Druga połowa roku 1989 to okres tzw. Jesieni Narodów, w czasie której doszło do obalenia systemu komunistycznego w państwach Europy Wschodniej. Proces ten nie wszędzie wyglądał jednakowo i przebiegał w różny sposób - od krótkotrwałej wojny domowej w Rumunii, po kompromis polityczny Okrągłego Stołu w Polsce. Na tle tych właśnie wydarzeń wyróżnia się proces zmiany rządów w Czechosłowacji.
Czesi i Słowacy doskonale pamiętali koszty, jakie ich społeczeństwo poniosło w czasie zrywu w roku 1968 i późniejszej interwencji państw Układu Warszawskiego. Stąd też, mimo że zamieszki i niepokoje ogarniały sąsiednie kraje, w Czechosłowacji ustrój "demokracji ludowej" wydawał się ciągle stać na pewnym gruncie.
Niespodziewanie 17 listopada 1989 roku doszło do pierwszych studenckich protestów przeciwko władzy, w czasie których domagano się zmian ustrojowych i politycznych w całym kraju. Mimo rozgonienia demonstrantów protesty zaczęły przybierać na sile, a do buntu przyłączały się kolejne grupy społeczne. Na nieformalnego lidera protestów wyrósł znany działacz Vaclav Havel. Protestujący domagali się dopuszczenia opozycji do rządów, zmian w konstytucji, przebudowy państwa i odrzucenia represyjnych metod. Protesty odbywały się w różnych miejscach Pragi, m.in. na słynnym Placu Wacława, symbolicznie związanym z interwencją roku 1968 roku.
Po 10 dniach protestów rząd komunistyczny zdeycydował się na podjęcie rozmów z protestującymi i w ich rezultacie od grudnia 1989 roku rozpoczęła się przebudowa systemu rządów w prawdziwie demokratyczny. Już wkrótce komunistyczne władze zostały całkowicie obalone, a Havel został pierwszym prawdziwym prezydentem Czechosłowacji. Ponieważ zarówno protesty 1989, jak i późniejsza transformacja odbywała się właściwie bez użycia przemocy przez obie strony, nazwano ją "aksamitną rewolucją", W czasie przebudowy kraju okazało się jednak, że wizje dalszego wyglądu Czechosłowacji znacznie różnią się wśród Czechów i Słowaków. Wzrastające rozbieżności w kwestii struktur władzy, podziału administracyjnego, a nawet języka urzędowego doprowadziły w końcu do decyzji o dobrowolnym podziale kraju na dwa oddzielne organizmy - Czechy i Słowację. Doszło do tego 1 stycznia 1993 roku.
Aksamitna rewolucja - nazwa, przyczyny, skutki - Historia
Polecamy również:
-
Jesień Narodów w Europie - pojęcie, przyczyny, skutki
Druga połowa lat 80. przyniosła znaczne osłabienie pozycji międzynarodowej ZSRR, związane z serią porażek prestiżowych (sprawa awarii w Czarnobylu, nieudana inwazja na Afganistan) i pogłębiającym się kryzysem gospodarczym. Kłopoty Związku Radzieckiego stanowiły szansę dla państw bloku wschodniego na... Więcej »
-
Zjednoczenie Niemiec (1990) - historia, skutki. Upadek muru berlińskiego
Panujący od zakończenia II wojny światowej podział Niemiec na dwa państwa wydawał się trwały i niewzruszony aż do końca lat 80. XX wieku. Niemcy były wtedy rejonem kluczowym i ważnym strategicznie dla obydwu bloków militarnych – NATO i Układu Warszawskiego, stąd też wątpliwe było, by... Więcej »
-
Rozpad ZSRR - przyczyny, przebieg, skutki. Koniec zimnej wojny
W drugiej połowie lat 80. Związek Radziecki przeżywał swój najpoważniejszy kryzys. Próba utrzymania tempu wyścigu zbrojeń z USA i zaangażowania się w rywalizację kosmiczną spowodowały, że radziecka gospodarka nie wytrzymywała tak gwałtownego rozwoju. Powoli przestawały funkcjonować wszystkie... Więcej »
-
Rozpad Czechosłowacji – przyczyny, data
Czechosłowacja rozpadła się na dwa niezależne, narodowe państwa 31 grudnia 1992 roku. Nowy Rok 1993 był więc pierwszym dniem istnienia Czeskiej Republiki Federacyjnej oraz Słowackiej Republiki Federacyjnej, dwóch suwerennych organizmów państwowych, rządzonych odpowiednio przez Vaclava Klausa i... Więcej »