Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Znaczenie powstania listopadowego

Trwający prawie rok zryw powstańczy z lat 1830-1831 był pierwszą próbą odzyskania własnymi siłami niepodległości od czasów insurekcji kościuszkowskiej. Do jego załamania doszło w równej mierze z powodu potęgi Rosji, jak również niekompetencji i niewiary samych wojskowych polskich w zwycięstwo.

W rezultacie powstania doszło do wielkich zmian w Królestwie Polskim. Wprawdzie teoretycznie nie zlikwidowano jego autonomii, jednak represje po powstaniu degradowały je do rangi jednej z wielu prowincji Imperium. Nigdy później już Królestwo Polskie nie mogło pochwalić się szeroką autonomią, posiadaniem własnej armii czy rozbudowanym polskim szkolnictwem. Nad Królestwem Polskim zapadła tzw. "noc paskiewiczowska", od nazwiska nowego rosyjskiego namiestnika, Iwana Paskiewicza. Działania represyjne zaborców uciszyły nastroje patriotyczne na ponad trzydzieści lat, powodując że w Królestwie Polskim nie doszło do żadnych liczących się wystąpień w roku 1848, w czasie Wiosny Ludów.

Jednocześnie przegrana wysłała dziesiątki tysięcy Polaków na emigrację polityczną poza teren Królestwa Polskiego, tworząc całe społeczności emigracyjne, zwłaszcza na terenie Francji, tworzące wiele obozów politycznych i ciągle, mimo oddalenia, chcących działać na rzecz Polski. Z czasem owa emigracja zaczęła również oddziaływać na kraj, głównie z powodu znajdujących się na niej wybitnych autorów, których utwory przenikały stopniowo do kraju, ożywiając uczucia patriotyczne.

Walka podjęta w roku 1830 jest też symbolem trwale wrośniętym w polską mentalność – przez jednych traktowanym jako przykład wielkiego bohaterstwa, dla innych będącym przypadkiem porwania się na beznadziejną walkę bez trzeźwej oceny sytuacji.

Zobacz również

Losowe zadania

 • Siła działająca na ciało

  Na ciało o masie 3 kg zaczeła działać siła, która spowodowała przesunięcie tego ciała w ciągu 10 s o 200m. Oblicz wartość tej siły.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Praca i moc

  Sportowiec o wadzę 80 kg skaczący o tyczce, w chwili odbicia osiaga prędkość równą 5 m/s w czasie 2*10-2 sekundy. Jaką pracę i moc w tym czasie wykonuje?

  0 Odpowiedz Więcej
 • Przyporządkuj podane tlenki do właściwej klasy związków

  Spośród podanych związków chromu i manganu na różnych stopniach utlenienia przyporządkuj je do odpowiedniej klasy związków. Przeanalizuj ich budowę oraz właściwości, a następnie podaj zależność wiążącą charakter chemiczny i stopień utlenienia związków. MnO2, Mn2O7, CrO, MnO, Cr2O3, CrO3 ...

  0 Odpowiedz Więcej
 • Zapisz równanie reakcji hydrolizy benzokainy

  Benzokaina (anestezyna) jest lekiem stosowanym w miejscowym znieczuleniu, np. w tabletkach na ból gardła lub czopkach w leczeniu hemoroidów. W wyniku hydrolizy benzokainy otrzymuje się etanol oraz kwas p-aminobenzoesowy. Podaj nazwę systematyczną benzokainy. Zapisz równanie reakcji hydrolizy benzokainy.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Położenie otworu gębowego ryb

  Położenie otworu gębowego ryby (końcowe (a), górne (b) i dolne (c)) zależy od trybu życia prowadzonego przez rybę. Podaj miejsca w zbiorniku wodnym, gdzie można spotkać każdy z trzech zaprezentowanych rodzajów ryb.  

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 5 =
Ostatnio komentowane
smieszny
helena • 2020-07-09 09:40:55
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28