Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Sprzężenie zwrotne ujemne w układzie hormonalnym

Ostatnio komentowane
Kongres Wiedenski (rok 1815!), to raczej zatwierdzenie rozbiorow Polski, nie zas przywroc...
zofia • 2020-02-20 19:59:40
Fajne ale lepiej jak by było w podpunktach ! Fajna Stronka KC !
Filut • 2020-02-20 19:33:52
Przydatne Dzięki temu zrobiłem zadanie z chemii oczywiście
KNDisso • 2020-02-19 18:50:16
fajne bardzo pomaga w zad. :)
LusiaYt • 2020-02-19 18:13:07
Na indeksie ksiąg zakazanych byłą również Biblia! A więc nie byle co.
Korek • 2020-02-18 21:26:53
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Sprzężenie zwrotne w układzie hormonalnym to mechanizm, w którym gruczoły dokrewne wzajemnie oddziałują na siebie za pośrednictwem wydzielanych hormonów.

Przysadka mózgowa jest gruczołem nadrzędnym, który koordynuje pracą pozostałych gruczołów  zwanych obwodowymi. Wydzielone przez przysadkę (a dokładniej przez jej przedni płat) hormony tropowe pobudzają podległe jej narządy do wydzielenia produkowanych przez nie hormonów. Te  z kolei oddziałują na komórki docelowe, a ponad to (za pośrednictwem podwzgórza) hamują uwalnianie hormonu tropowego przez przysadkę. Opisany wyżej mechanizm, w którym efekt działa hamująco na przyczynę to właśnie sprzężenie zwrotne ujemne.

Przysadka mózgowa  jest zależna od podwzgórza, który wydziela do jej układu wrotnego neurohormony. Są to liberyny pobudzające przysadkę do wydzielania hormonów oraz statyny, które hamują tę czynność. Pomiędzy tymi dwoma gruczołami także istnieje mechanizm ujemnego sprzężenia zwrotnego.  Zatem w układzie hormonalnym istnieje podwójna kontrola wydzielania wewnętrznego, którą tworzą dwie pętle: krótsza: podwzgórze – przysadka – podwzgórze i dłuższa : podwzgórze – przysadka – gruczoł obwodowy – podwzgórze.

Można przedstawić go

Polecamy również:

  • Hormony człowieka – charakterystyka i funkcje

    Hormony są to związki biologicznie czynne, które uwalniane są to krwi przez gruczoły dokrewne, tkanki lub pojedyncze komórki. Hormony oddziałują tylko na wybrane komórki docelowe, które zaopatrzone są w specyficzne dla nich białkowe receptory komórkowe (zlokalizowane na... Więcej »

  • Gruczoły dokrewne – charakterystyka i funkcje

    Układ hormonalny tworzą gruczoły, które pod względem funkcjonalnym może podzielić na: • gruczoły dokrewne czyste – ta takie, których podstawową funkcją jest wewnętrzne wydzielanie hormonów (np. tarczyca, przytarczyce, grasica, nadnercza) • gruczoł dokrewne... Więcej »

  • Antagonistyczne działanie hormonów – przykłady

    W układzie hormonalnym istnieją pary hormonów, które mają przeciwstawne działanie, co oznacza, że gdy jeden z nich pobudza dany proces, to drugi go hamuje. Więcej »

Komentarze (1)
3 + 2 =
Komentarze
): • 2018-11-29 20:39:55
:)