Aleksander Gierymski - biografia i obrazy

Aleksander Gierymski, Autoportret
Aleksander Gierymski, Autoportret (1900)

Biografia

Aleksander Gierymski przyszedł na świat 30 stycznia 1850r. w Warszawie. Wywodził się z rodziny inteligenckiej, a jego starszym bratem był Maksymilian Gierymski (wybitny polski malarz, jeden z prekursorów realizmu).

Młody artysta edukację rozpoczął w rodzinnym mieście, gdzie uczęszczał do Klasy Rysunkowej, w której zajęcia prowadził Rafał Hadziewicz (jeden z bardziej cenionych polskich malarzy). Następnie młodszy z braci Gierymskich udał się do Monachium, by studiować na tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Tam uczył się pod okiem  m. in. Georga Hiltenspergera i Alexandra Strähubera. Edukację ukończył ze złotym medalem otrzymanym za obraz „Kupiec wenecki”. Jeszcze w czasie studiów rozpoczął współpracę w roli ilustratora z warszawskimi pismami - „Kłosami” i „Tygodnikiem Ilustrowanym”. Odbył także wiele podróży u boku starszego brata. w czasie których odwiedził m. in. Włochy oraz alpejskie kurorty, gdzie Maksymilian poddawany był leczeniu (cierpiał on na gruźlicę).

Aleksander Gierymski, Scena sądu z „Kupca weneckiego”
Scena sądu z „Kupca weneckiego”(1873), szkicOd 1873r. (niektóre źródła podają datę 1874 lub 1875) Aleksander Gierymski przebywał głównie w Rzymie. Tamtejsza sztuka wywarła na niego wielki wpływ, co uwidaczniało się w jego późniejszej twórczości. Do Polski powrócił w 1879r. i zamieszkał w Warszawie. To właśnie na okres od 1879 do 1888 przypada czas jego najwspanialszych dokonań artystycznych (wtedy to powstał chociażby cykl jego obrazów ukazujących biedę Powiśla – dzielnicy Warszawy). Wówczas współpracował m. in. z „Wędrowcem”, w którego redakcji poznał Antoniego Sygietyńskiego oraz Stanisława Witkiewicza.

W 1884r. Gierymski wyjechał do Wiednia, a później udał się nad Morze Północne, gdzie poddał się kuracji nerwicy, która coraz mocniej zaznaczała swą obecność w jego życiu. Być może przyczyną opuszczenia Polski był także fakt, iż w ojczyźnie nie doceniano jego twórczości tak bardzo, jak w krajach zachodnich. Od tego czasu Gierymski bardzo rzadko wracał do ojczyzny, poświęcając swój czas leczeniu oraz poszukiwaniu inspiracji do kolejnych dzieł. W latach 1893 - 1895 zawitał do Krakowa, mając nadzieję na objęcie Katedry Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych (wtedy zaczął tworzyć dzieła podejmujące tematykę lokalną – np.. „Dziewczyna z Bronowic”, „Trumna chłopska”). Jednakże nie przydzielono mu tej niewątpliwie zaszczytnej funkcji, co spowodowało, że Gierymski ponownie udał się do Włoch, gdzie pozostał aż do śmierci.

Aleksander Gierymski,Trumna chłopska
Trumna chłopska (1894-1895)Olbrzymi wpływ na życie twórcy „Żydówki z cytrynami” miała rozwijająca się nerwica. Pod koniec życia była ona tak silna, iż malarz trafił do szpitala psychiatrycznego przy via Lungara w Rzymie. Tam też zmarł, co nastąpiło między 6 a 8 marca 1901r. Ciało Gierymskiego nie zostało sprowadzone do Polski – pochowano go na cmentarzu Campo Verano.

Twórczość   

Dokonania artystyczne Aleksandra Gierymskiego były bardzo zróżnicowane. Artysta wiele podróżował, a liczne inspiracje do swoich dzieł czerpał właśnie z krajobrazów i widoków, jakie dane było mu zobaczyć w obcych krajach. Pierwszym dziełem polskiego malarza, które wywarło wielkie wrażenie na odbiorcach (uhonorowano je nawet złotym medalem), była namalowana w 1873r. „Scena sądu z >>Kupca weneckiego<<” (lub po prostu „Kupiec wenecki”). Największy wpływ na twórczość Gierymskiego wywarły realizm oraz impresjonizm. Pierwszy z tych nurtów oddziaływał na niego szczególnie na początku jego działalności artystycznej oraz w okresie pobytu w Polsce (np. „Żydówka z cytrynami”). Natomiast elementy impresjonizmu w jego sztuce obecne były niemal zawsze (co szczególnie uwidacznia się w eksperymentach z oświetleniem itp.), lecz szczególne znaczenie zyskał w późniejszym etapie twórczości, gdy Gierymski znajdował się poza ziemiami ojczystymi (np. „Ogród włoski”).

Aleksander Gierymski, Piaskarze
Piaskarze (1887Twórczość Aleksandra Gierymskiego zazwyczaj podejmowała tematykę zewnętrzną, badając przy tym świat. Artysta unikał tanich wzruszeń, stawiając bardziej na autentyzm i naturalność kompozycji. W ojczyźnie często spotykał się on z krytyką, która starała się piętnować trywialność tematów podejmowanych przez malarza. Największe uznanie zyskał on w zachodniej Europie, gdzie więcej do powiedzenia mieli ludzie rozumiejący najnowsze trendy w sztuce.

Najważniejsze obrazy   

„Scena sądu z >>Kupca weneckiego<<”(1873), „Gra w mora” (1874), „Pan w czerwony fraku” (1876 - 1880), „Żydówka z cytrynami” (1881), „W altanie” (1882), „Powiśle” (1883), „Paź florencki” (1884), „Święto trąbek I” (1884, druga wersja powstała sześć lat później), „Piaskarze” (1887), „Trumna chłopska” (1894 - 1895), „Ogrody w Tivioli” (1897), „Ogród włoski” (1893 - 1895), „Pinie przy Villa Borghese w Rzymie” (1900), „Jezioro o zachodzie słońca” (1900), „Autoportret” (1900).

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 2 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53