Więziami społecznymi nazywamy relacje łączące jednostkę z grupą, zbiorowością lub inną jednostką. Są to wszelkie styczności, zależności, wzajemne oddziaływania, stosunki społeczne. Czynnikami łączącymi, które powodują powstawanie między jednostkami więzi są: świadomość przynależności do grupy, posiadanie wspólnych interesów i wartości, identyfikacja przekonań jednostki z przekonaniami i działaniami grupy.
Więzi społeczne tworzą się stopniowo. Pierwszym etapem ich powstawania jest styczność przestrzenna, polegająca na dostrzeganiu i obserwowaniu cech innych – płci, wyglądu, określonych cech charakteru, sposobu zachowania. Zainteresowanie drugą osobą zachęca do nawiązania kontaktu. Tworzy się zatem styczność psychiczna, a gdy zainteresowanie okazuje się obopólne – styczność społeczna (pierwszy kontakt, pierwsze rozmowy).
Kolejnym etapem powstawania więzi jest kształtowanie się wzajemnych oddziaływań, czyli podejmowanie działań, które mają wywołać określone reakcje u innych. Trzecim etapem są stałe działania społeczne, podczas których grupa stara się osiągnąć wspólne cele. Następny zaś etap prowadzi do stałych stosunków społecznych – trwałych układów, takich jak przyjaźń, koleżeństwo czy stosunki z pracodawcą, które są określone pewnymi normami i wiążą się z obowiązkami. Wszystko to prowadzi do wzajemnych zależności, których przykładem mogą być zależności służbowe.
Wszystkie te działania to kolejne etapy powstawania więzi społecznych.