Państwa roślinne – charakterystyka, rodzaje

Państwo holarktyczne jest to największe państwo roślinne świata, które obejmuje swym zasięgiem: Europę, Azję (z wyłączeniem półwyspu Malajskiego i Indyjskiego), Amerykę Północną (z wyłączeniem Ameryki Środkowej) i północną część Afryki.  Formacje roślinne obecne na tym terenie to: tundra, tajga, lasy liściaste, roślinność twardolistna, stepy, pustynie i półpustynie. Występuje tutaj około 50 tysięcy  gatunków roślin. Najbardziej charakterystyczne rodziny to:  brzozowate, klonowate, wierzbowate, jaskrowate, astrowate i motylkowate.

Państwo paleotropikalne to drugie pod względem wielkość państwo roślinne świata, które obejmuje swym zasięgiem środkową i południową część Afryki (z wyłączeniem niewielkiego obszaru na wybrzeżu południowym, gdzie leży państwo przylądkowe), Azję Południowo-Wschodnią (Półwysep Malajski i Indyjski) oraz wyspy Archipelagu Malajskiego. Charakteryzuje się bardziej zróżnicowaną i bogatszą szatą roślinną niż państwo holarktyczne – występuje tu aż 65 tyś gatunków. Liczne są rodziny endemiczne, których jest tutaj około 40. Rośliny typowe dla klimatu państwa paleotropikalnego to: sagowce, gniotowce (nagonasienne), palmy kokosowe, bananowce, figowce, mandarynki, herbata, bawełna, ryż. Z tego obszaru pochodzą także przyprawy takie jak: cynamon, pieprz, gałka muszkatołowa i goździki.

Państwo neotropikalne obejmuje swym zasięgiem Amerykę Środkową i Południową. Formacje roślinne typowe dla tego regionu to: wiecznie zielone lasy równikowe, stepy i pustynie. Dużym bogactwem charakteryzują się tutaj rośliny okrytonasienne (ok. 90 tyś gatunków), natomiast stosunkowo mało zróżnicowane są nagonasienne. Cenionymi dziś powszechnie roślinami użytkowymi wywodzącymi się z tego obszaru są: ziemniaki, kukurydza, pomidory, papryka, dynia i słonecznik, a z roślin ozdobnych: aloes, begonie, juki, i storczyki.

Państwo australijskie obejmuje swym zasięgiem jeden kontynent – Australię wraz z wyspą Tasmanią. Jest to obszar posiadający najbardziej unikalną szatę roślinną, która jest wynikiem długiej izolacji geograficznej Australii. Blisko 80% całej flory stanowią endemity, z których najbardziej charakterystyczne to: eukaliptusy i akacje. Formacjami roślinnymi dominującym na tym kontynencie są: pustynie, półpustynie, sawanna i roślinność twardolistna.

Państwo przylądkowe to najmniejsze państwo roślinne świata, które zajmuje niewielki obszar na południowym wybrzeżu Afryki (powierzchnia około 100 tyś. km2). Choć region leży na kontynencie afrykańskim występuje tutaj odmienna od państwa tropikalnego flora. Podobnie jak w przypadku państwa australijskiego izolacja od reszty kontynentu (spowodowana  łańcuchami górskimi) przyczyniła się do obecności dużej liczby endemitów. Charakterystyczną formację roślinną są zarośla twardolistne. Typowe rośliny to: pelargonie, mieczyki, frezje.

Państwo holantarktyczne obejmuje swym zasięgiem wybrzeże Antarktydy, południową część Ameryki Południowej i Nową Zelandię. Ze względu na surowy klimat jest to obszar charakteryzujący się ubogą i jednolitą szatą roślinną z licznie występującymi endemitami. Dominującą formacją roślinną jest tundra, tylko w Ameryce i Nowej Zelandii występują lasy liściaste. Gatunki typowe dla tego regionu to: buk południowy  i śmiałek antarktyczny.

Państwa roślinne
Państwa roślinne: Państwo Holarktyczne (Holoarctis), Państwo Paleotropikalne (Palaeotropis),
Państwo Neotropikalne (Neotropis), Państwo Australijskie (Australis), Państwo Przylądkowe (Capensis)/Dietzel(22.02.2007)/commons.wikimedia.org

 

 

Polecamy również:

  • Krainy zwierzęce – charakterystyka, rodzaje

    Kraina palearktyczna obejmuje swym zasięgiem Europę, Azję (z wyłączeniem półwyspu Malajskiego i Indyjskiego) i północną część Afryki.  Fauna tego obszaru jest związana z panującym na danym obszarze klimatem i występującą formacją roślinną. I tak w regionie tundry, w strefie klimatu... Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 4 + 3 =
tenktos
2020-04-07 16:55:51
nie jednak nie mam pojęcia co nawet tam napisali
tenktos
2020-04-07 16:54:55
zaufam tej stronie
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43