Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Kryzys rodziny - definicja, przejawy. Czy możemy mówić o kryzysie współczesnej rodziny?

Ostatnio komentowane
Chcesz się bezpłatnie nauczyć języka angielskiego? Zgłoś się na kurs języka angiel...
Bezpłatne szkolenia • 2018-07-13 09:15:31
@Hasher To zależy już od tłumacza przekładu(Pisma zostały napisane w kilku językach ...
Hgfhfg • 2018-07-09 11:34:37
ok
andrzej duda • 2018-06-14 10:31:18
Super na spr.
Evogy • 2018-06-07 17:45:08
mega
Zuza • 2018-06-06 17:25:41
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Od dłuższego czasu często można usłyszeć o tym, że współczesna rodzina przeżywa poważny kryzys. Socjolodzy alarmują, że w ostatnich latach znacznie rozluźniły się więzi między rodzicami i dziećmi. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na fakt, iż aktualny system gospodarczy i kryzys ekonomiczny wymuszają na dorosłych poświęcanie większości swojego czasu na pracę i zdobywanie podstawowych zasobów materialnych, niezbędnych do zapewnienia rodzinie korzystnych warunków bytowych. W tym przypadku kryzys rodziny przejawia się głównie na płaszczyźnie rozpadu podstawowych więzi łączących członków rodziny, a co za tym idzie powolnym zaniku tradycyjnych funkcji rodziny, np. socjalizacji. Coraz rzadziej rodzice mają czas, żeby przekazywać dziecku pewne wzorce zachowań, tradycje, normy społeczne, obecnie przy braku obecności rodziców, funkcję socjalizacyjną przejmują inne jednostki lub instytucje, np. żłobki, opiekunki do dzieci.

To jednak nie jedyny przejaw rodzącego się kryzysu rodziny. Przestaje ona coraz częściej również wypełniać swoją podstawową funkcję, czyli prokreację. Liczba urodzeń jest w ostatnich latach bardzo niska. Znaczna część małżeństw nie decyduje się na dziecko bądź posiada

Polecamy również:

  • Rodzaje i typy rodzin (rodzina nuklearna, wielopokoleniowa)

    W ciągu XX wieku nastąpiły duże zmiany w modelu rodziny, powstają ich nowe rodzaje, zaś zanikają stare. Współcześnie w społeczeństwie dominuje model rodziny nuklearnej, natomiast jeszcze do niedawna powszechnie spotykanym modelem rodziny była rodzina wielopokoleniowa. Rodzina wielopokoleniowa oraz nuklearna... Więcej »

  • Funkcje rodziny - WOS

    Rodzina jest najstarszą i najpowszechniejszą formą życia we wspólnocie, pełni szereg bardzo ważnych dla społeczeństw funkcji, odgrywa niepoślednią rolę w budowaniu społeczeństw i umacnianiu więzi między jej członkami. Wśród najważniejszych funkcji rodziny jako grupy społecznej możemy... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 4 =