Don Kichot - streszczenie

Część I

Księga Pierwsza

Rozdział I - opowiada, kim był i czym zajmował się słynny szlachcic Don Kichot z La Manchy.

W miejscowości Manchy żył sobie pewien szlachcic. Nie wiadomo dokładnie jak się nazywał. Mógł nosić nazwisko Quijada, Quesada lub Quijana. Nie był on nadto bogaty. Miał około pięćdziesięciu lat i przez większość czasu nie miał co robić, toteż chętnie czytał księgi rycerskie. Jego zamiłowanie do ksiąg rosło z każdym dniem. W końcu sprzedał większość swojej ziemi, by za pieniądze ze sprzedaży kupić sobie księgi. Każdą wolną chwilę poświęcał na ich studiowanie. Gdy czegoś nie rozumiał, myślał o tym miesiącami. W końcu tak go pochłonęły przygody rycerzy, iż zaczął wierzyć w ich prawdziwość, mimo, iż większość z nich była niedorzeczna. Stracił od tego rozum, a wreszcie zapragnął zostać błędnym rycerzem. Jego pragnieniem stała się sława, przygoda i chwała, jaką jego rycerstwo przyniesie ojczyźnie.

Wyjął swoją zbroję i ją oczyścił. Okazało się, że jest niekompletna. Brakowało przyłbicy, więc zrobił ją z kartonu. Spróbował uderzyć ją mieczem i oczywiście natychmiast ją zniszczył. Podjął się wiec pracy jeszcze raz, a przyłbicę wzmocnił metalową obręczą, lecz na wszelki wypadek zaniechał empirycznego sprawdzania jej wytrzymałości.

Zaczął się również zastanawiać nad imieniem, jakie powinien przybrać jako błędny rycerz. Postanowił nazwać się Don Kichotem, a ponieważ wszyscy wielcy rycerze posiadali również przydomek, on również postanowił sobie takowy nadać i tak został Don Kichotem z La Manchy. Następnie przyszła kolej na konia.  Miał on starą, niewydarzoną szkapę, lecz w jego oczach był to nie lada rumak. Pod długim namyśle wybrał dla konia wdzięczne imię Rosynant. Teraz nie pozostało mu już nic innego, jak wyszukać obiekt swoich westchnień. Najprawdopodobniej była to uboga wieśniaczka, Aldonza Lorenzo, która nie zdawała sobie nawet sprawy, iż jest przedmiotem zainteresowania jakiegoś rycerza. Dla swojej ukochanej Don Kichot wybrał imię godne księżniczki: Dulcynea z Toboso. W istocie dziewczyna właśnie stamtąd pochodziła.

Rozdział II – mówi o pierwszej wyprawie, na jaką ze swych włości wyruszył przemyślny Don Kichot.

Don Kichot ruszył w drogę. Przypomniał sobie jednak, iż nie został pasowany na rycerza, co jest niedopuszczalne i bardzo się tym zaczął martwić. Wreszcie orzekł, że każe się pasować pierwszemu, którego spotka. Jadąc rozmyślał o swojej księżniczce Dulcynei i do myśli swych wciąż dorzucał nowe brednie. Nie wiadomo dokładnie, kiedy Don Kichot przeżył swoją pierwszą przygodę, bo tu zdania są podzielone, jednak w rocznikach z Manchy napisane jest, iż pierwsza przygoda miała miejsce po długim dniu jazdy w pewnym zajeździe.

Widząc zajazd, don Kichot wyobraził sobie, iż jest to przepiękny zamek i wszystko, co zobaczył wyobrażeniu temu podporządkował. Przed oberżą stały dwie panienki wątpliwego prowadzenia. Don Kichot widział w nich piękne damy, toteż nazwał je dziewicami. Kobiety go wyśmiały, co zirytowało dzielnego rycerza. Nie wiadomo, jak by się potoczyła dalej ta sprawa, gdyby w drzwiach nie stanął właściciel zajazdu. Oczywiście Don Kichot widział w nim kasztelana. Oberżysta był człowiekiem bardzo otyłym i lubił się śmiać, ale na szczęście się opanował. Zaprosił Don Kichota do środka i poczęstował rybą. Ryba była źle przyrządzona, a chleb spleśniały, ale Don Kichot posilił się, a ponieważ usłyszał muzykę, toteż utwierdził się już na dobre w przekonaniu, iż jest w zamku.

Rozdział III – opowiada, w jaki to ucieszny sposób Don Kichot został pasowany na rycerza.

Następnie poprosił oberżystę o pasowanie na rycerza. Ten domyślił się, jaki

Polecamy również:

 • Plan wydarzeń „Don Kichota”

  1. Don Kichot czyta księgi rycerskie i postanawia zostać błędnym rycerzem.2. Don Kichot wyrusza na pierwszą wyprawę rycerską.3. Don Kichot dociera do zajazdu, w którym oberżysta pasuje go na rycerza.4. Don Kichot zobowiązuje chłopa rycerską przysięgą do oddania pieniędzy pachołkowi.5. Błędny rycerz stacza... Więcej »

 • „Don Kichot” - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji)

  Geneza Pierwsze rozdziały „Don Kichota” powstały prawdopodobnie podczas pobytu Cervantesa w więzieniu w roku 1605. W 1615 roku wydana została druga część przygód Don Kichota jako odpowiedź na opublikowany rok wcześniej falsyfikat przygód dzielnego rycerza napisanego przez niejakiego... Więcej »

 • Don Kichot - interpretacja

  W toku całej powieści Cervantesa mamy okazję ujrzeć Don Kichota w obliczu najprzeróżniejszych sytuacji, co rysuje wyrazisty portret głównego bohatera. Ponadto, poza perypetiami przemyślnego szlachcica, autor rozwija też liczne pomniejsze wątki, np. dramatyczne historie osób, które Don... Więcej »

 • Bohaterowie „Don Kichota”

  Don Kichot - główny bohater powieści to ubogi hidalgo z hiszpańskiej wioski – La Manchy – mieszkający w starym domostwie jedynie z dwudziestoletnią siostrzenicą, gospodynią i pachołkiem wykonującym wszystkie prace domowe. Z braku innych zajęć Don Kichot wiele lat spędził na lekturze ksiąg... Więcej »

 • Najważniejsze motywy literackie w „Don Kichocie”

  Najważniejszym, konstytutywnym dla powieści motywem jest podróż Don Kichota odnosząca się do toposu znanego już z literatury starożytnej – wędrówka bohatera miała mieć charakter formacyjny wobec jego światopoglądu i tak też stało się w dziele Cervantesa, choć proces intelektualnego dojrzewania... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 2 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
kys(keepurselfsafe)
• 2024-02-28 14:36:21
Super i MEGA pomocne!
• 2024-02-28 10:18:34
joł joł jowisz najwiekszy olbrzym gazowy 5 od słonca na pewno nie przeoczysz choć mooj...
• 2024-02-27 14:59:44
Ok
• 2024-02-27 09:29:45
sztosik
• 2024-02-26 11:49:29