Trwający prawie rok zryw powstańczy z lat 1830-1831 był pierwszą próbą odzyskania własnymi siłami niepodległości od czasów insurekcji kościuszkowskiej. Do jego załamania doszło w równej mierze z powodu potęgi Rosji, jak również niekompetencji i niewiary samych wojskowych polskich w zwycięstwo.
W rezultacie powstania doszło do wielkich zmian w Królestwie Polskim. Wprawdzie teoretycznie nie zlikwidowano jego autonomii, jednak represje po powstaniu degradowały je do rangi jednej z wielu prowincji Imperium. Nigdy później już Królestwo Polskie nie mogło pochwalić się szeroką autonomią, posiadaniem własnej armii czy rozbudowanym polskim szkolnictwem. Nad Królestwem Polskim zapadła tzw. "noc paskiewiczowska", od nazwiska nowego rosyjskiego namiestnika, Iwana Paskiewicza. Działania represyjne zaborców uciszyły nastroje patriotyczne na ponad trzydzieści lat, powodując że w Królestwie Polskim nie doszło do żadnych liczących się wystąpień w roku 1848, w czasie Wiosny Ludów.
Jednocześnie przegrana wysłała dziesiątki tysięcy Polaków na emigrację polityczną poza teren Królestwa Polskiego, tworząc całe społeczności emigracyjne, zwłaszcza na terenie Francji, tworzące wiele obozów politycznych i ciągle, mimo oddalenia, chcących działać na rzecz Polski. Z czasem owa emigracja zaczęła również oddziaływać na kraj, głównie z powodu znajdujących się na niej wybitnych autorów, których utwory przenikały stopniowo do kraju, ożywiając uczucia patriotyczne.
Walka podjęta w roku 1830 jest też symbolem trwale wrośniętym w polską mentalność – przez jednych traktowanym jako przykład wielkiego bohaterstwa, dla innych będącym przypadkiem porwania się na beznadziejną walkę bez trzeźwej oceny sytuacji.
Znaczenie powstania listopadowego
Polecamy również:
-
Powstanie listopadowe - przebieg. Najważniejsze bitwy, dowódcy powstania listopadowego)
Do wybuchu powstania doszło w nocy z 29 nas 30 listopada 1830 roku. Powstanie było dziełem względnie niewielkiego spisku, zwanego Sprzysiężeniem Podchorążych, z Piotrem Wysockim na czele, a bezpośrednimi przyczynami podjęcia walki były plotki o wysłaniu armii polskiej do walki z rewolucjami na Zachodzie, połączone... Więcej »
-
Piotr Wysocki - czego dokonał, biografia - historia
Piotr Wysocki urodził się 10.09.1797 roku w Winiarach, w rodzinie szlacheckiej. Jako młody chłopak obserwował wydarzenia związane z powstaniem Księstwa Warszawskiego, potem zaś jego upadkiem i przekształceniem się w Królestwo Polskie. Pobierał nauki w Warszawie, tam też wstąpił do Szkoły Podchorążych Piechoty. Więcej »
-
Walerian Łukasiński - biografia, dokonania
Walerian Łukasiński narodził się 15.04.1786 roku w Warszawie, w rodzinie zubożałej szlachty. Odebrał gruntowne wykształcenie, znał dobrze język francuski i niemiecki. Więcej »
-
Szymon Konarski - biografia, dokonania
Szymon Konarski urodził się 5.03.1808 roku w Dobiszkach w pobliżu Sejn. Pochodzi z rodziny szlacheckiej o dawnych tradycjach wojskowych. Po edukacji w szkole w Łomży wstąpił w roku 1826 do armii Królestwa Polskiego. Więcej »
-
Juliusz Ordon - biografia, charakterystyka działalności, dowództwo
Juliusz Ordon był jednym z wielu powstańców listopadowych, który został wyrózniony przez historię właściwie przypadkiem. Więcej »