Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Don Kichot i Sancho Pansa - porównanie dwu różnych koncepcji świata i życia

Ostatnio komentowane
wy janusze spod biedronki hahahaha
ema • 2020-01-20 15:59:52
ELUWINA
KISIELEK • 2020-01-20 14:56:57
Fajne takie
Jarek • 2020-01-20 13:56:14
masno ni
Papryk • 2020-01-20 07:15:50
tak
taj • 2020-01-19 20:40:35
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

W „Don Kichocie” Cervantes dokonał konfrontacji dwóch przeciwstawnych sobie światówwyidealizowanego, znanego głównie z wzorców literackich, oraz rzeczywistego, kierującego się dosyć bezwzględnymi zasadami i pozbawionego zazwyczaj romantyzmu. Personifikacjami owych rzeczywistości uczynił zaś pisarz swoich bohaterów, kreując je jako jednostki bardzo charakterystyczne, stereotypowe dla reprezentowanych światopoglądów, być może momentami przerysowane, ale właśnie dzięki owemu przerysowaniu tak barwne i wdzięcznie realizujące określone koncepcje.

Don Kichot zdaje się być ucieleśnieniem wszystkiego, co w ludzkim życiu romantyczne – jego postrzeganie świata obraca się w sferze ideałów, nie sięgając nigdy spraw przyziemnych, nie rozdrabniając uwagi na problemy codziennego bytowania. W swoim umiłowaniu ksiąg z jednej strony w szkodliwy dla siebie sposób odrywa się od rzeczywistości, z drugiej zaś przenika do głębi ideałami rycerskimi, które będą odtąd kierować jego życiem. To, co mówi, pozostaje wzniosłe i szlachetne, świadczy o jego najprawdziwszej cnocie, godnym uznania pragnieniu czynienia dobra i obejmującej wszelkie sfery jego życia moralności. Dopiero jego czyny stają się powodem do

Polecamy również:

  • Charakterystyka Don Kichota

    Don Kichot opisywany jest jako szlachcic pięćdziesięcioletni, słusznej, choć szczupłej budowy ciała. Zamieszkuje biedne domostwo w niewielkiej hiszpańskiej wiosce w pobliżu Manczy, które pomagają mu prowadzić jedynie gosposia i parobek wykonujący wszelkie możliwe prace w gospodarstwie. Do tej nietypowej... Więcej »

  • Don Kichot - charakterystyka bohaterów drugoplanowych

    Sancho Pansa - pochodzący z Manchy wieśniak. Miał żonę i dwoje dzieci. Był naiwny. Chcąc otrzymać zaszczyty, zgodził się zostać giermkiem Don Kichota. Podróżował na osiołku. Bardzo chciał zostać rządcą wyspy, którą obiecał mu Don Kichot. Lubił dobrze zjeść i wypić. Chętnie gromadził pieniądze. W... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 3 =