Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Bohaterowie „Don Kichota”

Ostatnio komentowane
jestem helikopterem
samolot • 2019-11-21 20:51:52
Przydatne, zapożyczyłem kilka zdań do własnej pracy.
Rafał • 2019-11-21 16:11:48
nie fajny
lolkamolkakwiat • 2019-11-21 16:09:24
Martina Lutra Kinga - może ktoś łaskawie poprawi pisownię!
PL • 2019-11-21 14:38:35
ccccccccccccccccccccccccccccccccc
ccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccc • 2019-11-21 13:33:04
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Don Kichot

Główny bohater powieści to ubogi hidalgo z hiszpańskiej wioski – La Manchy – mieszkający w starym domostwie jedynie z dwudziestoletnią siostrzenicą, gospodynią i pachołkiem wykonującym wszystkie prace domowe. Z braku innych zajęć Don Kichot wiele lat spędził na lekturze ksiąg rycerskich, które zafascynowały go tak dalece, że zapragnął sam stać się bohaterem podobnych historii i wyruszył w podróż na swej zabiedzonej szkapie, którą dla sprawiania lepszego wrażenia nazwał Rosynandem. Przez osoby postronne Don Kichot uznawany jest za szaleńca, ale obiektywnemu czytelnikowi wypada raczej widzieć go jako niepoprawnego marzyciela, który uparcie szuka wielkości w świece pełnym małostek i prozy.

Sancho Pansa

W momencie podjęcia drugiej wyprawy w celu ratowania świata u boku Don Kichota pojawia się Sancho Pansa – ubogi wieśniak mieszkający w sąsiedztwie, który pod wpływem nieco pomylonego, ale jakże uroczego szlachcica i obietnicy otrzymania wyspy postanawia porzucić rodzinę i udać się w pełną przygód wędrówkę. Sancho jest w powieści reprezentantem mądrości ludu – wierzy tylko w to, co widzi, przy każdej okazji dba o swoje interesy i zaspokojenie potrzeb ciała, nie przejawiając

Polecamy również:

  • Charakterystyka Don Kichota

    Don Kichot opisywany jest jako szlachcic pięćdziesięcioletni, słusznej, choć szczupłej budowy ciała. Zamieszkuje biedne domostwo w niewielkiej hiszpańskiej wiosce w pobliżu Manczy, które pomagają mu prowadzić jedynie gosposia i parobek wykonujący wszelkie możliwe prace w gospodarstwie. Do tej nietypowej... Więcej »

  • Don Kichot - charakterystyka bohaterów drugoplanowych

    Sancho Pansa - pochodzący z Manchy wieśniak. Miał żonę i dwoje dzieci. Był naiwny. Chcąc otrzymać zaszczyty, zgodził się zostać giermkiem Don Kichota. Podróżował na osiołku. Bardzo chciał zostać rządcą wyspy, którą obiecał mu Don Kichot. Lubił dobrze zjeść i wypić. Chętnie gromadził pieniądze. W... Więcej »

  • Don Kichot i Sancho Pansa - porównanie dwu różnych koncepcji świata i życia

    W „Don Kichocie” Cervantes dokonał konfrontacji dwóch przeciwstawnych sobie światów – wyidealizowanego, znanego głównie z wzorców literackich, oraz rzeczywistego, kierującego się dosyć bezwzględnymi zasadami i pozbawionego zazwyczaj romantyzmu. Personifikacjami owych... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 3 =