Cykle przemian termodynamicznych są procesami odwracalnymi, w których układ w wyniku szeregu przemian termodynamicznych powraca do stanu początkowego, opisanego przez takie wielkości jak: ciśnienie, objętość i temperatura. Procesy cykliczne charakteryzują się tym, że w wyniku jednego pełnego cyklu przemian nie zmienia się zarówno energia wewnętrzna układu, jak i jego entropia.
Rys. Cykle przemian termodynamicznych. a) cykl prawoskrętny, b) cykl lewoskrętny.
Maszyna termodynamiczna, która pracuje w cyklu prawoskrętnym nazywana jest silnikiem termodynamicznym – praca przez nią wykonana ma wartość większą od zera.
Maszyny pracujące w cyklach lewoskrętnych są chłodziarkami termodynamicznymi lub tzw. pompami cieplnymi, gdyż praca przez nie wykonana jest ujemna, co oznacza, że oddają one więcej ciepła niż pobierają od otoczenia.
Cykle przemian termodynamicznych
Polecamy również:
-
Cykl Carnota
Cykl Carnota jest modelem idealnego silnika termodynamicznego lub w przypadku cyklu lewoskrętnego idealnej pompy cieplnej. Gaz doskonały, zamknięty w cylindrze silnika podlega czterem przemianą, które zostały przedstawione poniżej w układzie współrzędnych p (ciśnienie) i V (objętość). Więcej »
-
Cykl Otta
Cykl Otto jest cyklem zbliżonym do cyklu pracy czterosuwowego silnika spalinowego z zapłonem iskrowym. Silnik ten zbudowany jest z tłoka, który porusza się wewnątrz cylindra zawierającego dwa kanały: dolotowy i wylotowy, które są zamykane przez zawory. Więcej »