Bohaterowie „Don Kichota”

Don Kichot

Główny bohater powieści to ubogi hidalgo z hiszpańskiej wioski – La Manchy – mieszkający w starym domostwie jedynie z dwudziestoletnią siostrzenicą, gospodynią i pachołkiem wykonującym wszystkie prace domowe. Z braku innych zajęć Don Kichot wiele lat spędził na lekturze ksiąg rycerskich, które zafascynowały go tak dalece, że zapragnął sam stać się bohaterem podobnych historii i wyruszył w podróż na swej zabiedzonej szkapie, którą dla sprawiania lepszego wrażenia nazwał Rosynandem. Przez osoby postronne Don Kichot uznawany jest za szaleńca, ale obiektywnemu czytelnikowi wypada raczej widzieć go jako niepoprawnego marzyciela, który uparcie szuka wielkości w świece pełnym małostek i prozy.

Sancho Pansa

W momencie podjęcia drugiej wyprawy w celu ratowania świata u boku Don Kichota pojawia się Sancho Pansa – ubogi wieśniak mieszkający w sąsiedztwie, który pod wpływem nieco pomylonego, ale jakże uroczego szlachcica i obietnicy otrzymania wyspy postanawia porzucić rodzinę i udać się w pełną przygód wędrówkę. Sancho jest w powieści reprezentantem mądrości ludu – wierzy tylko w to, co widzi, przy każdej okazji dba o swoje interesy i zaspokojenie potrzeb ciała, nie przejawiając szczególnie rozwiniętych potrzeb duchowych. Dla swojego pana staje się głosem rozsądku, choć jednocześnie pozostaje wyraźnie zafascynowany jego oryginalnością i fantazją.

 

Dulcynea

Ważną, choć rzadko widzianą „w akcji” bohaterką powieści jest również Aldonsa Lorensocórka wieśniaka z Toboso, którą wyobraźnia Don Kichota obdarza wielkimi przymiotami intelektu i urody, nadając jej romantyczne imię Dylcynei, lepiej pasujące do damy serca wielkiego rycerza. W rzeczywistości Aldonsa jest prostą, nieumiejącą nawet czytać dziewczyną, która wysoce sobie ceni wszelkiego rodzaju cielesne przyjemności.

Polecamy również:

 • Charakterystyka Don Kichota

  Don Kichot opisywany jest jako szlachcic pięćdziesięcioletni, słusznej, choć szczupłej budowy ciała. Zamieszkuje biedne domostwo w niewielkiej hiszpańskiej wiosce w pobliżu Manczy, które pomagają mu prowadzić jedynie gosposia i parobek wykonujący wszelkie możliwe prace w gospodarstwie. Do tej nietypowej... Więcej »

 • Don Kichot - charakterystyka bohaterów drugoplanowych

  Sancho Pansa - pochodzący z Manchy wieśniak. Miał żonę i dwoje dzieci. Był naiwny. Chcąc otrzymać zaszczyty, zgodził się zostać giermkiem Don Kichota. Podróżował na osiołku. Bardzo chciał zostać rządcą wyspy, którą obiecał mu Don Kichot. Lubił dobrze zjeść i wypić. Chętnie gromadził pieniądze. W... Więcej »

 • Don Kichot i Sancho Pansa - porównanie dwu różnych koncepcji świata i życia

  W „Don Kichocie” Cervantes dokonał konfrontacji dwóch przeciwstawnych sobie światów – wyidealizowanego, znanego głównie z wzorców literackich, oraz rzeczywistego, kierującego się dosyć bezwzględnymi zasadami i pozbawionego zazwyczaj romantyzmu. Personifikacjami owych... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 4 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
"Treść wiersza bezpośrednio nawiązuje też do istniejących wówczas, tajnych układó...
• 2024-07-02 05:43:44
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42