Kim był Piotr Wysocki? Jak wyglądało jego życie? Czego dokonał? Tego wszystkiego dowiecie się z naszego zwięzłego artykułu, dzięki któremu naprawdę szybko powtórzycie materiał!
Piotr Wysocki - wczesne lata życia
Piotr Wysocki urodził się 10.09.1797 roku w Winiarach, w rodzinie szlacheckiej. Jako młody chłopak obserwował wydarzenia związane z powstaniem Księstwa Warszawskiego, potem zaś z jego upadkiem i przekształceniem się w Królestwo Polskie. Pobierał nauki w Warszawie, tam też wstąpił do Szkoły Podchorążych Piechoty.
Stworzenie organizacji konspiracyjnej - dlaczego do tego doszło?
Ówczesna armia polska uchodziła za świetnie wyszkoloną i wyposażoną, jednakże niechęć, a często wręcz nienawiść budziła osoba głównodowodzącego, Wielkiego Księcia Konstantego, który był znany ze swoich sadystycznych skłonności. Owe niezdrowe stosunki w wojsku, połączone z obawą o losy państwa i chęcią pełnej niepodległości, powodowały tworzenie się licznych kół spiskowych.
Młody Piotr Wysocki po mianowaniu go na instruktora w Szkole Podchorążych rozpoczął od 1828 tworzenie własnej organizacji konspiracyjnej, rekrutującej się w niższych stopniach oficerskich i podoficerskich wojska.
Sprzysiężenie Podchorążych miało za zadanie wywołać powstanie, później zaś przekazać władzę nad nim „politykom” - wyższym szarżom.
Kariera wojskowa Piotra Wysockiego
Po wybuchu powstania Wysocki był jego czynnym uczestnikiem. Brał udział w wielu bitwach i potyczkach, uczestniczył w wyprawie na Litwę korpusu polskiego z Królestwa. Odznaczony Virtuti Militari, awansowany do stopnia pułkownika.
Niewola Wysockiego
06.09.1831 roku Wysocki dostał się do niewoli w czasie obrony Woli. Skazany na powieszenie, został objęty amnestią i zamiast tego skazany na 20 lat ciężkich robót. Pracował w ciężkich warunkach na Syberii, dopóki w 1857 roku nie pozwolono mu wrócić na teren Królestwa.
Ostatnie lata życia
Po tej dacie Piotr Wysocki mieszkał samotnie w domu podarowanym mu przez obywateli Królestwa Polskiego w Warce, pisząc swoje wspomnienia. Zmarł 06.01.1875 roku.