Grupy społeczne i funkcje grup społecznych

Grupa społeczna – definicja

Grupę społeczną tworzą minimum trzy osoby, które łączy stosunek społeczny i więź społeczna.

Grupa społeczna jest podstawowym pojęciem socjologicznym, używanym w znaczeniu szerszym – grupa społeczna to po prostu grupa ludzi mająca, np. jakąś wspólną cechę oraz w znaczeniu węższym – grupa społeczna to zbiór ludzi połączonych więzami społecznymi, świadomych łączących ich zależności i wzajemnych oddziaływań.

Grupy społeczne – funkcje

Istnieją następujące funkcje grup społecznych:

- socjalizacyjna – w grupie dochodzi do socjalizacji, tj. procesu przyswajania przez człowieka systemu wartości, norm społecznych oraz obowiązujących w społeczności wzorców postępowania. Poprzez socjalizację jednostka uczy się jak żyć, jak funkcjonować w danej zbiorowości, nabywa cech danej grupy. Socjalizacja ma podwójny charakter: pierwotny (z reguły odbywająca się w rodzinie) oraz wtórny (dokonująca się we wtórnych grupach społecznych, np. wewspólnocie religijnej);
- kontrola społeczna – grupa społeczna stwarza pewne normy postępowania i jednocześnie stoi na straży ich przestrzegania, zatem pełni funkcję aparatu kontrolnego. Grupa społeczna może stosować określone sankcje za przestrzeganie bądź nieprzestrzeganie norm, z reguły mają one formy kary lub nagrody. Charakterystyczny jest w tej funkcji fakt, iż każda jednostka wchodząca w skład grupy jest jednocześnie kontrolowana i kontrolująca;
- zmniejszanie lęku – przynależność do grupy społecznej sprawia, iż człowiek czuje się w świecie bezpieczniej, wie bowiem, że istnieje grupa będąca w stanie go obronić w razie niebezpieczeństwa bądź wesprzeć w przypadku złych momentów życiowych; jednostka zawsze mniej boi się w grupie, ponieważ poczucie wspólnoty daje siłę. Ponadto poprzez bycie członkiem jakiejś zbiorowości zaspokajamy potrzebę afiliacji, tj. przynależności;
- budowanie tożsamości jednostki – przynależność do grupy daje możliwość uświadomienia sobie swojej tożsamości, człowiek autodefiniuje się poprzez porównywanie z innymi członkami grupy, zauważa swoją odrębność, wyjątkowość i niepowtarzalność na tle cech, wizerunków innych jednostek.

Polecamy również:

  • Warunki tworzenia grup społecznych

    Na utworzenie grupy społecznej wpływają dwa czynniki. Są nimi:- styczność – im bliżej pod względem geograficznym znajdują się dwie jednostki, tym większe prawdopodobieństwo, że dojdzie między nimi do interakcji – spotkania, rozmowy. Więcej »

  • Więzi społeczne - definicja, etapy powstawania - WOS

    Więziami społecznymi nazywamy relacje łączące jednostkę z grupą, zbiorowością lub inną jednostką. Są to wszelkie styczności, zależności, wzajemne oddziaływania, stosunki społeczne. Czynnikami łączącymi, które powodują powstawanie między jednostkami więzi są: świadomość przynależności do grupy,... Więcej »

  • Rodzaje grup społecznych - charakterystyka, przykłady - WOS

    Można wyróżnić osiem rodzajów grup społecznych ze względu na podane niżej kryteria: 1. Ze względu na wielkość grupy dzielimy na: małe, duże... Więcej »

  • Cechy grupy społecznej - WOS

    O istnieniu grupy społecznej możemy mówić wówczas, jeśli grupa ludzi posiada następujące cechy: 1. jest połączona wspólnymi więziami; Więcej »

  • Warunki efektywności grupy

    Warunkami efektywności grupy nazwiemy kryteria, jakie powinna spełniać określona grupa społeczna, by efektywnie, tj. skutecznie działała. Najważniejszymi warunkami, bez których żadna grupa społeczna nie jest w stanie dobrze funkcjonować, są zdolność jednoznacznego wyznaczenia celów... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 3 + 4 =
Segawegaxd
2019-05-22 19:12:55
Dzięki xd
Ostatnio komentowane
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie j...
• 2024-11-28 16:29:46
ciekawe, oczekiwałem tylko kraj-stolica. miłe zaskoczenie ;)
• 2024-11-20 18:11:07
A jeśli trójkąt równoramienny jest jednocześnie prostokątny to który bok jest domy�...
• 2024-11-17 07:46:27
przegralem nnn do tego artykulu
• 2024-11-16 13:50:26