Najważniejsze motywy literackie w „Don Kichocie”

Najważniejszym, konstytutywnym dla powieści motywem jest podróż Don Kichota odnosząca się do toposu znanego już z literatury starożytnej – wędrówka bohatera miała mieć charakter formacyjny wobec jego światopoglądu i tak też stało się w dziele Cervantesa, choć proces intelektualnego dojrzewania dotyczył tu rycerza już pięćdziesięcioletniego.

W ironiczny, nastawiony głównie na satyrę sposób wykorzystano tu również motyw idealnej miłości rycerza i cnotliwej panny, niezwykle popularny w XVII-wiecznych romansach, zazwyczaj wiernie podążający za określonym stereotypem, a przez to świetnie nadający się do kpiny.

Parodii uległ również motyw obrony biednych i uciśnionych przez szlachetnego rycerza, który w swojej godności czuje się odpowiedzialnym za ludzi słabszych od siebie – bohater Cervantesa z najszczerszymi chęciami poszukuje okazji do spożytkowania swojego męstwa w zbożnym celu, otaczający go świat dostarcza mu jednak tylko sytuacji groteskowych, zupełnie odbiegających od romantycznych wizji walk z olbrzymami i czarnoksiężnikami, jakich spodziewał się spotykać na swej drodze po lekturze fantazjujących romansów rycerskich; rzeczywistość okazuje się o wiele bardzie prozaiczna: świat nie potrzebuje szlachetności Don Kichotów, ale chętnie korzysta z ich naiwności.

Polecamy również:

  • Plan wydarzeń „Don Kichota”

    1. Don Kichot czyta księgi rycerskie i postanawia zostać błędnym rycerzem.2. Don Kichot wyrusza na pierwszą wyprawę rycerską.3. Don Kichot dociera do zajazdu, w którym oberżysta pasuje go na rycerza.4. Don Kichot zobowiązuje chłopa rycerską przysięgą do oddania pieniędzy pachołkowi.5. Błędny rycerz stacza... Więcej »

  • „Don Kichot” - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji)

    Geneza Pierwsze rozdziały „Don Kichota” powstały prawdopodobnie podczas pobytu Cervantesa w więzieniu w roku 1605. W 1615 roku wydana została druga część przygód Don Kichota jako odpowiedź na opublikowany rok wcześniej falsyfikat przygód dzielnego rycerza napisanego przez niejakiego... Więcej »

  • Don Kichot - interpretacja

    W toku całej powieści Cervantesa mamy okazję ujrzeć Don Kichota w obliczu najprzeróżniejszych sytuacji, co rysuje wyrazisty portret głównego bohatera. Ponadto, poza perypetiami przemyślnego szlachcica, autor rozwija też liczne pomniejsze wątki, np. dramatyczne historie osób, które Don... Więcej »

  • Bohaterowie „Don Kichota”

    Don Kichot - główny bohater powieści to ubogi hidalgo z hiszpańskiej wioski – La Manchy – mieszkający w starym domostwie jedynie z dwudziestoletnią siostrzenicą, gospodynią i pachołkiem wykonującym wszystkie prace domowe. Z braku innych zajęć Don Kichot wiele lat spędził na lekturze ksiąg... Więcej »

  • „Don Kichot” jako parodia eposu rycerskiego

    Romans rycerski jako gatunek literacki rozwijał się najprężniej na przełomie XV-XVI wieku, kiedy to powstawały licznie dzieła wzorowane na średniowiecznych „chansons de geste”, oparte zwykle na żywej, bogatej w zwroty akcji fabule przesyconej atmosferą baśniowości, która nierzadko przeplatana... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 4 =
Ostatnio komentowane
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie j...
• 2024-11-28 16:29:46
ciekawe, oczekiwałem tylko kraj-stolica. miłe zaskoczenie ;)
• 2024-11-20 18:11:07
A jeśli trójkąt równoramienny jest jednocześnie prostokątny to który bok jest domy�...
• 2024-11-17 07:46:27
przegralem nnn do tego artykulu
• 2024-11-16 13:50:26