Rodzina jako podstawowa grupa społeczna - definicja - WOS

Rodzina jest uznawana za najmniejszą i jedną z najważniejszych grup społecznych, która pełni szereg funkcji ważnych dla utrzymania społeczeństwa. Z socjologicznego punktu widzenia jest to grupa pierwotna (czyli wyróżniająca się „ścisłym zespoleniem jednostek przez stosunki osobiste (face-to-face) i współpracę”, według Charlesa Cooleya) o charakterze nieformalnym. Uznaje się, że rodzinę tworzą kobieta i mężczyzna połączeni węzłem małżeńskim i ich potomstwo, zaś w szerszym znaczeniu także krewni obu stron. Jerzy Piotrowski definiuje rodzinę jako „grupę społeczną złożoną z osób połączonych ze sobą więzią pokrewieństwa, małżeństwa a niekiedy powinowadztwa”.

Rodzina, jako podstawowa komórka społeczna, spełnia szereg ważnych funkcji, dzięki którym społeczeństwo może trwać – przede wszystkim jest odpowiedzialna za prokreację (zapewnia ciągłość biologiczną społeczeństwa, dostarcza mu nowych członków) oraz socjalizację (stanowi pierwsze i najważniejsze środowisko, w którym wychowywane są dzieci). To w rodzinie kształtują się najważniejsze cechy charakteru członków społeczeństwa, rodzina zapewnia środki do życia jej członkom, kształtuje postawy, wyrabia cechy charakteru u dzieci oraz przekazuje najważniejsze elementy dziedzictwa kulturowego. Można zatem stwierdzić, że rodzice uczą swoje potomstwo jak żyć i to od sytuacji i atmosfery w domu w dużej mierze zależy sposób zachowania oraz myślenia obywateli.

Polecamy również:

  • Rodzaje i typy rodzin (rodzina nuklearna, wielopokoleniowa)

    W ciągu XX wieku nastąpiły duże zmiany w modelu rodziny, powstają ich nowe rodzaje, zaś zanikają stare. Współcześnie w społeczeństwie dominuje model rodziny nuklearnej, natomiast jeszcze do niedawna powszechnie spotykanym modelem rodziny była rodzina wielopokoleniowa. Rodzina wielopokoleniowa oraz nuklearna... Więcej »

  • Funkcje rodziny - WOS

    Jak można zdefiniować rodzinę? Jakie wyróżnia się funkcje rodziny i o co w nich dokładnie chodzi? Poniżej odpowiadamy na te pytania. Sprawdź swoją wiedzę przed klasówką! Więcej »

  • Kryzys rodziny - definicja, przejawy. Czy możemy mówić o kryzysie współczesnej rodziny?

    Od dłuższego czasu często można usłyszeć o tym, że współczesna rodzina przeżywa poważny kryzys. Socjolodzy alarmują, że w ostatnich latach znacznie rozluźniły się więzi między rodzicami i dziećmi. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na fakt, iż aktualny system gospodarczy i kryzys... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 5 =
Ostatnio komentowane
To ja ola
• 2025-01-20 14:10:30
bardzo się przyda na ściągi na kartkówki
• 2025-01-16 13:41:59
Latwe
• 2025-01-15 18:41:38
super
• 2024-12-21 22:05:33
ok
• 2024-12-15 19:31:35