas „Rodzina Bellelli”/ The Yorck Project: 10.000 Meisterwerke der Malerei. DVD-ROM, 2002

 

W 1856 r. Edgar Degas udał się do Neapolu, gdzie zatrzymał się u rodziny. W Italii zajmował się kopiowaniem dzieł włoskich artystów oraz tworzeniem własnych obrazów. To właśnie tam poczynił przygotowania (szkice) do obrazu „Rodziny Bellelli”, nad którym prace finalizował przez 8 lat od czasu powrotu do Paryża (1859). Pierwsza połowa lat 60. upłynęła Degasowi pod znakiem pragnienia, by jego dzieła zaistniały na Salonie. Z tego powodu tworzył głównie obrazy historyczne – sięgające tematyką czasów antycznych.

W czasie wojny francusko-pruskiej (1870-1871) Degas dołączył do armii. W trakcie szkolenia strzeleckiego odkryto u niego wadę wzroku. Dolegliwość ta stała się później jedną z największych obaw Degasa. Po wojnie artysta udał się do Nowego Orleanu, gdzie przebywała jego rodzina. Tam namalował jeden ze swoich najbardziej znanych obrazów – „Biuro Bawełny w Nowym Orleanie”. Dzieło cieszyło się wielkim uznaniem i okazało się jedynym płótnem, jakie malarz sprzedał do muzeum za swojego życia.

Do Paryża Degas powrócił w 1873 r. W następnym roku zmarł jego ojciec. W trakcie załatwiania formalności związanych z pogrzebem i spadkiem wyszło na jaw, iż brat Edgara – Rene – doprowadził rodzinę do olbrzymich długów. By je spłacić, Degas sprzedał swój dom oraz odziedziczoną kolekcję sztuki. Zmuszony był także oddawać za pieniądze swoje dzieła, które w tym czasie produkował wręcz masowo. Jako że nie mógł wystawiać obrazów w Salonie (wciąż odrzucano innowacyjne techniki malarskie), dołączył do grupy młodych artystów zainteresowanych samodzielnym prezentowaniem swojego dorobku.

Edgar Degas Absynt
Edgar Degas „Absynt”/ The Yorck Project:
10.000 Meisterwerke der Malerei. DVD-ROM, 2002

Impresjoniści, bo o nich mowa, pierwszą wystawę zorganizowali w 1874 r. Jednym z najważniejszych organizatorów był właśnie Degas, chociaż w rzeczywistości miał mało wspólnego np. z Monetem – nie malował pejzaży, cechowało go bardziej tradycyjne podejście do sztuki. Degas miał również problemy z dostosowaniem się do intensywnej autopromocji tej grupy.

Kiedy sytuacja finansowa Degasa uległa poprawie, artysta powrócił do swojego ulubionego zajęcia – kolekcjonowania obrazów największych mistrzów

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 2 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
ja chce biografie
• 2023-12-03 17:07:01
znacie matlandię biorę od niej kursy matematyczne
• 2023-12-03 16:32:58
słabeeeeeeeeeeeeeee
• 2023-12-03 16:01:35
Dzień dobry, może warto żebyście przeczytali choć raz utwór Borgesa, który Pańs...
• 2023-12-03 13:10:12
ie fainid i nalepiei
• 2023-12-02 12:13:26